Miért kellett áttérni kétezer-öt után a három szövetségi kapitányos rendszerre?Miért kellett áttérni kétezer-öt után a három szövetségi kapitányos rendszerre?
Elsősorban azért volt rá szükség, hogy a szövetségi kapitányok az adott fegyvernemet is teljes egészében áttekinthessék – mondta Gémesi György. – Nagyon fontos az utánpótlás-nevelés kiemelt kezelése. Három szakágat, azon belül a különböző korosztályokat csupán egy embernek átlátnia lehetetlen. A felnőtt-, junior- és kadétválogatottak szakmai irányítása, versenyeztetése, évente hét világversenyen való részvétele sokkal bonyolultabb feladattá vált, mint korábban. Tudom, a pekingi kudarc miatt sok fórumon bírálták ezt a rendszert, de a megfogalmazott kritikákkal nem értek egyet. Ha az elmúlt három évet vizsgáljuk a gyerekek és felnőttek eredményei tükrében, az olimpiai pontok szempontjából, egyértelmű, hogy az eredmények egyre jobbak. Ezt mutatják az olimpia után készített jelentésben szereplő grafikonok is. Kétezernyolc tavaszán a szicíliai kadétés junior-világbajnokágról kilenc éremmel tért haza a magyar küldöttség, és jelentősen több lett az utánpótláskorú versenyzőnk is.
A kétezer-négyben már kapitánykodó Szabó Bence a három szakág élére jönne vissza a válogatotthoz. Milyen szerepet szánna neki a magyar vívásban?
Szabó Bencének Athén után felajánlottuk a kard szakági szövetségi kapitányi tisztséget, de ezt visszalépésnek tartotta a saját szempontjából, úgy érezte, neki ez kevés. Tekintélyes végkielégítés fejében távozott, ennek kifizetésére a jogszabályok köteleztek is bennünket. Mindenkinek, aki szolgálni szeretné a magyar vívást, szerepe lehet, csak nem biztos, hogy úgy, ahogyan ő gondolja. Először kezdőkkel, fiatalokkal kellene bebizonyítani szakmai rátermettségét. Venezuelában Szabó Bence velük kezdett foglalkozni, miért ne tehetné meg itt is? Alapszabályunkat viszont nem kellene egyetlen ember kedvéért megváltoztatni, Bence ráadásul megfelelő szakirányú végzettség nélkül akarja a három fegyvernemet irányítani.
Az athéni játékokon még voltak magyar sikerek, egy arany- és két ezüstéremmel tértek haza a mieink.
A pekingi olimpián tényleg várakozáson alul szerepeltünk, a várt három érem, köztük az újabb arany nem jött össze, de emiatt még ne temessük a magyar vívást, hiszen az nincs válságban sem. Még ha az olimpia is a legfontosabb esemény, elindult egy folyamat három éve, és ezt egyetlen verseny alapján nem lehet megítélni. A döntéshozatalon változtattunk, hogy a szakmai kérdésekről a szakmabeliek dönthessenek. A kapitányok mellett működő szakmai bizottságok mindent javaslatát, amelyet szakmai kérdésekben tettek, elfogadta az elnökség. A menedzselés, a gazdálkodás és a felügyelet viszont az elnökség feladata, amelyben a szponzorok is képviseltetik magukat, többek között három bankár. Ez a legkorszerűbb rendszer, így akiről döntök, döntünk, az nincs ott a testületben. Tavasszal viszont a közgyűlés szakmai alelnököt is választ majd.
Mikor nevezik ki a szövetségi kapitányokat a következő ciklusra?
Október végéig kell a pályázatokat beadni, a három szakmai bizottság meghallgatja őket, kialakítja róluk szakmai alapon a véleményét.
Mégsem biztos, hogy az lesz a kapitány, akit az első helyen javasolnak, hiszen az előkészítő bizottságnak meg kell vizsgálnia, megfelel-e a törvényi előírásoknak, megvan-e a megfelelő oklevele. November végén dönt az elnökség.
Gyakorló edzőknek vagy inkább menedzsereknek kell lenniük a kapitányoknak?
Ez akár fegyvernemenként is változhat. Kell, hogy legyen szakedzői végzettségük, de nem feltétel, hogy gyakorolják is e hivatásukat. Nem lehet
kizárni persze, hogy legyenek saját tanítványaik, de a kényes helyzetek elkerülése érdekében a jövőben e tekintetben is tisztább viszonyokat akarunk teremteni. A szövetségi kapitánynak a nemzeti érdek érvényesítése a legfontosabb feladata és felelőssége.
Szakemberként Szabó Bence a francia Christian Bauert hozatná kardvívóinkhoz, aki az előző két egyéni olimpiai bajnok mestere.
A világ legsikeresebb edzője, de megfizethetetlen a magyar szövetség számára. Láttam papíron az igényeit, hétezer eurós fizetés, lakás, telefon, autó és a feleségének évi négy repülőjegy Magyarországra. Négy év alatt százmillió forintba kerülne.
Úgy hallottam, lenne üzletember, aki segítene.
Valóban elhangzott, hogy lesz, aki beszáll az említett összeg előteremtésébe, de ezt írásban senki sem rögzítette. Bauer szerződtetése azonban nemcsak anyagi kérdés. Ha megfizethető is lenne, mi lesz a többi itthoni szakemberrel? Azokkal a mesterekkel, akiknek minden tisztelet kijár, akik a külföldön kínált hatnyolcszoros fizetés ellenére itthon maradtak az elmúlt évtizedekben. Akik – miközben válogatott versenyzőket nevelnek – délben ebédkihordásból keresik a kenyerüket, hogy el tudják tartani családjukat. Nemcsik Zsolt edzője, Gerevich György is annak lett áldozata, hogy nem kímélte magát.
Nemcsik Zsolt Szabó Bence és Christian Bauer szerződtetését támogatja.
Információk hiányában szeretne Nemcsik Zsolt olyan változtatásokat, amelyek a szövetséget érintik, ez pedig nem használ. Zsoltnak inkább azon kellene gondolkoznia, miért nem sikerült azt az öt találatot bevinnie az olimpiai negyeddöntőben, amelyekkel továbbjutott volna a csapat. Egy irányba kell húznunk, és nekem az a feladatom, hogy ehhez az egységet megteremtsem. E célért mindenkivel szívesen kötök szövetséget, akit nem egyéni ambíciók motiválnak.