NŐI 4x100-AS VÁLTÓ, DÖNTŐ
Szakadó esőben kezdődött meg a pénteki program első döntője.
A célegyesbe meglepetésre a németek fordultak elsőként, a nem túl hatékonyan váltó briteket és amerikaiakat megelőzve. A végső sprintben aztán kijött a tudáskülönbség, az amerikai és a brit váltó is előzött, és végül az előbbi kvartett (Melissa Jefferson, Twanisha Terry, Gabrielle Thomas, Sha’carri Richardson) szerezte meg az aranyérmet.
Az eredetileg hatodikként beérkező svájciakat végül rossz váltás miatt kizárták, így Kanada lépett a helyére.
Olimpiai bajnok: Egyesült Államok (Jefferson, Terry, Thomas, Richardson) 41.78
2. Nagy-Britannia (Asher-Smith, Lansiquot, Hunt, Neita) 41.85
3. Németország (Burghardt, Mayer, Lückenkemper, Haase) 41.97
4. Franciaország 42.23
5. Jamaica 42.29
6. Kanada 42.69
FÉRFI 4x100-AS VÁLTÓ, DÖNTŐ
Az amerikai csapatban nem kapott szerepet Noah Lyles, mivel a 100 méter győztese koronavírusos lett – bár a 200 döntőjében csütörtökön rajthoz állt. Azért így is erős csapatot raktak össze (Coleman, Bednarek, King, Kerley), és őket kellett legyőzni az aranyért.
Aztán a verseny teljesen máshogy alakult. Bár Christian Coleman nagyot rajtolt, elrontották a váltást Kenneth Bednarekkel, teljesen lemaradtak, és már nem is maradt esélyük behozni a hátrányt.
A címvédő olaszoknak sem volt nagyon esélyük a 2-es pályáról, ellenben a 9-esen futó Kanada mindenkit meglepett. A Tokióban 200-on bajnok Andre De Grasse óriásit sprintelve az első helyen hozta be a csapatát.
A döntő után a versenybíróság rossz váltás okán kizárta az amerikaiakat.
Olimpiai bajnok: Kanada (Brown, Blake, Rodney, De Grasse) 37.50
2. Dél-Afrika (Walaza, Maswanganyi, Nkoana, Simbine) 37.57
3. Nagy-Britannia (Azu, Hinchliffe, Mitchell-Blake, Hughes) 37.61
4. Olaszország 37.68
5. Japán 37.78
6. Franciaország 37.81
NŐI 10 000 MÉTER, DÖNTŐ
Hemzsegett a klasszisoktól a mezőny, ám ezzel együtt meglehetősen lassú iramot futottak. Az etiópok és a kenyaiak elöl haladtak, köztük a világcsúcstartó Beatrice Chebettel, míg a címvédő holland Sifan Hassan szokásához híven a mezőny hátsó részében haladt.
A hajrához közeledve egyre fokozódott a tempó, sokan leszakadtak. Végül a célegyenesbe Chebet és Hassan mellett meglepetésre az olasz Nadia Batocletti fordult előséként. Chebet tempója volt a legjobb, és meg is szerezte a győzelmet, míg a második Batocletti lett, a bronz Hassannak jutott.
Olimpiai bajnok: Beatrice Chebet (Kenya) 30:43.25
2. Nadia Batocletti (Olaszország) 30:43.35
3. Sifan Hassan (Hollandia) 30:44.12
4. Margaret Chelimo Kipkemboi (Kenya) 30:44.58
5. Lilian Kasait Rengeruk (Kenya) 30:45.04
6. Gudaf Tsegay (Etiópia) 30:45.21
NŐI 400 MÉTER, DÖNTŐ
A Dominikai Köztársaságot képviselő Marileidy Paulino pokolian gyorsan futott, persze azért Maita Koch világcsúcsának megdöntésére nem volt esélye. Azonban legyőzni nem lehetett, és 48.17-es idővel olimpiai rekorddal győzött, megdöntve Marie-José Pérec – ő volt az egyik lánggyújtó a megnyitón – 1996-ban elért 48.25-ös eredményét.
