Született: 2000. január 28., Belgrád |
Állampolgársága: szerb |
Sportága: labdarúgás |
Posztja: csatár |
Válogatottsága/góljai: 14/7 |
Klubjai: Partizan Beograd (2014–2018), Fiorentina (olasz, 2018–) |
Kiemelkedő eredményei: szerb bajnok (2016–2017), 2x Szerb Kupa-győztes (2015–2016, 2016–2017), a Serie A legjobb fiatal játékosa (2020–2021) |
„Én döntöttem úgy, hogy maradok Firenzében. Miután az új edző, Vincenzo Italiano megérkezett, és összeállt a csapat, úgy éreztem, jók leszünk, ezért határoztam a maradás mellett. Az idény végén majd kiderül, jó döntést hoztam-e, de annyi biztos, a szívemre hallgattam, most pedig csak arra van szükségem, hogy folytassam a munkát” – nyilatkozta szeptemberben Dusan Vlahovics, a Fiorentina 21 éves csatára, akit a 2020–2021-es, 21 gólos Serie A-idénye után a nyáron több európai sztárklub is szerződtetett volna. Amikor aztán nem jött össze egyik transzfer sem, az a pletyka járta be az olasz és a nemzetközi sportsajtót, hogy a firenzei klub tulajdonosa, Rocco Commisso állt távozása útjába. Ezt cáfolta őszi nyilatkozatában a szerb csatár, majd nekilátott a gólgyártásnak…
Nem is akármilyen tempóban: 17 fordulót követően 15 gólnál jár a Serie A mostani kiírásában, s vezeti az olasz élvonal góllövőlistáját a 2020-ban aranycipős Ciro Immobilét megelőzve. Elképesztő formája még inkább szembetűnő, ha a teljes 2021-es naptári évet vesszük alapul, Vlahovics ugyanis 32 topligás gólt szerzett, többet, mint Erling Haaland, Karim Benzema, Mohamed Szalah, Cristiano Ronaldo vagy éppen az immár hétszeres aranylabdás Lionel Messi. A nemzetközi sajtó csak az áttörést hozó legutóbbi idénye után kezdett el rendszeresen foglalkozni vele, pedig Szerbiában régóta tudták, mekkora csillag válhat belőle.
Miután szerepelt az U19-es és az U21-es nemzeti csapatban, 2020 szeptemberében kapott először meghívót a szerb felnőttválogatottba, de hazája mindkét Nemzetek Ligája-meccsét a kispadról nézte végig. Szerbia egy hónappal később sorsdöntő Eb-pótselejtezőt vívott Norvégia ellen, Vlahovics ismét bekerült a keretbe, de ezúttal sem kapott lehetőséget – a szerbek 2–1-re kikaptak és elbúcsúzhattak a húsz éve dédelgetett Európa-bajnoki álmoktól. A bemutatkozás pillanata aztán a Nemzetek Ligájában jött el 2020 novemberében Magyarország ellen: Vlahovics 24 percet kapott, a mieink 1–0-ra megnyerték a meccset (később a csoportot is). A magyar válogatott elleni visszavágón sem talált be, de az Oroszországgal vívott NL-meccsen megszerezte első gólját, majd jöhetett a 2021-es világbajnoki selejtezősorozat, amelynek mind a nyolc mérkőzésén pályára lépett, és négy alkalommal eredményes volt – nagy szerepet vállalva abban, hogy Szerbia tartotta a lépést Portugáliával. Az utolsó, novemberi selejtező mérkőzésen ugyan nem talált be, de hazája óriási meglepetésre legyűrte Cristiano Ronaldóékat, így egyenes ágon kijutott a 2022-es katari világbajnokságra. Csatárposzton egyébként sem áll rosszul a szerb csapat, elég csak a Real Madridban egyre jobb formába kerülő Luka Jovicsra, vagy a portugálok elleni utolsó összecsapáson győztes gólt szerző Alekszandar Mitrovicsra gondolni, de ne legyen kétségünk, ha Vlahovics ilyen ütemben termeli a gólokat, ő lesz az első számú szerb ék a jövő évi katari vébén. |
A Belgrádban született Vlahovicsot mindig is nagy tehetségnek tartották hazájában, gyerekkorától a nála két-három évvel idősebbek korosztályában játszott, és a posztja sem volt kérdéses, már tízévesen is azt tartották róla, a vérében van a góllövés. Ennek ellenére a megszokottnál több klubban pallérozódott: az Altina Zemun futballiskolájában kezdte, az OFK Beograd és a Crvena zvezda akadémiáján is eltöltött egy rövid időszakot, mielőtt 14 évesen a Partizan Beogradhoz került, amelynél néhány hónappal később az első profi szerződését is aláírta. Miután az U17-es és az U19-es korosztályból is kimagaslott, hamarosan az első csapatban is bemutatkozhatott, s ezzel több klubrekordot megdöntött. Ő lett a legfiatalabb debütáló, valamint gólszerző a Partizan történetében, és egyhamar ott találta magát a kezdőcsapatban is, együttesével kétszer megnyerte a Szerb Kupát és egyszer a bajnokságot. Gólérzékenysége, helyezkedése, kezdősebessége miatt már akkor felfigyeltek rá a legnagyobb európai klubok scoutjai, de a Serie A középmezőnyéhez tartozó Fiorentina lépett elsőként, s 2017 nyarán előszerződést kötött vele, majd egy évvel később 2 millió euróért megvásárolta a Partizantól.
