Fotó: Reuters
„Te Gordon, jó lenne a Premier League-ben indulni, nem?” – Ally McCoist javaslata valószínűleg nagy vihart kavar
Fotó: Reuters
„Te Gordon, jó lenne a Premier League-ben indulni, nem?” – Ally McCoist javaslata valószínűleg nagy vihart kavar
Lehet benne valami. Mármint abban, hogy a két glasgow-i óriás, a Rangers és a Celtic kinőtte a skót bajnokságot. Elég, ha csak egy pillantást vetünk az 1998-ban angol mintára alakult skót Premier League eredménytáblájára: a tíz eddigi szezonban a két klub kibérelte magának az első helyet, a Celtic hatszor, a Rangers négyszer ünnepelhetett bajnoki címet.
Így látja ezt Ally McCoist, a Rangers segédedzője is, aki a napokban a Daily Star Sunday nevű újságnak beszélt arról, hogy a két skót élklubnak az angol Premier League-ben kellene szerepelnie.
„A Rangersnek fantasztikus lenne, ha a klub az angol bajnokságban játszhatna – kezdte McCoist. – Szerintem a két csapat Nagy-Britannia öt legnagyobb klubja között van, és bizonyos idő (öt vagy hat év) után versenyezhetnénk a legnagyobbakkal is.”
Természetesen érthető a szakember vágya, és a fő ok is kézenfekvő: a pénz. „Évente csupán 2,5 millió fontot keresünk a tévéközvetítések jogdíjaiból, míg az angol bajnokság kiesői 38 milliót kapnak a különféle támogatásokkal együtt. Képzeljék csak el, mire lenne képes a Celtic és a Rangers akkora pénzzel!”
McCoist úgy véli, nemcsak a két klub, hanem az angol Premier League is profitálna a skótok csatlakozásából. „Mi az, amit hoznánk magunkkal? Fantasztikus stadionokat, csodálatos szurkolótáborokat és hatalmas potenciált.”
„Azt is tudom persze, hogy például a Motherwell vagy a Dundee United szurkolói nem lennének boldogok ha ez megvalósulna, de az Old Firmnek (a Rangers és a Celtic egymás elleni rangadója) magasabb szintre kell lépnie. Ne értsenek félre, az ötlet nem a skót foci ellen irányuló támadás, de kérdezzék csak meg a Rangers és a Celtic szurkolóit – tudom, mi lenne a válaszuk!” – zárta eszmefuttatását a segédedző.
Természetesen nem eszik olyan forrón a kását, és még sok víznek kell lefolynia a Clyde-on, mire a Liverpool vagy a Manchester United bajnoki találkozóra utazik Glasgow-ba. A skót futballszövetség minden bizonnyal nem lesz elragadtatva az ötlettől, hiszen a skótok, a walesiek és az északírek kényesen ügyelnek rá, hogy a FIFA külön futballnemzetként tekintsen rájuk.
Ennek megfelelően az ellen is tiltakoznak, hogy a 2012-es londoni olimpiai játékokon közös brit csapat induljon. Ugyanakkor ellenpélda is van, hiszen például a Cardiff City walesi csapatként az angol másodosztályban szerepel, sőt az FA-kupa legutóbbi kiírásában a döntőig jutott.
Egy dolog azonban biztos: a két glasgow-i óriás szereplése izgalmasabbá tenné a Premier League küzdelmeit, hiszen feltehetőleg beleszólhatnának a nagy négyes versenyfutásába (ne feledjük, a Rangers UEFA-kupa-döntőt játszott 2008-ban, a Celtic pedig idén is a BL-ben szerepel).
És talán – McCoist véleménye ellenére – a Motherwell vagy a Dundee szurkolói sem lennének olyan szomorúak, hiszen végre bajnokságot nyerhetne a csapatuk…
Fotó: Reuters
Lehet, hogy bajnokin is összecsap majd a Celtic és a Manchester United?