„Doppingvétség esetén két év az alapbüntetés. Az eltiltás hosszát lehet csökkenteni. De egy évnél kevesebb pihenő elfogadhatatlan” – nyilatkozta Dirk-Reiner
Martens, a lausanne-i nemzetközi Sportdöntőbíróság bírája a Die Welt című lap kérdésére. Az újság természetesen futballügyben kereste meg Martenst, hiszen továbbra sem lehet tudni, milyen büntetést kap a Hoffenheim két játékosa, Andreas Ibertsberger és Christoph Janker, akik a Mönchengladbach elleni bajnoki után csak késéssel jelentek meg a doppingellenőrzésen. Márpedig ez nem csupán a bíró, hanem például Armin Baumert, a Német Doppingellenes Ügynökség (NADA) vezetője szerint is egyértelmű helyzetet teremt.
„Mindegy, hogy egy vagy tíz percet késtek, doppingesetnek minősül. Nem is lehet kétséges – jelentette ki Baumert. – Zéró toleranciát kell alkalmazni, büntetni kell a játékosok viselkedését, mert megszegték a szabályokat. Ahogyan Olaszországban, nálunk is egyéves eltiltást tartok valószínűnek.” (Mint ismert, a Serie Bben Daniele Mannini és Davide Possanzini félórás késéssel adott mintát, ezért bűnhődnek hosszú pihenővel.) Baumert szavai azt is egyértelművé teszik, hogy ha a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) enyhébb elbírálásban részesítené a két játékost, akkor a NADA a lausanne-i jogi szervekhez fordul.
A WADA, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség szabálykönyvében van ugyan egy passzus, amely szerint „ráutaló magatartás híján” a gyanúba kevert sportolók megúszhatják a büntetést, ám Nicolas Rössler, frankfurti ügyvéd szerint Ibertsbergerék ezzel sem védekezhetnek. „Elméletileg így megúszhatják a büntetést, de a mostani esettel kapcsolatban kétségeim vannak. A doppingszankciók mindig elrettentő hatásúak, ezért a büntetéseknek is olyanoknak kell lenniük” – fogalmazott Rössler.
Márpedig ezek a WADA irányelvei is, amelyeket a FIFA 2008-ban Sydneyben egyetlen ellenszavazattal el is fogadott, és minden tagszövetségére nézve kötelező érvényűvé tett. Így a DFB-nek is alkalmazkodnia kell hozzá.