Fotó: Reuters
Mindenki jól érezheti magát a remekül megszervezett Európa-bajnokságon.
Fotó: Reuters
Mindenki jól érezheti magát a remekül megszervezett Európa-bajnokságon.
„Ez egy „megaesemény”, a világ harmadik legnagyobb rendezvényét bonyolítottuk le eddig problémamentesen” – mondta Samuel Schmid, Svájc védelmi minisztere, aki szerint az Eb-nek jelentős pozitív hatása van mindkét országra, annak ellenére, hogy Svájc és Ausztria válogatottja is már a csoportkört követően búcsúzott.
„A svájciak végig lelkesek voltak, a hangulat békés volt, és néhány kivételtől eltekintve rendben zajlottak az események. Több száz plusz vonatot indítottunk a vonalakon, amivel nemcsak az utak megterhelésén könnyítettünk, de ez a környezetre is pozitív hatást gyakorol hosszú távon” – tette hozzá Schmid.
A kontinenstorna sikere a televíziós nézettségi adatokban is tetten érhető. Minden egyes mérkőzést legalább 150 millióan néztek világszerte, míg a döntő alatt nagyjából 300 millió szempár szegeződik majd a képernyőkre, ami 30 millióval több, mint a négy évvel ezelőtti alkalommal.
(Zárójelben jegyezzük meg, hogy egy szociológiai tanulmányt mindenképp megérne, hogyan viselte Dél-Amerikától Japánig a majd' 200 millió ember a Németország–Törökország elődöntő alatt bekövetkező adáshibákat…)
Osztrák részről megszólalt a kancellár is: Alfred Gusenbauer méltatta a rendezők tevékenységét, és elmondta, hogy remek volt az összhang, amikor özönvízszerű eső zúdult a St. Jakob Parkra Bázelben, illetve amikor ki kellett üríteni a szurkolói zónát Bécsben a hatalmas vihar miatt.
„Gyors és hatékony volt az együttműködés a felek között a kritikus szituációkban. Nemcsak a viharok esetében, de a „veszélyesebb” találkozóknál, mint például a német–lengyel, horvát–török és a svájci–török meccsek esetében is nagyon-nagyon jól működött a szervezés” – mondta a kancellár.
Gusenbauer környezetbarát tornának nevezte az ideit, és alaptalannak vélte a kritikákat, melyeket a torna előtt kaptak a rendezéssel kapcsolatban.
„Ez egy „zöld” Európa-bajnokság, mert nagyrészt a városokon belül, de a városok közötti hosszabb utakon is tömegközlekedési eszközöket vettek igénybe a drukkerek, akik a szurkolói zónákban békésen és remek hangulatban nézték végig a mérkőzéseket” – értékelt Gusenbauer.