Csak nem jött rendbe az a fránya bal első…Csak nem jött rendbe az a fránya bal első…
Nem lennék Mikóczy Zoltán helyében. Több száz magyar váltott jegyet a Haydock Park-i Temple Stakesre, amely Overdose sérülése miatt elúszott.
A júniusi, ascoti versenyekre lefoglalt belépők nincsenek veszélyben?
Optimista lévén reménykedem benne, hogy Dózi ott lesz pályafutása legrangosabb versenyein, de addig nagyon sok víz lefolyik még a Dunán. Ha egészségesen áll rajthoz, minden esélye megvan, hogy beváltsa a hozzá fűzött reményeket.
Minden ló ennyire sérülékeny?
A „futóműve” nagyon érzékeny, így gyakran adódnak kisebb sérülések, amelyek amilyen gyorsan jönnek, olyan gyorsan el is múlnak – a baj csak az, hogy az ápolás és a kötelező pihenő alatt nem tud tréningezni. Ilyenkor fennáll a veszélye, hogy jobban igénybe veszi a másik lábát, de Dózi épp azért csodaló, hogy ezeket az akadályokat is leküzdje.
Kincsem parki futásán több mint húszezren bizonyosodhattak meg erről a helyszínen, és mintegy másfél millióan a képernyők előtt. Azóta tapasztalható változás a lóverseny iránti érdeklődésben?
Olyanok figyeltek fel a sportra, akik korábban sohasem foglalkoztak a négylábúak életével. A lóversenyzés nem úri huncutság többé, a hölgyek körében is népszerű téma lett. A fodrásznál, a péknél én magam hallom, hogy rendszeresen szóba kerül Overdose; fiatalok és idősek is tisztában vannak a róla szóló legfrissebb hírekkel. Akárhol megjelenek, azonnal szóba kerül, és aki bármilyen módon kapcsolatba kerül vele, azt azonnal róla kérdezgetik.
Erről én is mesélhetnék.
Na, látja! Szerintem ez örömteli.
Nézőpont kérdése, mindenesetre kétségtelenül annak a jele, hogy megmozdult valami a lóversenyzés körül.
Overdose fogalommá vált, és ezennel felülbírálom korábbi véleményemet, amely szerint a neve nem szerencsés választás, mert a „túladagolás” mindenkinek a kábítószert és a doppingot juttatja eszébe. Azonban mindenki tudja, a név nem erre vonatkozik, hanem arra, hogy Dózi úgy száguld, mint egy puskagolyó: a név telitalálat.
Mitől lesz egy ló puskagolyó, avagy miben rejlik Overdose nagysága?
Sokan szeretnének szakmai választ kapni erre a kérdésre, de ki kell ábrándítanom őket: ahány ember, annyi vélemény.
Ön a vasárnapi vendég, használja ki!
Két okra vezetem vissza Overdose sikereit: a lényére és a vágtájára. Nem tudja elviselni, ha a rajt után mellette futnak, és behatolnak az aurájába. Ennek elkerüléséért az életét adná. Verseny előtt felfuvalkodott lesz, szinte érezni, ahogy megnő a tömege, és olyan viselkedési normákat vesz fel, amelyek nem jellemzők rá. A vágtája pedig olyan mély, hogy futás közben összeérnek az első és a hátsó lábai.
Rendkívüli ló, mégis sokan megkérdőjelezik magyarságát, mondván angol telivér, ráadásul internetes fórumokon olvasható, hogy sokan a szlovák állampolgárságú Mikóczy Zoltánt sem tekintik magyarnak.
Magyar az, aki magyarnak vallja magát, és eszerint éli az életét, függetlenül attól, hol született. Ami Overdose-t illeti, angol apától és ír anyától származik, szlovák tulajdonban van, hol német, hol belga származású francia zsoké lovagolja, de magyar, mert Mikóczy Zoltán így akarta, és mert magyar tréner keze alatt, Magyarországon készül a versenyekre.
Sikere ráadásul nagyon jót tett a magyar lóversenyzésnek, amit ön a Nemzeti Lóverseny Kft. ügyvezetőjeként kitűnően hasznosíthat.
