„Nem aggódom, hogy a hétvégén a Barcelonával játszunk, szerintem ha ott kikapunk, akkor sem rúgnak ki. Jelenleg ugyanis a Camp Nouban nem lehet nyerni. A Barca mindent szétrombol, ami az útjába kerül. Az idei a katalánok szezonja lesz.”
Sokak szerint Bernd Schuster ezzel a nyilatkozattal „ágyazott meg” saját menesztésének a Real Madridnál. A legutóbbi négy bajnokijából hármat elvesztő, ezzel az ősi rivális katalánokkal szemben kilencpontos hátrányba kerülő királyi gárdánál ezt – többek között a klubközeli Marca, illetve a barcelonai Sport véleménye szerint – úgy értékelték, Schuster letett arról, hogy a 2008–2009-es évadban bármit is nyerjen a csapattal, márpedig ez arrafelé megbocsáthatatlan. Így aztán senki sem csodálkozott azon, hogy Schuster kedden fél órát beszélt Predrag Mijatovics sportigazgatóval, majd elhagyta a Bernabéu-stadiont. Mint idővel, Miguel Ángel Arroyo sajtófőnök bejelentése után kiderült, hosszabb időre…
„Közös megegyezéssel szerződést bontottunk, baráti, kollegiális viszonyban váltunk el egymástól” – mondta Arroyo, lezárva a hetek óta tartó disputát Schuster sorsáról. Az egy nappal a Zenit elleni, tulajdonképpen tét nélküli Bajnokok Ligája-mérkőzés előtt lezajlott menesztéshez hasonló meglepetéssel szolgált az érkező személye, ugyanis nem Real-kötődésű trénert szerződtetett a klub. Abban a tekintetben viszont nem történt szenzáció, hogy a munka nélküli edzők egyik legjobbja, az egyelőre a szezon végéig szerződtetett Juande Ramos lett a szakvezető. A Tottenhamnél csúnyán leszereplő edző a Sevillánál szerzett hírnevet magának, amikor 15 hónap leforgása alatt öt jelentős trófeát (köztük két UEFA-kupát) nyert a Sevillával. Akkor szinte minden jelentős klubnál felvetődött a neve, ő végül – idény közben! – a Tottenham (alighanem anyagilag az összes közül legvonzóbb) ajánlatát fogadta el, de ma már talán bánja. Az elhibázott átigazolási politika, illetve a londoni keszekuszaság miatt a 2008–2009-es idény elején távoznia kellett.
„Most már nem bánom, hogy így alakult, mert minden edzőnek a Real Madrid az álma – mondta székfoglalójában Ramos. – A leginkább az lepett meg, milyen gyorsan zajlott minden. Egyszer beszéltem a vezérkarral, aztán gyorsan megegyeztünk.”
Ráadásul az előddel ellentétben neki a fontos kérdésekre is sikerült megfelelő választ adnia. A Real honlapján található interjúja első kérdésében a szombati el clásicóról, a Barcelona elleni ütközetről faggatták.
„Nem lehet kérdés, a Realnak mindenhol győzelmi szándékkal kell fellépnie. Barcelonában is” – hangzott a felelet.
Ahogyan a sokat bírált védelmet is azonnal igyekezett menteni, szerinte ugyanis a Casillas – Sergio Ramos, Pepe, Cannavaro, Heinze alakzat a világ jelenlegi legjobbja. Mondjuk ezt azért nehéz elhinni, főleg annak ismeretében, hogy az együttes tétmérkőzésen a Valenciától (2–3), a Numanciától (4–3), az Irúntól (2–3, 4–3), a Málagától (4–3),a Getafétól (1–3) és a Sevillától (3–4) is legalább három gólt kapott. Erre pedig nehéz építkezni, főleg úgy, hogy elölről meg hiányoznak a keresztszalag-szakadása miatt az egész évadra kidőlő Ruud van Nistelrooy góljai. Ramos legfeljebb abban bízhat, hogy a még az elődje által Madridba hívott Klaas-Jan Huntelaar januártól ipari mennyiségben kezdi ontani a gólokat.