Az Olympique Lyonnais ama kevés csapat közé tartozik, amelyek az utóbbi öt esztendőben „megéltek” az angol, olasz, spanyol elitklubok árnyékában – azaz egynél többször beverekedték magukat a Bajnokok Ligája negyeddöntőjébe (két társa e bravúrban a német Bayern München és a holland PSV). Ott azonban mindig megrekedt, ami könyörtelenül jelzi, hogy az OL kaliberű, amúgy széles körben irigyelt klubok számára ott húzódik a vízválasztó. Innen pedig már csak egy lépés újra levonni a következtetést: e klubok nem csak annyival kevésbé vonzók a legmenőbb futballisták, a potenciális aranylabdások számára, amennyivel kevesebb pénzt képesek ajánlani nekik…
A bajorok ugyebár Franck Ribéry megtartásáért küzdenek, míg a lyoniak – nincs egy hete – friss tapasztalattal gazdagodtak e téren: 21 esztendős létére máris 24-szeres francia válogatott támadójuk, Karim Benzema minden korábbi fogadkozása ellenére már az idén elhagyta őket. A Real Madrid által érte kifizetett 35 millió eurónak természetesen van helye a klub kasszájában, Jean-Michel Aulas klubelnök mégis keserűen állapította meg: „Érzelmi dráma zajlott le bennem, de nem neheztelhetek rá, háromszoros fizetést tehet zsebre a Realnál. Az itteni négy és fél millió eurónyi bruttó helyett nyolc és fél millió nettóval gyarapodik. Évente…”
Akkor is többet keres, ha a kispadon ül – tehetjük hozzá, és ha valami, ez igazán fájhat a lyoniaknak. A fiatal Benzema teljes kivirágzás előtti távozásának az új csapat építése szempontjából is rossz az üzenete, hiszen úgy fest, mintha a hazai bajnoki címét hét év után elvesztő Lyon egy időre feladta volna a BL-beli vitézkedés tervét. Nem szabad figyelmen kívül hagyni ugyanis azt sem, hogy a klub elengedte öregedő, de még éles mozsárágyúját, a brazil Juninho Pernambucanót is – márpedig a két közönségkedvenc „magával vitte” az OL góljainak majdnem felét (az elmúlt két évet alapul véve 45 százalékát).
Vajon merre vezet tovább az út? Mint a francia sportnapilap, a L’Équipe megjegyezte: „Lehet, hogy a klub részvényeinek tőzsdei árfolyama hat százalékkal emelkedett Benzema eladásának hivatalos bejelentésére, a szakma és a szurkolók mégis inkább esést érzékelnek, hallván az erősítések ügyében folyó tárgyalásokról kiszivárgó híreket.” Eme enyhén nyugtalan közegben Lisandro López „majdnem szerződtetése” sem egyértelmű sikertörténet: a Lyon a 19 millió eurós „utolsó ajánlatát” kénytelen volt megfejelni, a 24 milliós klubtörténeti csúcsösszeg alig marad el az eladó Porto igényeitől. A 26 esztendős támadó hatszor játszott az argentin válogatottban, tavaly 24 góllal portugál gólkirály lett, ám hogy megteszi-e a lyoni újjáépítés sarokkövének, kérdéses. Mindenesetre nála drágább új játékosa vélhetően nem lesz az OL-nek ezen a nyáron.
A lyoniak továbbra sem tettek le a legutóbbi francia gólkirály, André-Pierre Gignac (Toulouse) szerződtetéséről – állítólag őt főként Aulas elnök szeretné klubja soraiban tudni –, a tavaly könnyelműen eladott ifjú támadó, Loic Rémy (Nice) visszavásárlásáról, valamint a Lille ballábas szélsője, a brazil Michel Bastos megszerzéséről. Utóbbit Claude Puel vezetőedző még lille-i időszakából ismeri. Csakhogy a piaci befolyás csökkenőben, a vetélytársak egyre nyakasabbak. Pedig sok idő nincs az egyezkedésre: kilenc év után először selejtezőt kell nyernie a Lyonnak, ha a BL-be akar jutni. Újabb front, ahol megkopott a presztízs…