Száznyolcvan éve, amióta Széchenyi István megálmodta, folyamatosan van lóverseny Magyarországon, amelynek a jövője rajtam is múlik. A lósport csak ott nyereséges, ahol a lóverseny struktúrája kialakult, a fogadóhálózattól a versenyekig. A környező országokban és hazánkban sem ez a helyzet, pedig nálunk több versenynap van, mint a szomszédos országokban együttvéve, és magasan nekünk van a legtöbb lovunk a régióban, szám szerint ezerkétszáz. Reményeim szerint egy-két éven belül önfenntartóvá válhat a lósport, amely sokak megélhetési forrása lehet. Nem tartom szerencsésnek viszont, hogy az adófizetők pénzéből finanszírozzák, így arra törekszünk, hogy kellő segítséggel talpra állítsuk, sőt nyereségessé tegyük.
Tudja már, hogyan?
Látom a fényt az alagút végén. Létezik olyan lehetőség, amely egy csapásra megoldaná a lóversenyzés összes gondját, baját.
Éspedig?
Nagyon egyszerű: együtt kell működni a Szerencsejáték Zrt.-vel. Az SZRT-nek olyan média- és marketingháttere van, amely szükséges a lóversenyzés népszerűsítéséhez, és megoldaná a fogadásszervezés elavult struktúráját. A megállapodás ráadásul nem is kerülne szinte semmibe, hiszen az SZRT és a Nemzeti Lóverseny Kft. is a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdona. A lóversenynek 14 fogadóirodája van országszerte, az SZRT-nek 3500: a lottózóban nemcsak lottózni vagy totózni lehetne, hanem lóversenyre is fogadni.
A fogadás a lóverseny népszerűségének kulcsa?
Én ebben látom a jövőjét. Több mint egy éve dolgozunk az MNV-vel közös pool bevezetésén, amely azt jelentené, hogy ha egy magyar fogadó Magyarországon külföldi versenyre fogad, ne csak az itthon feltett összegből részesüljön, hanem a külföldiből is.
Az pedig nem kevés.
Horrorisztikus nyeremények születnének! A sohasem látott összegek hatalmas lökést adnának a magyarországi lóversenynek. Gondoljon csak bele, nem tízezreket meg százezreket nyerhetnének a fogadók, hanem súlyos tíz- vagy akár százmilliókat!
Nem hangzik rosszul…
A nagy nyeremények fellendítenék a látogatottságot, hétről hétre hatalmas forgalma lehetne a Kincsem parknak is.
Már ha lesz Kincsem park. Hallani, hogy hazánk egyetlen lóversenypályájának csak erre az évre garantált a léte.
Évek óta hallani rémhíreket, mert egyeseknek ez az érdekük. Az elmúlt években azonban bebizonyosodott, színvonalas versenyeknek ad otthont, amelyek száma a gazdasági nehézségek ellenére sem csökkent. Overdose sikere erre rátett egy lapáttal.
Mi lesz, ha Mikóczy Zoltán eladja Dózit? Már most közös tulajdonba került.
A megállapodás mögött az állt, hogy Mikóczy Zoltán minél jobb körülményeket szeretett volna biztosítani a ló számára. Dózi olyan lószállító kamiont kap, amely a rengeteg utazást elviselhetővé teszi számára. Tudván, hogy a konkurencia repülővel utaztatja lovait, ez nem elhanyagolandó segítség. Lóversenyzés pedig Overdose előtt is volt, és utána is lesz.
Kicsit mégis Damoklész kardjaként lebeg felettünk Overdose elvesztése. Christophe Soumillon beleszeretett Dóziba, és bár ő csak lovagolja, innen már csak egy lépés, hogy főnöke, a nagy Aga Khan is bejelentkezzen a magyar csodalóért.
Aga Khannak nagyon jó lovai vannak – mondja sejtelmes mosollyal Vajtó Lajos. – Nekünk, magyaroknak biztosan nem jönne jól egy ilyen fordulat, Overdose-nak azonban minden bizonnyal előnyére válna.
Viszont ebben az esetben semmi sem mentené meg attól, hogy elveszítse magyar „állampolgárságát”.
Puskás Ferencet is magyarnak tekintettük, amikor már a Real Madridban ontotta a gólokat…