JAMAICAI VÁLOGATOTT, 1996–1997A jamaicai csapat éppen hatalmas siker felé haladt 1996–1997-ben. A válogatott végül kvalifikálta magát az 1998-as világbajnokságra, először és eddig utoljára az ország futballtörténelmében. A „Reggae Boyz” üde színfoltot jelentett Franciaországban, s egy csapásra a világ kedvencévé vált. Még 1995-ben a csapat 50 helyet lépett előre a világranglistán, ezen pedig annyira felbuzdultak a válogatottnál, hogy a fent látható förmedvénybe öltöztették a játékosokat a soron következő hazai mérkőzésekre. Szerencsére a franciaországi viadalra már „finomodott” az együttes kinézete.
KAMERUN, 1994 (?)Egy elég jó, régi mezekkel (is) foglalkozó internetes oldalon bukkantam rá a kameruni válogatott hazai mezére még 1994-ből. Szerencsére a csapat „nem erőltette” ezt a viseletet, pályán készült felvételeket nem találtunk erről a szerkóról. Mint tudjuk, a piros és a zöld elvétve (leginkább sohasem…) mutat jól egymással, de ha még egy hatalmas sárga csillaggal is megbolondítjuk!
MANCHESTER UNITED, 1990–1993A fent látható két mezzel vezette át az angol labdarúgást egy új korszakba a Manchester United. De nemcsak a szigetországi futball, hanem a „vörös ördögök” számára is új időszámítás kezdődött: az 1992-ben életre hívott Premier League kis túlzással egyeduralkodója a már 11-szer diadalmaskodó manchesteri klub. Azóta rengeteg, valóban gyönyörű, leginkább vörös manchesteri mez készült, az 1990-től 1993-ig tartó idegenbeli mezek két reprezentatív képviselőjét azonban jobb lesz mihamarabb elfelejteni.
ARSENAL, 1991–92Arsenal-szurkolónak jó volt lenni az 1990–1991-es szezonban. A csapat úgy nyerte meg a bajnokságot, hogy csupán egy mérkőzést veszített el. A következő évadban azonban a londoniak teljesítménye látványosan visszaesett, s csak a negyedik helyen zárták a PL előtti korszak utolsó bajnokságát. Talán a szállítás közben megbarnult banánra emlékeztető szerelés miatt.
COVENTRY CITY, 1978A Coventry City az angol élvonal masszív középcsapatának számított a 70’-es évek végén. A gárda merészet gondolva valami hihetetlenül „nagyonbarna”, fehér galléros mezzel próbált divatot teremteni. Nem sikerült.
A nemrég véget ért szezonban a csapat alapításának 125. évfordulójára a Watford ellen a klub előszedte a régi szerelés „felújított” változatát. Az új kiadás valamennyi, boltban árult példányát azonnal el is kapkodták a rajongók, Chris Coleman menedzser azonban sírva könyörgött, nehogy még egyszer ilyen szerelésben kelljen pályára küldeni játékosait.
AJAX, 1989–90Bár a gólkirályt Romário személyében a PSV adta az 1989–1990-es szezonban, a holland bajnokságot az Ajax nyerte meg. Az UEFA azonban eltiltotta a következő idényben a nemzetközi szerepléstől a holland aranyérmest. A rossz nyelvek szerint az európai szövetség nem akarta, hogy az Ajax idegenbeli mezével megfertőzze az öreg kontinenst. Persze ennél sokkal hihetőbb az a (ráadásul hivatalos) magyarázat, hogy az Austria Wien elleni UEFA-kupa-mérkőzésen Franz Wohlfahrtnak sérülést okozó hazai nézők miatt nem mutathatta meg magát az Ajax a nemzetközi porondon.
HEERENVEEN, MINDIGTudom, hogy hagyomány meg minden, de azért piros tavirózsák (vízililiom?) egy futballcsapat mezén?! Ráadásul olyanok, amelyek mindenkit szívecskékre emlékeztetnek…
UWE KAMPSKönnyed 22 évet húzott le a Borussia Mönchengladbach csapatában a klubhűség mintaképe, Uwe Kamps. A német kapus 1992-ben, a Német Kupa legendás elődöntőjében a Bayer Leverkusen valamennyi tizenegyesét, szám szerint négyet megfogta a „szétlövésben”, s juttatta fináléba csapatát – nem a fent látható mezben. A sors furcsa fintora, hogy a döntőben tizenegyesekkel, de a Hannover nyert, annak ellenére, hogy Kamps védett a Gladbachban.
RENÉ HIGUITAAz a kapus, aki az 1990-es világbajnokság nyolcaddöntőjében elcselezi magát, s ezzel továbbjuttatja a Roger Milla fémjelezte Kamerunt, az a játékos, aki a legendás Wembley-ben a kapuja felé tartó labdát előrevetődve, sarokkal rúgja ki, az a futballista, akinek hajzuhataga Balázs Palit idézi, az az ember, aki emberrablásért még börtönben is ült, az bizony néha felvesz „vállalhatatlan” szerelést is. Ez történt a skorpiórúgás koronázatlan királyával, René Higuitával.
COLORADO CARIBOUS, 1978A beteljesülés! Amikor egy klub csak azért jön létre, hogy valami maradandót alkosson, s hogy hatalmas csapást mérjen az emberiség ízlésére. Ez történt a Colorado Caribousszal, vagy ha esetleg a kedves olvasónak így jobban megfelel: Caribous of Coloradóval. A csapat egyetlen szezont élt meg, az 1978-as idény után pedig átköltözött Atlantába, Chiefs néven élt tovább. Denverben azonban a liga legrosszabbjaként mindössze 8 győzelemmel és 22 vereséggel zárt. Western-kocsmában dolgozó bártáncosnőktől persze ez is szép teljesítmény…
SPORTLEG-SOROZATUNK EDDIGI RÉSZEI