„A továbbjutás lehetősége ott van a kezünkben: ha nem hinnék abban, hogy a Chelsea hazai pályán legyőzi a CFR Clujt, jobb lenne, ha már most indulnék haza Brazíliába” – hangzott Luiz Felipe Scolari menedzser utóbb nagy vihart kavart nyilatkozata. Szögezzük le gyorsan, a tények a londoniak szakvezetőjének érvelését erősítik, hiszen román együttes legutóbb az 1979–1980-as idényben győzött angol földön (akkor az Universitatea Craiova verte meg 2–0-ra UEFA-kupa-mérkőzésen a Leeds Unitedet). Culio, a kolozsváriak argentin szélsője azonban fittyet hány a statisztikákra, csapata Chelsea ellen elért hazai 0–0-ját viszont annál többre tartja, így értetlenül áll a brazil megnyilvánulása előtt: „Scolari ezzel megalázta a Clujt és a román labdarúgást. Az ősszel bizonyítottuk, hogy képesek vagyunk neves ellenfeleket is felülmúlni, és biztos vagyok benne, hogy a Chelsea-t is két vállra fektethetjük. Szóval az edző egyszerűen nem mondhat olyat, hogy vereség vagy döntetlen esetén hazatérne Brazíliába.”
Tegyük hozzá, ilyet nem is mondott a 60 éves szakember. Ahogy olyat sem, hogy gárdája diadala egészen biztos lenne: „Hetvenöt százalék esélyünk van a CFR Cluj legyőzésére – hiába, Frank Lampard eltiltása rontja a kilátásainkat...”
Ám akárhogy is szólt Scolari „hazatérős” nyilatkozata, töretlen önbizalmát pontosan mutatja. Pedig a keddi játéknapot nem a Chelsea, hanem a Roma várja a legkedvezőbb helyzetből, hiszen a kilenc szerzett pontjukkal csoportelső olaszok a Bordeaux elleni győzelemmel biztosan megőriznék első helyüket, de a döntetlen is továbbjutást érne számukra. A hét ponttal álló franciáknak ellenben csak a három pont jelentene túlélést (legalábbis a BLben), az egymás elleni rosszabb eredmények miatt ugyanis döntetlennel nem előzhetik meg a nyolcpontos Chelsea-t.
A tavaszról döntő forduló előestéjén azonban Scolarinak arra is volt ideje, hogy életvezetési tanácsokkal szolgáljon játékosainak – a gesztus különös, üde színfolt a profizmus jegyében kissé kiüresedett modern futball világában: „Az értelmes játékos okosan költi a pénzét, családjára, a következő nemzedékre. Sajnos sok futballista nem így él, vagyonát csillogó autókra, fogadásokra és egyéb haszontalan dolgokra fordítja. A kiegyensúlyozottság és a pályán nyújtott megbízható teljesítmény titka szerintem abban áll, hogy az illető talál-e megfelelő párt, feleséget magának. Akit rendes aszszony vár otthon, azért nemigen kell aggódni.”
A sérülésekre azonban az eddigi tapasztalatok alapján a boldog családi háttér sem jelent megoldást, márpedig ezen a téren aggályok vetődtek fel a Chelsea-nél. Az orvosi részleget irányító dr. Bryan Englisht korábban is bírálták – hogy csak a legkirívóbb eseteket említsük: nem vette észre idejében Michael Ballack bokasérülését, nem tájékoztatta megfelelően a műtétekről José Mourinho menedzsert, félrekezelte Michael Essient –, az őszi sérüléshullám azonban minden korábbinál egyértelműbben jelezte a bajt. Elsőre talán úgy tűnhet, a téma nem kötődik szorosan a keddi BL-találkozóhoz, a kapcsolat azonban nagyon is közvetlen: Scolari többször hangsúlyozta, a kényszerű rotációért könynyen a trófeák elbukásával fizethet a csapat.
„Meglepőnek és furcsának találom a gárdánál jelentkező számtalan sérülést – csodálkozott a nyáron alkalmazásba álló brazil edző. – Nem tudom, hogy működött ez korábban, az elmúlt időszakban mindenesetre többször előfordult, hogy csak egy-két meccsen szerepeltethettem bizonyos játékosokat egy-egy sérülés vagy műtét előtt. Nem számoltam, de körülbelül tizenöt játékost kellett nélkülöznöm hosszabb-rövidebb időre.”
Mi megszámoltuk, és ha csak a rendszeresen aktív játékosokat vesszük figyelembe, tizenhárman (Ballack, Didier Drogba, Essien, Ricardo Carvalho, Ashley Cole, Juliano Belletti, Deco, Petr Cech, Joe Cole, John Terry, José Bosingwa, Carlo Cudicini, John Obi Mikel) maradtak ki a munkából. Márpedig amelyik „kórházban” ennyi a beteg, ott valószínűleg valami az orvosoknál sincsen rendben.
A Chelsea francia támadójáról, Nicolas Anelkáról bővebben a 20. oldalon olvashatnak