A francia klubok benyújtották a ligának a szezonra vonatkozó költségvetésüket, amiből kiderül, hogy 50 millió eurónál kevesebből, de 20 milliónál többől gazdálkodhat a Montpellier, a Rennes, a Lorient, a Sochaux, a Toulouse, a Nantes, a Valenciennes, az Evian, a Nice, a Reims, a Bastia, a Guingamp és az Ajaccio. A további büdzsék: PSG: 400 millió euró Monaco: 150 millió (adómentes) Lyon: 133 millió Marseille: 125 millió Lille: 100 millió Saint-Étienne: 70 millió Bordeaux: 60 millió |
Legalábbis erre enged következtetni, hogy a kaszinóállam büszkesége előbb a Portóból összesen hetvenmillió euróért (21 milliárd forintért) szerződtette James Rodríguezt és Joao Moutinhót, hogy aztán a két lábon járó kolumbiai gólgyárra, Falcaóra se sajnáljon hatvanmilliót. Időközben elszórta az aprót, minek nyomán Ricardo Carvalho, Jérémy Toulalan és Éric Abidal is csatlakozott a Claudio Ranieri irányította piros-fehérekhez.
Nem egy karcsú keret, különösen a Rodríguez, Falcao kolumbiai duóra lesz érdemes odafigyelni, de alighanem még mindig egy (fél) klasszissal gyengébb, mint a bajnok állománya.
A fővárosiak egy cseppet sem gyengültek, vagyis hiába akarta a Barcelona Thiago Silvát, a brazil csapatkapitány maradt, az Ezequiel Lavezzi, Lucas Moura, Zlatan Ibrahimovic trió pedig világszerte irigyelt hármas. Na most ez a különleges egység – amely, ha nem igazol Angliába, az argentin Javier Pastoréval egészülhet ki – bővült egy zseniális csatárral, Edinson Cavanival. Az uruguayi a Manchester City és a Chelsea ellenében döntött a PSG mellett, no meg a Napoli is, amely örömmel zsebelte be a franciák által felkínált több mint hatvanmillió eurót. Ugyanakkor kérdés, a Carlo Ancelottit váltó Laurent Blanc hogyan birkózik meg a sztárkavalkáddal. A francia válogatott élén ez nem nagyon sikerült neki, igaz ugyanakkor, hogy az öntörvényű csillagok megregulázása másoknak sem nagyon jött össze. A Bordeaux-t ellenben 2009-ben bajnoki címre vezette, megtörve a Lyon hétéves hegemóniáját, de Párizsban újra csak különleges individuumokat kapott, a feladat így aztán fogós – nem is elsősorban a Ligue 1-ben, mert azt nagy valószínűséggel ismét megnyeri a PSG, sokkal inkább a Bajnokok Ligájában.
De ha már Blanc-t és Ranierit súlyoztuk, szabadjon néhány más trénert is megemlíteni, mindenekelőtt a változásokra fókuszálva.
A Lille a Romához távozó Rudi Garcia helyett kispadjára ültette a korábban a Montpellier-t edző René Girard-t, az 59 éves szakembert pedig Jean Fernandez váltotta. Philippe Montanier a Real Sociedadtól tért vissza Franciaországba, Valenciennes után ezúttal Rennes-be, és igazán kuriózumértékű a Fehér Toll szárnyalása: Fabrizio Ravanelli élete első (felnőtt) edzői feladataként az Ajacciót szedheti ráncba, amelynél csak két ponton múlott, hogy nem kényszerült búcsúzni az első osztálytól.
Úgy fest, a kiesés elkerüléséért dúló hirig ezúttal is nagyobb izgalmakat tartogat, mint a bajnoki címért vívandó, még ha a PSG és a Monaco különversenyébe igyekszik is beleszólni három újkori bajnok, az Olympique Marseille, a Lyon és talán a Lille is, csak hát egyikőjük sem dúskál az anyagi javakban, márpedig a szegényesebb büdzsé a játékosállományon is tükröződik.
Marad hát a PSG és a Monaco – bár gyanítjuk, a végére inkább az előbbi.
LIGUE 1
AZ 1. FORDULÓ PROGRAMJA
PÉNTEK
20.30 Montpellier–Paris SG
SZOMBAT
21.00 Bordeaux–Monaco
21.00 Evian–Sochaux
21.00 Lille–Lorient
21.00 Lyon–Nice
21.00 Nantes–Bastia
21.00 Rennes–Reims
21.00 Valenciennes–Toulouse
VASÁRNAP
17.00 Ajaccio–Saint-Étienne
21.00 Guingamp–Marseille