Hatvan évvel ezelőtt a Juventus próbálta elcsábítani Puskás Ferencet, és a később legendássá váló magyar labdarúgó a sztárklub ajánlatára utóbb sok nyilatkozatában utalt is, de a konkrétumok eddig nem voltak ismertek. Most, utólag azért tárhatjuk fel a réges-régi történetet, mert a mesés megkeresést tartalmazó levelet Öcsi bácsi élete végéig mindenhova vitte magával a személyes tárgyai között, büszke volt rá mint első profi ajánlatára.
A levélben, amelyet hibáival együtt, változtatás nélkül idézünk, többek között ez olvasható: „A club elnöke avv. Gianni Agnelli, a Fiat tulajdonosa. Agnelli úr 40 millió lírát (mai viszonyaink között körülbelül 40 millió forint – a szerző) ad Magának, ha lejönne Turinba (Torinóba), persze e összeget Maga abba a valutába kaphatja, amelybe kívánja (dollár, angol font, svájci frank, stb.) és Maga mondhatja az összeget, amelyet kíván mint havi fizetés. A Juventus örömmel fogadná tisztelt Édesapa lejövetelét, mint tréner az előbb nevezett társaságba (a Juventusba). Szóval egyszóval Maga lejöhetne családjával együtt és itt készen találna egy a lakást, autót és mindenféle más modern kényelmet. Maga tudja, hogy az itteni élet remek, minden van ami szem és száj kíván. Egy remek fizetés és ami fő: a siker. Reméljük, hogy nincs elfoglalva más társaságokkal (csapatokkal) és ha az összeg nem lenne tetszése szerint fel lehetne esetleg emelni.”
A levél szinte könyörög Puskás Ferencnek, hogy ne mondjon igent az Inter állítólagos hívására, kérjen akármennyi pénzt, csak válassza a Juventust. A magyar sztár egyébként több nyilatkozatában megemlítette ezt az ajánlatot, amelyet azonban hosszas gondolkodás után nem fogadott el, mert nem volt szíve elhagyni a családját és a szeretett kispesti környezetet. Akkoriban ráadásul még reménykedhetett abban, hogy idehaza is újra felfelé ível majd a profi futball csillaga, ám a történelem más irányt vett... A Juve elutasítását a kommunista hatalomátvétel után Puskás Ferenc alighanem megbánta, mert egy esztendő múlva már az Andrássy út 60-ban vallatták egy, a feleségével és Bozsik Józseffel közösen szervezett tiltott határátlépési kísérlet miatt. Amikor aztán 1951-ben Szűcs Sándort, az Újpest válogatott középhátvédjét felakasztották egy hasonlóan romantikusnak induló szökési próbálkozás miatt, a játékosok többé nemigen mertek nyugati ajánlatokra gondolni.
Egészen 1956-ig, amikor több mint tízezer igazolt futballista hagyta el Magyarországot. Közöttük Puskás Ferenc, aki családjával Bécsbe, Olaszországba, majd Madridba költözött, s olyan klubok megkeresése után, mint az Internazionale vagy a Manchester Untied, végül a Real Madrid ajánlatát fogadta el. Harmincegy évesen négy esztendőre 100 ezer dollárt, s jövedelem címén idényenként körülbelül még egyszer ennyit kapott a világ akkori legjobb csapatától. A kezdetben visszautasított, majd csak titkon remélt profi futball világsztárja lett, szerződését többször meghosszabbították, és 39 éves koráig játszott sikert sikerre halmozva a Realban.
Később edzőként is egyik profi szerződést kapta a másik után, bejárta mind az öt kontinenst, de mindig őrizte ezt a levelet (másik két papír mellett, amelyekre a közeljövőben Almási Tamás dokumentumfilmje derít majd fényt), mint az első, és talán legjobban eső ajánlatot...