Halász Bence ezüstérmet nyert a kalapácsvetés olimpiai döntőjében!

2024.08.04. 21:40
Halász Bence boldogan ünnepel – van mit! (Fotó: Árvai Károly)
Halász Bence a harmadik sorozatban dobott 79.97 méteres kísérletével ezüstérmet szerzett férfi kalapácsvetésben a párizsi olimpián. A vasárnap esti finálét a kanadai Ethan Katzberg nyerte meg hatalmas első dobásával (84.12).

A SPORTÁG LEGFONTOSABB olimpiai versenynapja volt a vasárnap magyar szempontból, persze a férfi 100 sík döntője miatt az egész világ így ítélte meg. Halász Bencét vártuk nagyon, aki 20.30-tól éremért küzdött kalapácsvetésben, igaz, ehhez fantasztikus kollégákat kellett megelőznie – éppen a 27. születésnapján. A 12 döntősből hatan vagy heten is odaérhettek a dobogóra, de ilyen a popszakma.

Szombathelyi honfitársunk ötödikként állt oda a dobókörbe, jó lett volna egy 78 méter körüli első kísérlet, ami megadja az alaphangot: 77.58, teljesen korrekt, ezzel akkor a második helyen állt, az aranyérem sorsát azonban első kísérletével eldöntötte a kanadai Ethan Katzberg: a 22 éves versenyző 84.12-vel nyitott, ennyit senki más nem tud rajta kívül a mezőnyben, az egyéni csúcsától 26 centiméterre volt.

Halász a megnyugtató ötödik helyen zárta az első kört, a következő próbálkozásnál kellett némi előrelépés, mert az ukrán Mihajlo Kohan és a norvég Eivind Henriksen is 79 fölé jutott – Halász 78.84-gyel a negyedik pozícióba kapaszkodott fel. Biztos továbbjutóként sétálhatott a körbe harmadszorra, és meg is mozgatta a nyolcvanas vonalat, 79.97, feljött a második helyre, örült neki, naná, vezette a Katzberg nélküli versenyt!

Hogy mennyire jó formában van, milyen kiegyensúlyozott, azt a negyedik kör igazolta: 79.94-et hajított, mindössze három centivel maradt el a napi legjobbjától. Ötödik kísérlete volt a második „leggyengébb”, 77.66, és nem tűnt úgy, hogy veszélyben van a második hely. Nem is nagyon volt, bár a bronzérmes Kohan ránk ijesztett, Halász Bence két világbajnoki bronz után olimpián ezüstérmet szerzett.

Stílszerű zárás: 79.82 és ökölrázás a javából, majd olyan tiszteletkör, amit a legnagyobb középtávfutók is megirigyelhetnének.

A DÖNTŐ SOROZATRÓL SOROZATRA

1. SOROZAT

Halász Bence ötödikként állt a dobókörbe, és 77.58 méteres kísérlettel kezdett, az első sorozatot az ötödik helyen zárta. Ethan Katzberg (Kanada) 84.12-vel indított – meg is van az aranyérem gazdája? (Utóbb kiderült: igen…) Mihajlo Kohan (Ukrajna), Pawel Fajdek (Lengyelország) és Rudy Winkler (Egyesült Államok) állT még a mi versenyzőnk előtt. Messzebbre repítette a szert a francia Yann Chaussinand is, de 78.99-es dobását utólag érvénytelennek nyilvánították.

2. SOROZAT

Az első dobását megfejelő Kohan és Henriksen is 79 méter felett járt már, amikor Halász elengedte második dobását: olimpikonunk is javított, több mint egy métert, a szer 78.84 méterre szállt. Halász ezzel megelőzte Fajdeket, aki ebben a sorozatban csak 77.22-ig jutott. Chaussinand megint rontott, akárcsak Hamilton, Winkler. Katzberg kalapácsa a szektorhatáron, elsőre érvénytelennek minősítették, de később jóváírták neki.

