Senki sem csodálkozhatott azon, hogy az 1971. június 2-án a napfényben fürdő londoni Wembley Stadion gyepszőnyegére, a Bajnokcsapatok Európa-kupájának döntőjére kifutó csapatok egyike a többek között Johan Cruyffot, Johan Neeskenst vagy Piet Keizert felvonultató holland Ajax volt, de azon már igencsak, hogy az ellenfél a görög Panathinaikosz. Az akkor már 16 éve íródó BEK-történelem enyhén szólva sem a görög klubok sikerétől volt hangos: leszámítva az AEK Athén 1969-ben egy luxemburgi és egy dán csapat kiejtését jelentő, így a BEK-negyeddöntőig tartó „menetelését”, még a második fordulón sem jutott túl görög együttes. És mivel azóta sem találkozhattunk görög klubbal a legrangosabb európai kupasorozat – sőt, semmilyen UEFA-versengés – döntőjében, túlzás nélkül állíthatjuk, hogy valóságos csoda volt, amit Puskás Ferenc vezetőedzőként elért a Panathinaikosszal, ráadásul görögországi edzősködése első évében!
A BEK-döntőben elszenvedett vereség ellenére a Pana – miután az Ajax nem vállalta a meccseket – játszhatott az uruguayi Nacional ellen a Világkupáért, amelyet 1960-ban először a Real Madrid nyert meg, többek között Puskás két góljának köszönhetően. A Pana ezúttal sem vallott szégyent, a hazai 1–1 után Montevideóban csak 2–1-re kapott ki. A következő tavasszal a csapat megnyerte a görög bajnokságot, minden szépnek és jónak tűnt. Ám a klubvezetők és a politikusok mind többet szóltak bele a szakmai munkába, és Puskás ezt sohasem kedvelte, ezért 1974-ben távozott. Ő maga mondta a búcsúról: „Görögországban csak a fafejű hivatalnokokkal és a katonai vezetőkkel támadtak gondjaim. Néha kemény összetűzéseim voltak velük. Különösen megmaradt bennem az elválás története. Éppen kormányváltás zajlott Görögországban, hevesen vitatkoztam egy tohonya fickóval. Az affér úgy végződött, hogy egy gyors rúgást intéztem a lábai közé, és sietve elhagytam az országot.” Aztán 1978-ban visszatért Athénba, egy idényre az AEK edzője lett, bajnoki címet nyert és kupadöntőbe jutott a csapattal. |
De hogyan került Öcsi Görögországba? A görögök nem őt akarták először edzőnek 1970 nyarán, hanem a Real Madrid ifistáival dolgozó korábbi klasszis középhátvédet, José Santamaríát, ő azonban iskoláskorú gyermekei miatt nem vállalta a külföldi feladatot, ajánlotta viszont a játéktól négy évvel korábban visszavonuló Puskást, aki edzőként már túl volt egy amerikai kalandon. Öcsi maga erről így beszélt Almási Tamás nagyszerű, 2009-ben bemutatott Puskás Hungary című filmjében: „Ültem egyik nap a madridi házamban, amikor meglátogatott valaki a Panathinaikosz képviseletében. A klub éppen akkor nyerte meg a bajnokságot, de az edzőjük továbbállt (Lakisz Petropuloszt katonai paranccsal átvezényelték a válogatott élére – a szerk.). Ajánlatot tettek nekem, amit én elfogadtam, és már mentem is. A Panathinaikosz játékosai másmilyenek voltak azokhoz képest, akikkel én együtt játszottam, vagy akikkel dolgoztam Spanyolországban. Aranyos, őszinte srácok, akik nagyon akarták a sikert. Láttam, hogy nagyon tisztelnek, ezért elmondtam nekik, csak rajtuk múlik, meddig maradok. Ha végrehajtják az elképzeléseimet, ha jól szerepelnek, akkor sokáig dolgozunk majd együtt. Megpróbáltam jó csapatszellemet kialakítani. Így aztán rendszeresen jártunk együtt moziba vagy színházba.”
A csapatépítéssel nem kellett bajlódnia Puskásnak, lényegében kész együttest vett át. Elsősorban öt labdarúgóra, az általuk alkotta tengelyre támaszkodott. Takisz Ikonomopulosz volt a kapus, akit Madárnak becéztek, mert szinte repkedett a kapufák között. A középhátvéd a jogászként dolgozó Arisztidisz Kamarasz volt, akit Puskás simán csak Kamarásnak nevezett. A beállós, Frangiszkosz Szurpisz orvostanhallgató volt, a pályán a harcosság jellemezte. A támadó középpályás, Dimitrisz „Mimisz” Domazosz máig klubrekorder a csapat mezében játszott 504 mérkőzésével. A középcsatár pedig Antonisz Antoniadisz volt (róla bővebben keretes írásunkban).
