A legtöbb futballszurkoló óriási élményként éli meg a helyszínen megtekintett futballmérkőzés varázsát. Közvetlen közelről láthatja kedvenc játékosait, amikor pedig gól születik, az egész stadion egyszerre ugrik talpra, ez pedig egészen felemelő érzés.
Azonban sajnos nem mindenkinek adatik meg a lehetőség, hogy szemtanúja legyen a futballpályák történéseinek. Nehéz elképzelni, milyen lehet egy látássérült futballszurkoló élete, és egyáltalán hogyan tudja élvezni a mérkőzést. Korábban, már a 2010-es világbajnokság alatt is lehetőség nyílt arra, hogy vak szurkolók is részt vegyenek a mérkőzéseken. „A futball mindenkié, és nekünk az a feladatunk, hogy mindenki számára hozzáférést biztosítsunk” – mondta Sepp Blatter, a FIFA akkori elnöke, amikor még a 2010-es, dél-afrikai világbajnokság előtt bejelentette, speciális közvetítést adnak a helyszíneken a vb mérkőzéseire kilátogató vak és gyengénlátó szurkolóknak. Ez 2014-ben megismétlődött; a Bundesliga-stadionokban azóta külön szektorok és kommentátorok állnak rendelkezésükre.
A napokban Iránban látott napvilágot egy kedves történet: az ázsiai országban két fiatalember együtt jár ki a stadionba, ahol rendszeresen megtekintik kedvenc csapatuk aktuális találkozóját. Ebben még nincs is semmi rendkívüli, viszont most jön a csavar: egyikük vak... A látó azonban folyamatosan kommentálja világtalan barátjának az eseményeket, az ő lelki szemei előtt pedig megelevenednek a történések, így ő sem marad le semmiről. Ugyanúgy megőrül a góloknál, ahogyan az átlagos fanatikusok, amit „saját kommentátorának” köszönhet.
Talán nem túlzás azt mondani: erről szól a futball!
Íme, a videó a két szurkolóról:
An Iranian boy commentates a football match for his blind friend. "A commentator with only one spectator!" Sensational! #bestfriendsforever pic.twitter.com/mwR5ZLPkur
— مملکته (@mamlekate) 2016. október 17.