Született: 1982. április 22., Gama |
Állampolgársága: brazil |
Sportága: futball |
Posztja: középpályás |
Válogatottság/gól: 92/29 |
Klubjai: Sao Paulo (brazil, 2001–2003), AC Milan (olasz, 2003–2009), Real Madrid (spanyol, 2009–2013), AC Milan (2013–2014), Sao Paulo (kölcsönben, 2014), Orlando City (amerikai, 2014–2017) |
Kiemelkedő eredményei: világbajnok (2002), 2x Konföderációs Kupa-győztes (2005, 2009), olasz bajnok (2004), olasz Szuperkupa-győztes (2004), Bajnokok Ligája-győztes (2007), európai Szuperkupa-győztes (2007), klubvilágbajnok (2007), Aranylabdás (2007), FIFA év játékosa (2007), Spanyol Kupa-győztes (2011), spanyol bajnok (2012), spanyol Szuperkupa-győztes (2012) |
Kár lenne tagadni, hogy szerencsés csillagzat alatt született. Mással nehezen lehet magyarázni, hogy éppen a legjobbkor, a 2002-es világbajnoki győzelem előtt került be a brazil válogatott keretébe, így bár a tornán mindössze 18 percet játszott, ő is magasba emelhette a trófeát, hogy Olaszországban az AC Milannal, Spanyolországban a Real Madriddal is megnyert szinte minden jelentős versenysorozatot, hogy nagyjából tízévnyi profi labdarúgó-karrier elég volt neki elérni mindazt, amiről más világsztárok csak álmodhatnak.
Ha a nemrégiben a 40. életévét betöltő Ricardo Izecson dos Santos Leitét, vagyis Kakát kérdeznék, nagy valószínűséggel az isteni gondviseléssel magyarázná a vele történteket. Érthető, hiszen keresztény neveltetést kapott, hite már 12 évesen biztos alapot adott neki, és csak tovább erősödött, amikor 2000-ben súlyos balesetet szenvedett.
„A Sao Paulo utánpótlásában futballoztam, sárga lapot kaptam az egyik mérkőzésen, ami azt jelentette, hogy a következőn nem léphettem pályára. Testvéremmel és szüleimmel úgy gondoltuk, kihasználjuk a szabad hétvégét, és meglátogatjuk a nagyszülőket Caldas Novasban. Egy vízi parkba mentünk szórakozni, remekül éreztük magunkat, amíg az egyik csúszdáról lefelé jövet belevertem a fejemet a medence aljába. Roppanást hallottam a nyakamnál, amikor kijöttem a partra, elképesztően fájt a fejem, és mivel véreztem is, a testvérem meggyőzött, hogy keressük fel az orvost. Azonnal kórházba küldött, ahol megröntgeneztek, és mindent rendben találtak. Hazamentünk, éltem tovább az életem, de a következő edzésen jeleztem, hogy nem tudok rendesen gyakorolni az elviselhetetlen fájdalom miatt. Az újabb röntgen kimutatta, hogy eltörött a hatos csigolyám. Azt mondták, hatalmas szerencsém, hogy nem bénultam le, rossz esetben járni sem tudtam volna. Szerintem nem a szerencsén múlt, Isten mentett meg. Más célja volt velem az életben” – vallott a történtekről Kaká a beyondtheultimate.org oldalának.
A vallás ezt követően egész labdarúgó-pályafutását mélyen áthatotta. Sűrűn lehetett látni, ahogy góljai után az ég felé mutat, a fontos trófeák begyűjtését követően mindig elmondott egy-egy imádságot a pályán, és többször megmutatta a kamerának, hogy meze alatt „I BELONG TO JESUS” (Jézushoz tartozom) feliratú pólót hord.
Nyilvánvalóan a válogatott szereplés és a világbajnoki győzelem is hozzájárult, hogy Kakának a Sao Paulóból viszonylag gyorsan Európába vezetett az útja, Olaszországba szerződött az AC Milanhoz. A klub története egyik legjobb igazolásaként tarthatja számon a megszerzését, a 2003 és 2009 között ott töltött időszaka alatt ért fel pályafutása csúcsára – pedig nem úgy indult, hogy ilyen mesébe illő lesz a végkifejlet.
„Úgy festett, mint egy Erasmus-programmal érkező cserediák – írta le Carlo Ancelotti, az AC Milan akkori edzője önéletrajzi könyvében az első benyomását Kakáról. – Jól fésült hajjal, szemüvegben, ártatlan arccal jelent meg az edzőközpontban, csak néhány tankönyv és az uzsonnásdoboz hiányzott a kezéből. A pályán aztán teljesen átalakult, valóságos szörnyeteg lett belőle. Belém fagyasztotta a szót, annyira briliánsan bánt a labdával. Az egyik első foglalkozáson Gennaro Gattuso brutálisan próbálta szerelni, ám mintha mi sem történt volna, megtartotta a labdát, és ment tovább. Harminc méterre a kaputól Alessandro Nesta próbálta megállítani, őt is lerázta. Azt hiszem, ez volt az a pont, amikor a csapat befogadta. Levetettük vele a szemüvegét, kerestünk neki egy mezt, és hagytuk, hogy azzá váljon, aminek született, ösztönös zseninek.”