Puskás úgy gondolta, nem képességbeli hiányosságok vannak, fő feladata inkább a démonok elűzése. „A görög futballistáknak addig sohasem volt önbizalmuk, ő száműzte a kishitűségünket – meséli Nikosz Szakulisz. – Mindig azt mondta, amikor erősebb ellenféllel találkoztunk: mi is tizenegyen vagyunk, ők is tizenegyen. Olyan sokszor mondta azt, hogy »játsszál nyugodtan«, hogy ezt a kifejezést a játékosok magyarul is tudták.”
A Panathinaikosz szereplése a BEK 1970–1971-es kiírásában 1. forduló |
Öcsi erről Almási filmjében így fogalmazott: „Azt mondtam a játékosoknak, hogy csak játsszanak nyugodtan, és a pályán állandóan segítsék egymást. Nem traktáltam őket semmilyen hangzatos taktikai utasítással. Úgy gondolom, sok mindent lehet rajzolgatni a táblára, de egy edzőnek tudnia kell, vannak-e olyan játékosai, akik a futball nyelvére fordítják a krikszkrakszokat.” Nikosz Szakulisz ezt azonban részben cáfolja: „Remekül tudott lelkesíteni, de az nem igaz, hogy nem fordított kellő figyelmet a taktikára. Az Everton elleni idegenbeli meccs előtt Öcsi olyan fantasztikus taktikai eligazítást tartott, amilyet még sohasem láttam, pedig sok nagy edző, köztük Bukovi Márton mellett is dolgoztam.”
Puskás olyan klubtól érkezett, amely addigra már hatszor nyerte meg a BEK-et, háromszor maga is főszereplője vagy részese volt a sikernek, ötször jutott döntőbe a Real Madriddal, így érthető, hogy leginkább a BEK-szereplés érdekelte. „A Panathinaikosszal folytatott tárgyalásokon külön ragaszkodott ahhoz: a Bajnokcsapatok Európa-kupájában a menetelés esetére extra premizálási rendszert dolgozzanak ki – olvasható Szöllősi György Puskás-életrajzában. – Szinte komikus volt, hogy ilyesmit kikötött, hiszen elképzelhetetlennek tűnt, hogy egy görög csapat akár csak egy-két fordulót is túléljen a BEK-ben. De Puskás tudta már, mi az a futball: sokszor hajmeresztő véletlenek összjátéka, amelyben bármikor győzhet a gyengébb. Ezért, amikor a görög bajnokcsapat elnökével, Kitszosz Mihalisszal tárgyalt, lépésről lépésre megegyezett velük: ha a Panathinaikosz a legjobb tizenhat közé jut, akkor ennyi és ennyi jár neki, ha a nyolc közé, akkor ennyi, és így tovább. Egyre furcsábban néztek rá tárgyalópartnerei, Puskás mégis ragaszkodott ahhoz, állapítsák meg a szerződésében még azt is, a döntőbe jutásért mennyit kap. A megbeszéléseken állítólag az akkori elnök szájából tréfásan elhangzott az is: »Ha döntőbe jutsz a csapattal az Európa-kupában, a tiéd lesz fél Görögország.« Bizony, a szaván kellett volna fogni...”