Olimpiai bajnok: Marileidy Paulino (Dominikai Köztársaság) 48.17 – olimpiai csúcs
2. Szalva Eid Naszer (Bahrein) 48.53
3. Natalia Kaczmarek (Lengyelország) 48.98
4. Rhasidat Adeleke (Írország) 49.28
5. Amber Anning (Nagy-Britannia) 49.29
6. Alexis Holmes (Egyesült Államok) 49.77
FÉRFI 400 GÁT, DÖNTŐ
Az est egyik legjobban várt döntőjében elsősorban a világcsúcstartó és címvédő Karsten Warholm, valamint az amerikai Rai Benjamin és a brazil Alison dos Santos csatáját várták a szakértők. Nos, ők hárman végeztek az élen, de talán kisebb meglepetés, hogy nem a norvég ért célba esőként, hanem Benjamin. Ők ketten emlékezetes csatát vívtak három éve a tokiói döntőben, amikor Warholm döbbenetes világcsúccsal lett aranyérmes. Ezúttal Benjamin örülhetett, több mint fél másodperccel bizonyult jobbnak riválisánál.
Olimpiai bajnok: Rai Benjamin (Egyesült Államok) 46.46
2. Karsten Warholm (Norvégia) 47.06
3. Alison dos Santos (Brazília) 47.26
4. Clement Ducos (Franciaország) 47.76
5. Kyron McMaster (Brit Virgin-szigetek) 47.79
6. Abderrahman Szamba (Katar) 47.98
HÉTPRÓBA, 800 MÉTER (utolsó szám)
Krizsán Xénia holtversenyben a hetedik, Nemes Rita a 18. helyen végzett hétpróbában – részletek itt.
1. Anna Hall (amerikai) 2:04.39
2. Katarina Johnson-Thompson (brit) 2:04.90
3. Krizsán Xénia 2:06.27
…8. Nemes Rita 2:10.10
Olimpiai bajnok: Nafissatou Thiam (Belgium) 6880 pont
2. Katarina Johnson-Thompson (Nagy-Britannia) 6844
3. Noor Vidts (Belgium) 6707
4. Annik Kälin (Svájc) 6639
5. Annna Hall (Egyesült Államok) 6615
6. Sofie Dokter (Hollandia) 6452
7. Krizsán Xénia 6386
…18. Nemes Rita 6060
FÉRFI HÁRMASUGRÁS, DÖNTŐ
Olimpiai bajnok: Jordan Alejandro Díaz (Spanyolország) 17.86
2. Pedro Pichardo (Portugália) 17.84
3. Andy Diaz Hernandez (Olaszország) 17.64
4. Jaydon Hibbert (Jamaica) 17.61
5. Hugues Fabrice Zango (Burkina Faso) 17.50
6. Salif Mane (Egyesült Államok) 17.41
NŐI SÚLYLÖKÉS, DÖNTŐ
Olimpiai bajnok: Yemisi Ogunleye (Németország) 20.00
2. Maddison-Lee Wesche (Új-Zéland) 19.86
3. Szung Csia-jüan (Kína) 19.32
4. Jaida Ross (Egyesült Államok) 19.28
5. Kung Li-csiao (Kína) 19.27
6. Jessica Schilder (Hollandia) 18.91
DÖNTŐK
19.30: női 4x100-as váltó DÖNTŐ
19.37: női súlylökés DÖNTŐ
19.47: férfi 4x100-as váltó DÖNTŐ
20.00: női 400 méter DÖNTŐ
20.13: férfi hármasugrás DÖNTŐ
20.25: hétpróba (800 méter DÖNTŐ – Krizsán Xénia, Nemes Rita)
20.57: női 10 000 méter DÖNTŐ
21.45: férfi 400 gát DÖNTŐ
„Köszönöm szépen azt a rengeteg segítséget az orvosoknak, amit az edzőm Franciaországban kapott. Már jobban érzi magát” – mondta Bahodir Jalolov kétszeres olimpiai bajnok üzbég ökölvívó az olimpia hivatalos oldalán, majd külön kiemelte a brit orvosi csapatot is, amely a leggyorsabban reagált ebben a váratlan szituációban, amivel valószínűleg megmentette Kilicsev életét.
Kilicsev múlt csütörtökön a férfiak 51 kilós döntője után a bemelegítőteremben ünnepelte Haszanboj Duszmatov győzelmét, amikor hirtelen összeesett, és megállt a szíve. A britek orvosi stábja egyből megkezdte a szívmasszázst, majd defibrillátor segítségével újraélesztette a szövetségi kapitányt.
Az üzbég szövetség hétfőn közösségi oldalán közölte: Kilicsev állapota stabil, egyúttal bizakodását fejezte ki, hogy hamarosan visszatérhet a szorító mellé.
Az üzbég bokszolók öt aranyéremmel térhettek haza a vasárnap zárult párizsi olimpiáról, mivel a férfiak 51, 57, 71, 92 és a +92 kilogrammos súlycsoportjában is az ő öklözőjük nyert.
