Amikor Gianluigi Buffon 1995-ben a Milan ellen bemutatkozott az olasz élvonalban…

BODNÁR ZALÁNBODNÁR ZALÁN
Vágólapra másolva!
2023.09.01. 17:07
null
Gianluigi Buffon 1995-ben kezdődött nagy kalandja idén nyáron véget ért (Fotók: Getty Images, Imago Images, sky.it, Twitter)
Augusztus elején, negyvenöt és fél évesen bejelentette visszavonulását minden idők legjobb futballkapusainak egyike, az olasz Gianluigi Buffon. Nevelőegyesületében, hőn szeretett Parmájában tette le a lantot, ahová 2021-ben tért vissza, és ahol az utóbbi két évben védett. A világbajnok, tízszeres olasz bajnok kapus pályafutását összefoglaló ötrészes sorozatunk nyitó fejezetében a első pármai időszakát idézzük fel.

Ha van, akinél eleve elrendeltetett, hogy élsportoló legyen, az Gianluigi Buffon. Sok híres sportolóról tudjuk, hogy a családjában többen is sportoltak, és jó példát mutattak, de Buffonék famíliájában lényegében mindenki jegyzett versenyző volt. Édesapja, Adriano Buffon súlylökésben junior Eb-bronzig jutott, míg édesanyja, Maria Stella Masocco súlylökésben és diszkoszvetésben is klasszis eredményeket ért el. Előbbi versenyszámban szabadtéren két országos bajnoki címet nyert, és egy időben ő tartotta az olasz rekordot, utóbbiban pedig ezüstérmet szerzett az 1971-es Mediterrán Játékokon. Gianluigi lánytestvérei, Guendalina és Veronica, profi röplabdázók voltak, unokatestvére, Dante Masocco pedig élvonalbeli kosárlabdázóként szerzett magának nevet. Mégis, feltehetően egy távoli rokon példája lehetett rá a legnagyobb hatással a sportágválasztásban. Nagyapja másod-unokatestvére, Lorenzo Buffon ugyanis szintén legendás kapus volt, sőt a hatvanas években az egyik legjobb a világon, védett a Milanban, az Internazionaléban, a Genoában vagy a Fiorentinában is, és tizenötször szerepelt az olasz válogatottban. De a kis Gigit édesapja is a futballra sarkallta. Sőt arra is, hogy kapus legyen, merthogy fia eleinte még középpályásként és csatárként próbálgatta a szárnyait.

ELSŐ OLASZ BAJNOKIJA A MILAN ELLEN – 17 ÉVESEN ÉS 295 NAPOSAN


A posztválasztásban az győzte meg végleg Gigit, hogy 12 évesen a tévé előtt végigizgulta a hazai, olasz rendezésű 1990-es labdarúgó-világbajnokságot, ahol meglepő módon nem valamelyik olasz csatár, mint a gólkirályi címet a tornán elhódító Salvatore Schillaci vagy a mindenkit ámulatba ejtő Roberto Baggio bűvölte el, hanem a kameruniak kapusa, Thomas N'Kono. A következő évben már a Parma korosztályos csapatának kapujában állt.

Meglepőnek tűnhet, hogy Emilia-Romagna tartományt választotta, hiszen a Milan is ajánlatot tett neki, ő maga büszke toszkán, a családja pedig még büszkébb friuli. Ahogy édesanyja fogalmazott négy évvel később, 1995-ben gyermeke Serie A-bemutatkozása után a Corriere della Serának: „Örülök, hogy fiam az apja tipikus friuli, hűvös, határozott jellemét és önfegyelmét örökölte.”

Szüleivel és nővéreivel 1990-ben, az olaszországi vb évében
Szüleivel és nővéreivel 1990-ben, az olaszországi vb évében


A bemutatkozása a Serie A-ban 1995. november 19-én érkezett el, 17 évesen és 295 naposan szavazott neki bizalmat Nevio Scala vezetőedző a megsérülő Luca Bucci helyén. Az ellenfél nem is lehetett volna erősebb, mint az 1994-ben Bajnokok Ligája-győztes AC Milan, amely az aranylabdás Roberto Baggióval és a címet jó egy hónappal később megkapó George Weah-val, majd Marco Simonéval a csatársorában rohamozta a kapuját, de nem tudta bevenni, a mérkőzés 0–0-ra végződött.

„Csodálatos nap, gyönyörű tapasztalat volt. Egy álom vált valóra, amelyért évekig dolgoztam. Jól sikerült minden, gólt sem kaptam. Végig bíztam magamban – és igen, úgy emlékszem, már akkor is kiabáltam a védőkkel” – idézte fel az első olasz bajnokiját 2014-ben a brit FourFourTwo magazinnak adott interjújában.

A Parma ifjúsági csapata 1993-ban – Buffon már itt kimagaslik
A Parma ifjúsági csapata 1993-ban – Buffon már itt kimagaslik


A második mérkőzésén sem kisebb ellenfél jött szembe: a bajnoki címvédő Juventus. Ezen a meccsen még több dolga akadt, kapott is egy gólt, de csapata megint nem szenvedett vereséget, 1–1-es döntetlen lett a vége. Nagyobb dicséret aligha kell, mint ami az ellenfél kapusától, az idény végén Bajnokok Ligája-győztessé avanzsáló Angelo Peruzzitól érkezett. „Ha így folytatja, nagy kapus válhat belőle. Szerencsére ma már nem csak az idősebb kapusokban bíznak meg. A körülmények változásával a szerepkör is átértékelődött: a játék gyorsabb lett, a kapus nagyobb részt vállal a védelem munkájából, gyakrabban be kell kapcsolódnia a játékba lábbal is. Ezek a tényezők az erősebb, ruganyosabb kapusoknak kedveznek, a helyezkedés és a rutin önmagában már kevés. A nagy klubok egyre szívesebben dobnak a mély vízbe fiatalokat” – gyűjtötte ki Peruzzi akkori mondatait az olasz sajtóból Csillag Péter kollégánk.