3. SOROZAT

Chaussinand végre érvényeset dobott (77.38) – ez végül elég volt ahhoz, hogy folytathassa a versenyt –, majd Kohan és Henriksen rontott kísérlete után jött Halász, és majdnem telibe dobta a nyolcvanas vonalat – 79.97 méterrel feljött a negyedikről a második helyre! Fajdek javított, de nem került Halász elé. Rowan Hamilton (Kanada), Merlin Hummel (Németország), Thomas Mardal (Norvégia) és Hrisztosz Franceszkakisz (Görögország) számára a harmadik sorozattal véget ért a verseny.

Halász Bence a dobókörben (Fotó: Árvai Károly)

4. SOROZAT

Maradtak tehát nyolcan, a helyezésük fordított sorrendjében dobtak. Az első három nem javított, Fajdek igen (78.80), de maradt az ötödik helyen. Henriksen rontott. Kohan érvényeset dobott, de nem elég nagyot. Halász kalapácsa megint a nyolcvanas vonal körül landolt, de három centivel elmaradt (79.94) az előző dobásától – igaz, ezzel is második lenne. Az élen álló Katzberg kilépett, de ő már könnyű szívvel tehet bármit.

5. SOROZAT

Rontott kísérletek, csalódott érvényeset dobók, nincsenek javítások. Halász sem javít, de 77.66 méteres dobása a sorozat legjobbja.

6. SOROZAT

Fogynak a vetélytársak, egyikük sem javít. Fajdek sem. Henriksen sem, innentől biztos Halász érme! Kohan javít, de nem dob elég nagyot, így Halász Bence immár ezüstérmeseként zárhatta remek, kiegyensúlyozott szériáját egy 79.82-es dobással!

Halász Bence a bemelegítés közben (Fotó: Árvai Károly)

AZ ELŐZMÉNYEK

Halász Bence a hatodik legjobb eredményt érte el a selejtezőben (76.90 méter), vetélytársai közül a két kanadai, Ethan Katzberg (79.93) és Rowan Hamilton (77.78), az ukrán Mihajlo Kohan (77.42), az egyesült államokbeli Rudy Winkler (77.29) és a norvég Eivind Henriksen (77.14) dobott nagyobbat. Kohan nagyot dob, de nem előzi meg a mi versenyzőnket – megvan legalább az ezüst!

De ahogyan a magyar atléta mondta a pénteki próbatétel után: „Két nap múlva teljesen más verseny jön, jósolni nem szeretek, nagyon jól fel vagyok készülve, ezt szeretném kihozni magamból és megmutatni, mit is tudok igazából.”

Halász és edzője már a selejtezőbeli első kísérlet (76.84) után nagyjából biztosra vette a döntőbe jutást, de azért kockáztatni nem akartak a következő két dobás kihagyásával:

„Arra próbáltunk rámenni, hogy kicsit feltérképezzem a dobókört, amelynek lassabb, fogósabb a területe, nem lehet benne olyan gyorsan forogni, ahogy én szoktam. Hogy volt öt dobásom az agyam átállítására, ez nagyon sokat jelent majd a döntőben. Örülök, az volt az egyetlen feladat, hogy bejussak a döntőbe és nem sok embernek adatik meg, hogy kétszer is a születésnapján rendezzék meg a versenyszáma döntőjét. Tokióban nem sikerült részt vennem benne, most igen, a célom, hogy dobjak magamnak egy születésnapi ajándékot.”

x

12. Hrisztosz Franceszkakisz (Görögország)

x

73.34

x

PÁRIZS 2024
ATLÉTIKA – A VASÁRNAP ESTI PROGRAM
19.05: férfi 400 méter 1. forduló Molnár Attila a hatodik lett futamában, nem jutott egyenes ágon az elődöntőbe, de hétfőn a reményfutamban folytathatja.
19.55: női magasugrás DÖNTŐ
20.05: férfi 100 méter elődöntő
20.30: férfi kalapácsvetés DÖNTŐ (Halász Bence)
20.35: női 800 méter elődöntő
21.10: férfi 1500 méter elődöntő
21.50: férfi 100 méter DÖNTŐ