Az Európa-bajnokságot követően a párizsi olimpia alatt is folyamatosan jelentkeztünk élő hírfolyamunkkal, ahol próbáltuk rendszeresen színes tartalmakkal szórakoztatni olvasóinkat, de a gyors eredményközlések, frappáns nyilatkozatok, csodálatos fotók sem maradtak el. Hírfolyamunk az ötkarikás játékok lezárultával véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak!
Három hete indult az utazás. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren reggelente a megszokottnál is nagyobb volt a sürgés-forgás, a magyar olimpiai csapatot szállító gép folyamatosan ingázott Budapest és Párizs között. Miközben a többi utas a reggeli kávéját kortyolgatva törölgette a szemét, az élénkpiros szerelésben érkező sportolóink kicsattantak az energiától, izgatottan várták a felszállást. És nemcsak az ötkarikás újoncok, hanem a rutinos klasszisok is, elvégre az olimpia éppen attól különleges, hogy sohasem tudod, mire számíthatsz.
Mi sem tudtuk, de reménykedtünk a sikeres szereplésben, mert az elvégzett munka és a hároméves „csonka” ciklus eredményei alapján minden okunk megvolt rá.
Aztán fellobbant a láng, több mint két héten keresztül szoríthattunk a magyar sportolókért. Ahogy teltek a napok, az olimpiai járat kihasználtsága is változott, már nem Párizsba, hanem a francia fővárosból Budapestre kellett szállítania a küldöttség tagjait. A vasárnap esti záróünnepség után hétfő délután felszállt az Aranygép is, rajta csupa vidám utassal – és jelentős mennyiségű nemesfémmel. A biztonsági ellenőrzésnél természetesen az érmeket is át kellett világítani, olimpiai bajnok tekvandósunk, Márton Viviana gondosan külön dobozba helyezte az aranyát.
„Kellemes délutánt kívánunk a pilótafülkéből! Kérem, engedjétek meg, hogy a járat személyzete és minden magyar nevében tolmácsoljam gratulációnkat és köszönetünket a hihetetlen eredményeitekért, amelyeket magyar színekben elértetek az olimpián. Hatalmas megtiszteltetés a sok érem súlyától nehezített repülőt hazavezetni” – mondta a kapitány a felszállás előtt, s rögtönzött beszédét tapsvihar fogadta a fedélzeten, ahogy azt megtudtuk a Team Hungary oldalán megosztott videófelvételből.
Olimpikonjaink még a levegőben voltak, amikor a Puskás Szoborparkban már gyülekeztek a szurkolók, sőt, amikor megpillantották a gépet, integettek is a sportolóknak. A hangulatfelelősök, Fazekas Erzsébet és Léderer Ákos kvízzel tesztelték az érdeklődők tudását, nem tudtak olyan nehezet kérdezni, amire ne tudták volna a választ a sportrajongók. Az úszástól a víváson át a kajak-kenuig terítékre kerültek a sikersportágak, a párizsi hősök mellett a múlt nagyjait is megidézték, a zenét pedig a férfi vízilabda-válogatott kedvenc lemezlovasa, DJ Szecsei szolgáltatta.
Időközben befutott a férfi kardcsapat legfiatalabb tagja, Rabb Krisztián, olimpiai ezüstérmével a nyakában boldogan osztogatta az aláírásokat a kordon túloldalán várakozóknak. Sokan a fák árnyékába húzódva igyekeztek elviselni a rekkenő hőséget, de amint bemondták, hogy a sportolói buszok már a Népligetben járnak, összegyűltek a színpad előtt a szurkolók.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár mellett a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gyulay Zsolt és a szervezet főtitkára, Fábián László vezette fel a színpadra a delegációt, amelyet hatalmas üdvrivalgással köszöntött a közönség. A Freed from Desire szólt, a párizsi hősök virágcsokorral a kezükben integettek, a tömegben a magyar zászlók mellett ballagási lufikat is kiszúrtunk.
„A nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam – kezdte bibliai idézettel beszédét Gyulay Zsolt, aki köszönetet mondott a sportolóknak, edzőiknek és a sportvezetőknek. – Olyan eredményt értünk el, amelyre méltán lehetünk büszkék, olimpikonjaink a határon innen és túl tizenötmillió magyarnak szereztek örömet. Döcögősen indult, de fantasztikusan ért véget az olimpia, többek között a Grand Palais-ban, az uszodában, a kajak-kenu pályán és a Versailles-i kastélyban is felejthetetlen pillanatokat éltünk át. Az elmúlt százhuszonnyolc évben mindig hoztunk aranyat a nyári olimpiáról, amikor részt vettünk rajta. Az éremtáblázaton és a ponttáblázaton elfoglalt helyezésünk mutatja, mennyire sikeres a magyar sport.”
