„Lelketlenség volt kivinni azt a gyereket! Ízing Martin ugyanis sérült volt, nem volt rendben, jellemző, hogy már itthon is van…” – hallottuk nemrégiben az öltözői pletykákat.
Hogy miről, kiről is van szó? Nos, Ízing Martin a Felcsút ma már csak korábbi tehetséges védője január végén Belgiumba, az FC Bruges-höz igazolt. A történet azért kapott nagy nyilvánosságot, mert az ominózus átigazolás kapcsán azonnal menesztették a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia szakmai vezetőjét, Bognár Györgyöt. Az egykori ötvenszeres válogatott futballista, ma már edző bűne az volt, hogy nem tájékoztatta a PFLA vezetőit arról, hogy a 17 éves Ízing Martin Belgiumba utazott próbajátékra. Bognár György hiába védekezett azzal, hogy jóformán alig ismerte a nevezett védőjátékost, hiszen amióta (az őszi idény közben) az MTK és a BVSC korábbi fedezete vette át Fejér megyében a szakmai munka irányítását, a fiatalember sérült volt, és legfeljebb egy alkalommal beszéltek – a játékos elutazott, sőt, mi több, el is igazolt, így Bognár Györgynek is mennie kellett.
Mint kiderült, Ízing Martin valóban sérült volt, kihagyta szinte a teljes őszi szezont, tavaly december végén porcsérüléssel meg is operálták – de a próbajáték így is sikerült, a hátvéd a belga klub egy tartalékbajnokiján már be is mutatkozott.
„Sajnos igaz a hír, itthon vagyok – mondta szomorúan Ízing Martin. – Bevizesedett az operált térdem, és bár nekem azt mondták, elkezdhetem a mozgást, megfájdult a lábam, pihennem kell, ezért jöttem haza. Már panaszmentes voltam, amikor elutaztam, és úgy is vállaltam a játékot, de ezek szerint még nem volt minden tökéletes. Legalább három hét, míg újra elkezdhetek edzeni.”
Az ismert sportorvos, dr. Lejkó Dezső végezte el a beavatkozást. A térdspecialista szerint Ízing Martin korán kezdte el a mozgást. Az orvos szerint a labdás edzéseken már itthon is részt vett a játékos, de a doktor úgy véli, a Belgiumban kapott terhelés, párosulva a nem igazán jó talajú pályákkal nem tett jót a frissen operált térdnek.
„Még erősíteni kellett volna a combizmot, ilyenkor ez a fajta bevizesedés sajnos előfordulhat” – vonta meg az orvosi konklúziót Lejkó Dezső.
Akkor mivégre a sietség? Január végéig tartott a nemzetközi átigazolási piac, könnyen lehet, hogy ez az időpont ösztönözte gyorsabb mozgásra a játékos ügyeit intézőket, csak hát a gyógyulási idő ugyebár nincs tekintettel a határidőkre.
Az eset egy másik, a honi labdarúgást érzékenyen érintő problémát is felvet: a futballistának amatőr szerződése volt a Felcsúttal, de ezt a kapcsolatot játékos és klub között nem ismeri el a nemzetközi szövetség, így aki nem profi, azt jogkövetkezmények, főleg fizetési kötelezettségek nélkül, ingyen elvihetik a határokon túlra. Van, aki a „kilophatják” kifejezést használja, de nyilván az sem megoldás, hogy tízéves kortól professzionális szerződést kapjon, aki két egyeneset rúg a labdába… (Ezt a szabályok tiltják is.) Főleg most, amikor az élvonalbeli kluboknak alig van arra pénzük, hogy az első csapat játékosait kifizessék. Így könnyen hoppon maradhat, aki akár évekig is invesztál egy játékos nevelésébe, de egy élelmes menedzser pillanatok alatt elintézi, hogy ezt a klub senkin se tudja behajtani. A felcsúti sajnos nem az első eset, szóval lesz dolga a fiatalokra oly nagy figyelmet fordító MLSZ-nek.
Ízing Martin esete sok tekintetben kortünet tehát – a tanulságoktól függetlenül a fiatal játékosnak magunk is jobbulást kívánunk.