Jelen állás szerint a maga elé do bott banánhéjon csúszott el a Gyirmót SE.
Hiába profi a csapat, hiába profi az edző, tehetős vállalkozó az elnök-tulajdonos, mégsem voltak eléggé körültekintőek, vagy legalábbis Pintér Dávid technikai vezető (mindenes) nem volt az.
A tulajdonos, Horváth Ernő az egyetemi tanulmányait befejező (a Győrött nemzetközi kapcsolatok szakon végző) fiatalembert bízta meg a licenckérelem, illetve a nevezéssel kapcsolatos teendők intézésével. Pintér Dávid azonban, mert még tapasztalatlan, s nem ismeri jól a magyar futballban uralkodó bürokratikus viszonyokat, nagyot hibázott, s a jelek szerint majdhogynem egyedüli felelős azért, hogy ünneplés helyett keserű pillanatok jutottak a gyirmótiaknak.
A történet: a kluboknak április 30-ig kellett benyújtaniuk a hivatalos kérelmüket a licencadó testülethez. A bajnokesélyes Gyirmót is pályázott az élvonalba, s a vezetőség elküldte a dokumentumokat, ám a szükséges iratoknak csupán egyharmada jutott el az illetékes testülethez. Már ez is elég ok lehetett volna az elutasításhoz, ám a grémium május 5-ig haladékot adott a hiány pótlására. Pintér Dávid a kellő időben megjelent az MLSZ-ben, a hóna alatt a paksamétával, ám az átadásnál kiderült, a kérelem elbírálásához szükséges anyagokból még öt hiányzik. Az ifjú gyirmóti sportvezető ezt az átvételi jegyzőkönyv aláírásával el is ismerte, és – a történet szerint – felhívta megbízóját, HorváthErnőt, közölve, minden rendben van a papírokkal…
A licencadó testület tagjai azonban másképp látták, s mert hiányoztak iratok – köztük a licencelbíráláshoz elengedhetetlen APEH-igazolás –, elutasították a gyirmótiak kérelmét.
Horváth Ernő fellebbezett, de május 14. helyett csak 18-ra szerezte be a hiányzó okiratokat, így aztán a fellebbviteli licencadó testület nem vizsgálta az iratokat, csupán azt, hogy első fokon jogszerűen járt-e el a testület, s mert nem talált semmi kivetnivalót a tagok munkájában, így ismét elutasította a csapat kérelmét.
Horváth Ernő nem adta fel: az MLSZ elnökségéhez fordult kétségbeesve, remélve, hogy a szövetség irányítói meghallgatják, és új eljárásra kötelezik a testületet.
A meghallgatás megvolt, de az MLSZ elnöksége nem talált okot a felülvizsgálatra. A technikai vezető, Pintér Dávid továbbra is a Gyirmót SE alkalmazásában áll, s noha felajánlotta lemondását, a tulajdonos egyelőre nem fogadta el, mint ahogyan a szövetség az elutasítását sem, főleg annak fényében, hogy szombaton a Gyirmót SE a budaörsi döntetlennel aranyérmes lett az NB II Nyugati csoportjában.
Ha a jogi oldalát nézzük, azt mondhatjuk, nehéz harcba kezdett a Gyirmót SE, mert a határidő mindenkire egyaránt vonatkozik, ám a morális oldal másképp néz ki. Miközben több NB I-es csapatnál bevallottan adóssággal fejezték be a bajnokságot, s csak a fizetési átütemezések trükkjével tehették elfogadhatóvá a gazdasági helyzetüket, Gyirmóton ilyen tekintetben rendezettek a körülmények. A nyereséges vállalkozásnak köszönhetően biztos anyagi alapokon áll a klub, a takarítónő, a szertáros, a játékos és az edző is megkapja minden hónap 3-án a járandóságát. Extra stadionnal ugyan nem büszkélkedhetnek a település lakói, de az élvonalban rosszabb minőségű pályák is vannak, mint Gyirmóton.
A magyar futball viszonyait ismerve (súlyos anyagi gondokról hallani több csapat esetében is) s a gyirmóti eset tükrében érdemes lesz utánajárni annak, milyen alapon kaphatják meg manapság a profi csapatok az élvonalbeli szerepléshez szükséges klublicencet, illetve milyen felelőssége van – nem csak a gyirmóti technikai vezetőnek – a csapatok ügyintézését segíteni hivatott szövetségi alkalmazottaknak abban, hogy az egyenlő esélyek elve ne sérüljön.
Pintér Dávid mindenesetre annak örült, hogy a játékosok sem tették (egyelőre) felelőssé.
„Valóban tapasztalatlan vagyok a futballban, de a szövetségben sem kaptam meg a szükséges segítséget, sőt úgy érzem, félrevezettek – mondta a gyirmóti technikai vezető. – Tudom, ha valaki egy nappal később jelentkezik az egyetemre, csak a következő évben kezdheti meg tanulmányait, de… Mi Gyirmóton minden feltételnek megfeleltünk, ennek ellenére elutasítottak bennünket, és bizony messze van a legnemesebb sporteszmétől, hogy egy másodosztályú bajnokcsapat ne léphessen feljebb. Az ügyemet hétfőn tárgyalja a gyirmóti vezetőség. A lemondásomat benyújtottam, a sorsom már nem a saját kezemben van.”
Horváth Ferenc egyelőre nem a bűnbakkereséssel foglalkozik. Azt mondta, független jogászokat kért meg az iratok átvizsgálására, és mert a csapat kiharcolta az élvonalat, ő is mindent megtesz azért, hogy NB I-es legyen a klub. Azt tervezi, hogy a Sportdöntőbírósághoz fordul, mert ez jelenti a leggyorsabb megoldást. Ha ott sem adnak igazat a Gyirmótnak, az UEFA következik. >>>