Birkák baktatnak a folyóparton, kofák árulják portékáikat a piactéren – ilyen egy átlagos hétköznap a Magas-Tátra lábánál fekvő csendes kisvárosban, Nowy Targban. Nos, a szerda sem átlagos, sem csendes nem volt, a jégcsarnokban felállított két ringben már párizsi kvótákért küzdöttek az ökölvívók – a létesítmény az ötvenes években épült, és bár azóta átesett némi ráncfelvarráson, azért megőrizte a kor lenyomatát. A helyiek nem sokat érzékeltek a szokatlan felhajtásból, nem is tolongtak a nézők a bejáratnál, az ír szurkolók viszont úgy érezték magukat, mintha még a rögbicsapatuk kedd esti döntőjén lennének, vidáman dalolva gondoskodtak a jó hangulatról.
Nekünk, magyaroknak is volt minek örülnünk: olimpiai kvótának! A 66 kilogrammos Hámori Luca már a délutáni program elején szorítóba lépett a negyeddöntőben, és két könnyed győzelem után a holland Luna Beeloo ellen is uralta a mérkőzést. A gyors ismerkedést követően már az első menetben nagy intenzitással bokszolt, az egyenesek mellett kombinációkat is ütött, míg riválisának alig volt tiszta találata.
A mérkőzésvezető sokáig hagyta „birkózni” a feleket, a holland többször is befogta Hámori kezét, de ellenállását nem tudta megtörni, a második és a harmadik menetben is a kőszegiek kiválóságát látták jobbnak a pontozók. Hámori mindent kiadott magából, de a magyar szurkolókkal együtt ugrálni azért még maradt ereje – naná, hogy maradt, elvégre 22 évesen sporttörténelmet írt, első magyar női bokszolóként jutott ki az olimpiára!
– Élete legfontosabb mérkőzése volt? – Sporttörténelmet írt, első magyar női bokszolóként lehet ott az olimpián. Feldolgozta már? – Kívülről úgy tűnt, három sima győzelemmel menetelt az elődöntőig. Melyik mérkőzés volt a legnehezebb? – Mikor érezte, hogy megtörte holland riválisa ellenállását? |
Egy kvóta is jó, de kettő még jobb, márpedig alig egy órával Hámori után a 63.5 kilogrammos Kovács Richárd is azért lépett kötelek közé, hogy kiharcolja a párizsi indulási jogot. A szerb-orosz Alekszej Szendrik az első három percben nem érezte a távolságot, míg Kovács sokat próbálkozott, csapott ütései rendszerint találtak – nem véletlen, hogy mind az öt pontozó neki adta a menetet. A folytatásban az ellenfél is megmutatta klasszisát, de a közönség támogatását élvező nyíregyházi öklöző állta a sarat, jól mozgott, és a menet végén látványos kombinációkat ütött.
Három pontozónál a második menetet is Kovács nyerte meg, vagyis Szendriknek mennie kellett előre, miközben edzői már-már eksztázisban mutogatták neki, hogy mit kellene csinálnia a ringben. Mindkét bokszoló az utolsó erőtartalékait mozgósította, kevés volt a tiszta találat, annál több a fogás, de a rivális hiába rázta az öklét az eredményhirdetés előtt, a bírók egyhangú pontozással Kovács Richárdot hozták ki győztesnek.
Akinek az arcára, miközben legbelül alighanem szétvetette a boldogság, csak egy félmosoly ült ki – mint mondta, időbe telik feldolgoznia, hogy kvótát szerzett, no meg amúgy is, az elődöntő és a remélt döntő még hátravan...
Az 51 kilogrammos Bernáth Attilának döntőbe kellett volna jutnia ahhoz, hogy ott legyen Párizsban, de a negyeddöntőben egyhangú pontozással kikapott az olasz Federico Serrától. Az esti programban a kick-boxosként ötszörös világbajnok, ökölvívóként Eb-bronzérmes Veres Rolandnak (57 kg) szurkolhatunk, aki 20 órától a svéd Nebil Mahmud Ibrahimmal bokszol az éremért és a kvótáért.
ÖKÖLVÍVÁS
FÉRFIAK
Negyeddöntő. 51 kg: Serra (olasz)–Bernáth Attila p. gy. (5:0). 57 kg: Veres Roland–Ibrahim (svéd) – később. 63.5 kg: Kovács Richárd–Szendrik (szerb) p. gy. (5:0).
NŐK
Negyeddöntő. 66 kg: Hámori Luca–Beeloo (holland) p. gy. (5:0)
A Nemzeti Sportot az Európai Játékok helyszíneiről Patai Gergely tudósítja.