KAKÁ LEGSZEBB GÓLJAI A BAJNOKOK LIGÁJÁBAN
Ha egyetlen idényt kellene kiválasztani Kaká pályafutásából, amely a legjobban megmutatja, milyen hatást gyakorolt az európai labdarúgásra, egyértelműen a 2006–2007-es lenne. A teljesítménye számokra vetítve, a 48 mérkőzésen szerzett 18 gólja és 11 kiosztott gólpassza nem számít annyira kiemelkedőnek, s nem is adja vissza, mennyire lehengerlően játszott. Gyorsan, elegánsan, megállíthatatlanul futballozott a középpályán, cseleivel és passzaival bármilyen védelmet megbontott, páratlan technikai adottságát kihasználva könnyedén hozta helyzetbe magát, ráadásul távolról is remekül lőtt. Különösen a Bajnokok Ligájában játszott ellenállhatatlanul, a csapat útját tíz góllal segítette (a Manchester United elleni elődöntős párharcban háromszor talált a kapuba), gólpasszt adott a Liverpool ellen 2–1-re megnyert döntőben is. Teljesítményét számos díjjal, köztük az Aranylabdával ismerték el, és talán ez lehetett az a pont, amelyen azt érezhette, felért a csúcsra.
Hasonló sikert a folytatásban már nem tudott elérni, hiába szerződött 2009-ben 67 millió euróért a Real Madridhoz, a vele szembeni magas elvárásnak nem felelt meg. Pályafutását az észak-amerikai profi labdarúgó-bajnokságban (MLS) szereplő Orlando Cityben fejezte be, és jelenleg is az Egyesült Államok floridai városában él.
KLUB | MÉRKŐZÉS | GÓL | GÓLPASSZ | JÁTÉKPERC |
AC Milan | 307 | 104 | 85 | 24 647 |
Real Madrid | 120 | 29 | 39 | 6888 |
Orlando City | 78 | 25 | 19 | 6105 |
Sao Paulo | 24 | 3 | 4 | 1961 |
Mivel azon brazil futballisták táborát gyarapítja, akik anyagi biztonságban nőttek fel, tudja, hogyan kell bánni a pénzzel. Kellemes, hat hálószobás villában él, vagyonát jellemzően ingatlanba és autóba fekteti, de jótékonykodik is, 2004 óta az ENSZ nagyköveteként vesz részt a szervezet világméretű, az éhezés felszámolását célzó programjában. Az edzői karrier sohasem vonzotta. A labdarúgás világát mostanában inkább szurkolóként követi, időnként reklámfilmekben szerepel. Az Adidas partnereként látható a katari világbajnokság hivatalos labdáját bemutató felvételen, két éve pedig egy amatőr csapatot lepett meg, az egymás közötti mérkőzésről készült videó egy jelenete ikonikussá is vált. A bal szélen megindulva tört a kapu felé, és csapattársa hiába kérte többször, hogy adja le neki a labdát, ő kíméletlenül kilőtte a kapu bal oldalát.
„Még Filippo Inzaghinak sem passzoltam volna hasonló helyzetben, ha úgyis gólt szerzek, minek bonyolítani? – kérdezte nevetve a Sky Sportsnak adott interjújában. – A futball már csak ilyen. Hálás vagyok, amiért pályafutásom során együtt játszhattam Andrij Sevcsenkóval, Cristiano Ronaldóval, Ronaldinhóval és Ronaldóval. Sokszor én kértem tőlük a labdát, mert azt hittem, abból a helyzetből, amibe kerültek, képtelenség gólt szerezni. Az igazi klasszisokat azonban éppen az jellemzi, hogy mindig megtalálják a megoldást.”
Ha a pályán nem is gyakran került megoldhatatlan feladat elé, a magánéletében akadtak problémái. Sokáig úgy tűnt, fiatalkori szerelmével, Caroline Celicóval éli le az életét, két gyerekük is született, 2015-ben mégis bombaként robbant a hír, hogy elválnak. Az erről szóló közleményt a közösségi médiában jelentették meg, és bár Kaká közvetlenül sohasem beszélt arról, hogy mi áll a háttérben, exfelesége utalt rá, hogy férje hűtlensége miatt romlott meg a kapcsolatuk. Kaká ezt követően Carolina Dias brazil modellel jött össze, akit feleségül is vett, a pár egy közös gyereket nevel. Rajongói ugyanakkor sokkal szívesebben vennék, ha az újságok bulvárrovata helyett ismét a sporthírek között bukkanna fel a neve. Ezt segítheti elő, hogy profi pályafutásának vége felé továbbtanult, diplomát szerzett sportmenedzserként, és tudását kész kamatoztatni.
„Ha valamikor visszatérek a labdarúgásba, sportigazgatóként képzelem el magam – nyilatkozta a Fox Sports Brasilnak. – Szívesen dolgoznék a brazil válogatott körül. Attól, hogy szerepet vállaljak az európai labdarúgásban, jelenleg leginkább a gyerekeim tartanak vissza, nehéz lenne őket hosszabb időre magukra hagynom. Annak viszont kifejezetten örülnék, ha egyszer az AC Milan hívna, és tovább írhatnám közös történelmem a klubbal.”
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. május 7-i lapszámában jelent meg.)