Első pármai korszaka legnagyobb sikerét 1999. május 12-én érte el Moszkvában…
Első pármai korszaka legnagyobb sikerét 1999. május 12-én érte el Moszkvában…


Bucci természetesen nem kapta vissza a helyét a kapuban felépülése után sem, a következő hat évben Buffon nevével – akit persze a szülővárosához köthető világhírű márvány (amit Michelangelo is használt) után hamar elneveztek a sajtóban „Carrarai márványnak” – kezdődött a sárga-kékek összeállítása. A korszak talán legizgalmasabb csapatában védett. Fabio Cannavaro, Lilian Thuram, Fernando Couto, Roberto Sensini, Juan Sebastián Verón, Gianfranco Zola, Tomas Brolin, Enrico Chiesa, Faustino Asprilla, Matías Almeyda, Hernán Crespo… A pármai szurkolók és a kilencvenes évek futballjának szerelmesei máig könnybe lábadt szemmel gondolnak vissza arra a csapatra, amelyet a Parmalat tejipari világcég felvirágoztatott. A korábban az olasz futballban teljesen marginális kiscsapat nagyszerű sikereket ért el a kilencvenes években, miután 1990-ben először jutott fel az élvonalba. A Serie A-ban az 1996–1997-es ezüstérem volt a csúcs (a Juventus csak két ponttal előzte meg), de az Olasz Kupát 1992-ben, 1999-ben és 2002-ben is megnyerte, továbbá döntőt játszott 1995-ben és 2001-ben is. Eközben a nemzetközi porondon is letette a névjegyét: 1993-ban elhódította a Kupagyőztesek Európa-kupáját (a belga Royal Antwerp elleni döntőt 3–1-re nyerte meg a londoni Wembleyben) és az európai Szuperkupát is (a Milan ellen 0–1 és 2–0), 1994-ben is döntős volt a KEK-ben (az Arsenal nyert 1–0-ra Koppenhágában), és kétszer megnyerte az UEFA-kupát. Először 1995-ben, amikor az olasz házidöntőben a Juventus győzte le (1–0, 1–1), majd 1999-ben, amikor az Olympique Marseille-t 3–0-ra az akkor már egymeccses fináléban.

Természetesen az 1993 és 1995 közötti sikerekben nem volt szerepe Buffonnak, de a pármai hat év alatt ő is főszereplője volt egy-egy UEFA-kupa-, Olasz Kupa- és olasz Szuperkupa-diadalnak. Mindhárom trófeát 1999-ben emelhette a magasba a kapus. Ez volt a pármai alakulat csúcséve, 2003-ban aztán csődöt jelentett a Parmalat, nem tudta tovább támogatni az egyesületet, amely aztán 2015-ben maga is csődbe ment, egészen a Serie D-ből kellett visszatornáznia magát az újjáalapított klubnak.


De már nem Buffonnal és a többi korszakos sztárral. A kapus maga is tudta az ezredforduló idején, ha még az UEFA-kupa és a Coppa Italia megnyerésénél is többre vágyik – márpedig a képességei erre predesztinálták –, akkor előbb-utóbb el kell fogadnia valamelyik tehetős kérője ajánlatát. Ez a pillanat 2001-ben következett el, amikor az olasz rekordbajnok Juventusnak mondott igent.

De pályafutása alkonyán, 2021 nyarán, 43 évesen még visszatért Pármába, hiába csak a Serie B-ben szerepelt az együttes. „Az elmúlt években megtanultam realistának lenni – mondta 2021 augusztusában a La Repubblica című lapban. – Egyszerre tartom magam bonyolult és egyszerű embernek, hiszen az álmaim hajtanak, akkor is, ha utólag esetenként illúziónak bizonyulnak. A visszatérés a Parmához feldobott, itt vannak a gyökereim, nem visszalépésként élem meg, sokkal inkább úgy, hogy a megfelelő mez került a megfelelő emberre.” A beszélgetés során kitért arra is, hogy gyerekei eleinte nehezen fogadták a váltást, hiszen korábban hozzászoktak, hogy apjuk az olasz válogatottban, a Juventusban és a PSG-ben brillírozik. Ám ambícióival kapcsolatban az anyósától hallott bölcsességet idézte: „Ha nem becsülöd magadat, a többiek szemében is elértéktelenedsz.”

A kameruni N'Kono játéka elbűvölte
A kameruni N'Kono játéka elbűvölte


(A következő részben: A torinói évek)

(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. augusztus 26-i lapszámában jelent meg.)

Legfrissebb hírek

Antonio Conte: Az ilyen napokon utálok edző lenni

Olasz labdarúgás
7 órája

Politano és Lukaku góljaira csak Jovics válaszolt, a Napoli nyerte a Milan elleni rangadót

Olasz labdarúgás
16 órája

Ha nem is könnyen, de újra nyert az Inter, közben az Atalanta pont nélkül maradt Firenzében

Olasz labdarúgás
19 órája

Banki ügyintézőből az F1 mókamestere – Eddie Jordan története

F1
Tegnap, 10:19

Sorozatban hetedik győzelmét aratta az AS Roma a bajnokságban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 23:01

Győzelemmel mutatkozott be Igor Tudor a Juventus kispadján

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 20:04

Folytatódott az Empoli és a Venezia nyeretlenségi sorozata a Serie A-ban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 17:12

„Nem kell félni semmitől” – torinói interjú Egri Zsuzsanna táncművésszel

Képes Sport
2025.03.29. 13:08
Ezek is érdekelhetik