Olaszországban, a nívósabb, magasabbra taksált bajnokságban azonban kiütköztek Vlahovics hiányosságai, hiszen fizikailag még nem állt készen egy topliga megterhelésére. Ezért előbb csak a firenzeiek korosztályos csapatában kapott lehetőséget, amelyben hozzászokott a környezethez és Olasz Kupa-győzelemre vezette együttesét – nem mellesleg hat találatával ő lett a sorozat gólkirálya. Gyors fejlődésének köszönhetően a 2019–2020-as évadban már rendszeres játéklehetőséghez jutott a Serie A-ban, és néhányszor a góllövés is összejött neki, de a valódi áttörést a következő, már említett idényben érte el.
1. Robert LEWANDOWSKI | 43 |
2. Dusan VLAHOVICS | 32 |
3. Erling HAALAND | 30 |
4. Karim BENZEMA | 28 |
5. Lionel MESSI, Kylian MBAPPÉ, Ciro IMMOBILE, CRISTIANO RONALDO, André SILVA, Mohamed SZALAH | 24 |
Azóta – ahogyan a statisztika is alátámasztja – szinte megállíthatatlanul tör előre és ontja a gólokat, de mégsem ez az, ami unikummá teszi. Vlahovicsot gólérzékenysége mellett az teszi különlegessé, hogy a korábbi klasszis csatárok közül lehetetlen bárkivel is összehasonlítani, hiszen játéka sokrétű és szinte komplett. A korábban a gyengéjének tartott fizikuma immár egyértelműen az erőssége, fejjátéka kiemelkedő, amiben 190 centiméteres magassága is segíti. Robusztus testalkata ellenére villámgyors, kifejezetten robbanékony. Emellett az összjátékban és a letámadásban is hatékony, ráadásul rendszeresen visszalép labdáért a középpályára. Legnagyobb erénye mégis a helyezkedése – remek ütemben tud kilépni a védők mögül, vagy éppen érkezik a tizenhatoson belülre belőtt labdára. Rúgótechnikája párját ritkítja, gyakorlatilag minden szögből képes betalálni, befejezései kíméletlenek. Jól bírja a nyomást, az ellenfél letámadását gyors passzal vagy csellel tudja kijátszani. Összetett, modern kori csatár, szinte csak Erling Haalanddal lehet összehasonlítani. A Borussia Dortmund szintén 21 éves norvég csatárának stílusjegyei hasonlóak, de ő már az európai kupaporondon is letette a névjegyét.
A kettejük közötti hasonlóságra többen felfigyeltek már, a DAZN streamingszolgáltató a szerb centert is megkérdezte erről szeptemberben: „Azt tudom, hogy gyorsabb, mint én, de a játék többi elemében fel tudom venni vele a versenyt.” Bárhogyan is, Vlahovics az áttörésen túl van, küszöbön a klubváltása is, így hamarosan a nemzetközi kupaporondon és a 2022-es katari világbajnokságon is bizonyíthatja, valóban világklasszis matéria.
Nyáron sokáig úgy tűnt, a szerb támadó a spanyol bajnoki címvédő Atlético Madrid színeiben kezdi el a 2021–2022-es évadot, ám maradt a Fiorentinánál. Sajtóhírek szerint jelenleg a Premier League-ben szereplő Arsenal szeretné leginkább soraiban tudni, s ennek érdekében 80 millió euró körüli összeget mozgatna meg 2022 nyarán. Az Arsenal mellett a Manchester Cityt, a Tottenham Hotspurt, a Liverpoolt és a Juventust szokták emlegetni Vlahovics lehetséges következő állomásaként. Bárhogyan is, valószínűsíthető, hogy a mostani az utolsó idénye Firenzében, hiszen a tulajdonos Rocco Commisso októberben hivatalos közleményben tudatta a szurkolókkal: a 21 éves támadó nem szeretné meghosszabbítani 2023 nyarán lejáró szerződését, s a klub a pótlásán dolgozik. Ez alapján arra is van esély, hogy Vlahovics már januárban elhagyja a Fiorentinát, ha megfelelő ajánlat érkezik. |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. december 18-i lapszámában jelent meg.)