A bochumi rendőrség pénteki bejelentése szerint mintegy 200 labdarúgó-mérkőzéssel – köztük Bajnokok Ligája- és Európa Liga-találkozókkal – kapcsolatban vetődött fel a bundázás gyanúja a legújabb futballbotrányban. Az ügyészség szerint Németország közel harminc összecsapással, köztük két U19-es válogatott meccsel, továbbá négy másodosztályú, három harmadosztályú, illetve 23 alacsonyabb osztályú bajnokival érintett az ügyben. |
Amint arról már csütörtökön beszámoltunk: az ügyészség kezdeményezésére Németországban már 15 őrizetbe vétel történt, sőt sajtóinformációk szerint Svájcban két hasonló letartóztatásra már sor került, de a hatóságok mintegy száz németországi gyanúsított ellen indítottak vizsgálatot.
Értesülések szerint a botrány kilenc államot és több mint kétszáz személyt érint, az illegális fogadások szervezésének egyik központja pedig Németország, illetve Berlin volt. A gyanúsítottak – egy nemzetközi banda tagjai – állítólag játékosokat, edzőket, bírókat és klubvezetőket igyekeztek busás pénzek ellenében a találkozók kimenetelének manipulálására bírni.
Az állítólag érintett országok között a sajtó Németország mellett Ausztriát, Belgiumot, Bosznia-Hercegovinát, Horvátországot, Magyarországot, Svájcot, Szlovéniát és Törökországot említette, de más információk szerint nem zárható ki a sorból Görögország, Macedónia és Szerbia sem. A banda tagjai a hírek szerint ezeken a helyeken igyekeztek különböző mérkőzéseket manipulálni. Az újságok ennek kapcsán ugyanakkor kiemelték, hogy a fő „célpont" Törökország volt.
A bochumi ügyészség pénteki sajtótájékoztatója után a Nemzeti Sport megtudta: 13, 2009-ben lejátszott magyar első osztályú bajnoki is érintett lehet az ügyben.
A német hatóságok Berlinben őrizetbe vettek két horvát férfit – egy testvérpárt – is, akik 2005-ben már részt vettek a német futball egyik legnagyobb fogadási botrányában. Annak középpontjában Robert Hoyzer játékvezető állt, aki beismerte, hogy bíróként közreműködött Német Kupa-, illetve másodosztályú, továbbá regionális meccsek manipulálásában, és azért csaknem hetvenezer eurót kapott. A bíróság később két év és öt hónap börtönre ítélte őt.
A hatóságok a jelenleg folyó vizsgálatra hivatkozva nem voltak hajlandóak egyetlen gyanúsított klubot sem név szerint említeni, mint ahogy nem közölték azt sem, hogy a gyanúsítottak, illetve az eddig letartóztatottak köre kikre terjed ki.
A rendőrség képviselője nyomatékosan hangsúlyozta, hogy egy nemzetközi bűnbanda tevékenységéről van szó. A nyomozás érdekében minden törvényes eszközt igénybe vettek, különös tekintettel a telefonlehallgatásokra, és az elmúlt hónapokban, illetve hetekben számos házkutatásra is sor került. A nyereség állítólag mintegy 10 millió euróra rúg.
Az ügyészség szóvivője közölte, hogy folytatják a nyomozást, és vádemelés csak későbbre várható. Megfigyelők attól tartanak, hogy a vesztegetési üggyel kapcsolatban még feltáratlan részletek kerülnek nyilvánosságra, és a botrány az eddigieknél is nagyobb dimenziókat ölthet.
A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) egyelőre semmilyen hivatalos értesítést nem kapott a futballmérkőzésekkel kapcsolatos nemzetközi fogadási botrány kapcsán.