Persze, amikor az első fordulóban a zöld-fehérek könnyedén elintézték luxemburgi ellenfelüket, még senki sem sejthette, milyen sikertörténet indul útnak. A második körben, a legjobb 16 között a Slovan Bratislava azonban már húzós ellenfélnek ígérkezett. „Mindenki a pozsonyiakat tartotta esélyesebbnek, a csehszlovák futball jóval erősebb volt akkor a görögnél, az előző évben a Slovan a Barcelona legyőzésével megnyerte a Kupagyőztesek Európa-kupáját, és egy másik pozsonyi együttes, az Inter Bratislava nyerte meg az akkor még meglehetősen rangos eseménynek számító Közép-európai Kupát – mondja Puskás Ferenc korábbi tolmácsa. – Érdekes, hogy miután kiejtettük őket, elnyertük a szimpátiájukat is, mert a sorozat minden hátralévő meccse előtt biztató, utána pedig gratuláló táviratot kaptunk a Slovantól. ”
A sikerrel máris a legjobb nyolc között találta magát a Pana, de azt kevesen tudták elképzelni, hogy ennél is tovább léphet, hiszen a negyeddöntőbeli ellenfél az angol bajnok Everton volt. Azt ugyan nem állíthatjuk, hogy az angol klubfutball akkoriban élte a virágkorát, de 1968-ban mégiscsak a Manchester United nyerte meg a BEK-et, 1969-ben a Newcastle United a VVK-t, az MU a BEK-ben ebben az évben is elődöntős volt, miként 1970-ben a Leeds United, és az angolok lehetőségei összehasonlíthatatlanok voltak a görögökéivel. „Öcsi alaposan feltérképezte az angolokat fantasztikus kapcsolatai révén. Volt egy kis telefonkönyve, abban mindenki benne volt, pillanatok alatt leinformálta az Evertont – eleveníti fel emlékeit Nikosz Szakulisz. – Mindent el tudott intézni, bármikor mehettünk például edzőmeccset játszani a Real Madriddal. Talán az a liverpooli találkozó a legszebb emlékem az egész sorozatból. Jogunk lett volna a mérkőzés előtti napon edzést tartani a stadionban, de az Everton valamilyen kifogással nem engedett be minket a Goodison Parkba. Megtudta ezt a városi rivális, a Liverpool menedzsere, a legendás Bill Shankly, aki nyomban felhívta Öcsit, és felajánlotta, hogy mehetünk hozzájuk edzeni az Anfield Roadra… Másnap a városban sétálva pedig ahány Liverpool-drukkerbe botlottunk, mindtől azt hallottuk, hogy nekünk drukkol az Everton ellen.” A Panathinaikosz éppen úgy jutott tovább, ahogyan a sorozat minden egyes párharcában: idegenben szerzett gólt, otthon pedig nem kapott egyet sem (1–1, 0–0).
Az angol bajnok búcsúztatásának már nagy nemzetközi visszhangja volt, még a világ akkori első számú szaklapjának számító brit World Soccer is cikket szentelt a görögök menetelésének, hangsúlyozva a sikerekben Puskás Ferenc szerepét. A jugoszláv bajnok Crvena zvezda elleni elődöntő első mérkőzése után azonban még maga Puskás is úgy fogalmazott: „Ha a Jóisten másfél órára elszundít, még mi is továbbjuthatunk.” Merthogy Belgrádban 4–1-es vereséget szenvedett a csapat. „Mégis hittünk a döntőbe jutásban, mert a négy-egyes vereség nem volt reális – magyarázza Nikosz Szakulisz. – Az egyik góljuknál át sem ment a labda a gólvonalunkon, mégis megadták. Sohasem láttam még ilyen ellenünk irányuló játékvezetést, és Öcsit sem láttam soha olyan mérgesnek, a repülőtéren hazafelé összeakadtunk a bíróval, majdnem megverte.”
Athénba kerülésekor Puskás nem kedvelte a csapat középcsatárát, a hórihorgas Antonisz Antoniadiszt. Amikor Puskás egyik világpolgár barátja, a Panathinaikosz edzésein is rendre felbukkanó Kuszmann János egyszer megkérdezte Öcsi bácsitól, miért leckézteti a játékost, ő hamisíthatatlan stílusában csak azt felelte: „Hát, nem egy Hidegkuti Nándi...” De aztán csak betette a csapatba, és ezt Antoniadisz meg is hálálta, különösen a Crvena zvezda elleni elődöntő-visszavágón, amelyen két gólt is szerzett. „Megint jött a hosszú gyerek, kettő-nulla” – mesélte egy interjúban Puskás Antoniadiszról, aki mestere minden tanácsát megfogadta, és végül 10 góljával a BEK-sorozat gólkirálya lett, ahogyan azt fél távnál Puskás megjósolta neki! Antoniadisz mondta Puskásról: „Előfordult, hogy beállt közénk a gyakorlásokra. Csodálatosan rúgott, utolérhetetlenül. Azt hiszem, közülünk is voltak jó rúgótechnikával megáldottak, de néha arra gondoltam, milyen nehéz lehet ennek az embernek azt látni, hogy nem tudjuk megcsinálni, amit kér, illetve amit ő tud. Előfordult, hogy magyarázott, magyarázott, de aztán amikor elszakadt a cérnája, berohant a pályára, és megmutatta, hogyan kell csinálni. És mindig betalált a kapuba.” |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. május 29-i lapszámában jelent meg.)