A közönség segítségével külön szólították az érmeseket: a vezetéknevüket a műsorvezetők, a keresztnevüket a szurkolók mondták – vagyis inkább kiabálták. Olimpiai ezüstérmes kalapácsvetőnk, Halász Bence köszöntésénél dobszólót is hallottunk, és az utolsó párizsi aranyérmünket szerző Gulyás Michelle-t is népes szurkolótábor éltette, alighanem ő volt a legfáradtabb a színpadon.
Végezetül az edzőket, orvosokat, gyúrókat, táplálkozási tanácsadókat és pszichológusokat, vagyis azokat a szakembereket ünnepelték, akik a háttérben segítették a sportolók párizsi felkészülését. Noha nem voltak reflektorfényben az elmúlt két és fél hétben, ők is ugyanolyan tapsot kaptak, mint a versenyzők, akik az ünnepélyes köszöntés után a szurkolókkal is találkoztak, beszélgettek.
A számok sohasem hazudnak. Hat arany, hét ezüst, hat bronz, vagyis 19 érem, 14. hely az éremtáblázaton. És ami mögötte van: emberfeletti teljesítmények, örömkönnyek, különleges történetek, emlékezetes pillanatok. Párizs tényleg megért egy misét.
Az olimpikonokkal együtt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is hazatért Párizsból, az ünnepélyes köszöntés után lapunknak összegezte a játékokat. „Felemelő volt megélni az olimpiát – hangsúlyozta Schmidt Ádám. – Köszönettel tartozom minden sportolónak, az őket felkészítő szakembereknek, kluboknak, szövetségeknek, a sportot a nehéz időszakokban is támogató családoknak. Nagy büszkeség és kiváltság volt magyarnak lenni Párizsban, mikor meglátták a Hungary-feliratot a pólónkon, tisztelettel és szeretettel közelítettek felénk. Ebből adódóan büszkék lehetünk arra, hogy van egy olyan szegmens, amelyben Európában a hatodik, a világon a tizennegyedik legsikeresebbek vagyunk. Sokatmondó, hogy a tizenkilenc érem mellett huszonkét pontszerző helyet szereztünk, egy érmet leszámítva megismételték a sportolók a tokiói teljesítményt, ami elismerésre ad okot.” |
„A kinti klubjuk edzője megkereste a magyar szövetséget, megkérdezték, indulhatnának-e a lányok magyar színekben. Akkor még nem látszott, hogy belőlük később olimpiai bajnok lehet, de az igen, hogy nagyon tehetségesek. Öt éve befogadtuk őket, azóta folyamatosan észrevehető volt rajtuk a fejlődés. Jó kapcsolat alakult ki a madridi klub és a magyar szövetség között” – mondta Márton Zsolt Krisztián a Márton ikrekről.
„Szerencsés helyzetben vagyunk, mert sok fiatal, feltörekvő versenyzőnk van. Sokan vannak Vivianáék mögött, akik szeretnének kijutni. Érdemes megjegyezni, hogy ez hosszú évek folyamata, munkája volt” – tette hozzá a szövetség elnöke.
A teljes beszélgetést IDE KATTINTVA hallgathatja meg!
Az alábbi fotót Hector Vivas készítette: a 18 éves Márton Viviana örömében nagyot üvölt az olimpiai döntő megnyerése után, s az erről készült fotót a világhírű mulató, a Moulin Rouge oldalfalára vetítették ki a döntő után.
Jazmin Felix-Hotham, az új-zélandi rögbicsapat tagjaként olimpiai bajnok lett Párizsban. Pihenésnek a budapesti Sziget Fesztivált választotta helyszínnek.
A 30 éves sportoló Tokióban aranyérmes volt ebben a versenyszámban, valamint egyéniben a dobogó harmadik fokára is felállhatott. Korábban Londonban és Rióban is egy-egy bronzérmet nyert, így a párizsi játékokkal lett teljes az éremkollekciója.
„Nagyon szürreálisnak tűnik ez az egész” – mondta Daley, majd hozzátette, nagyon ideges volt Párizsban, mivel tudta, hogy ez lesz az utolsó olimpiája, éppen ezért hatalmas volt rajta a nyomás, hogy jól szerepeljen.
„A torony tetején végül nagyon megható volt, tudva, hogy ez az utolsó versenyem. De egy ponton meg kell hoznom ezt a döntést, és most úgy tűnik, ez a megfelelő pillanat” – zárta gondolatait a British Vogue-nak Daley, aki négy világbajnoki és öt Európa-bajnoki címet nyert pályafutása során, előbbiből 2017-ben, utóbbiból 2021-ben egyet-egyet Budapesten.