Mivel a fizikai felkészültséget, az edzésmennyiséget már nemigen lehet fokozni, ezért a sportolók csúcseseményén, az olimpián a közel egyformán erős, gyors, ruganyos versenyzők közül az nyer, aki mentálisan erősebb. Így került fókuszba a lelki, szellemi felkészülést segítő pszichológusok munkája – Balassa Levente és Faludi Viktória segítségével arra kerestük a választ, miért olyan különleges „műfaj” az olimpia.
– Mintha az a tény, hogy sportolóink olimpián vesznek részt, plusz egy legyőzendő riválist jelentene, nem? – Én nem így látom – mondta Balassa Levente, életegyensúly-tanácsadó, pszichológus, aki többek között az úszó Kapás Boglárka felkészülését is segíti. – Különbözően reagálunk, van, akit feldob, hogy olimpián versenyez, van, aki nem tudja magát függetleníteni ettől. De úgy általánosságban nem vagyunk leblokkolós nemzet, biztos vagyok benne, hogy a téthelyzetben nyújtott, a valósnál gyengébb teljesítmény mindenhol előfordul. Az, hogy egy magyar sportoló a verseny helyszínére megérkezve a „Köszöntjük a megyei diákolimpia résztvevőit” felirat helyett a „Welcome to the Olympic Games” üdvözlő mondatot látja meg, két dolgot erősíthet fel.
Hogy pontosan mit is? Megtudhatják a Nemzeti Sport szombaton megjelenő Hosszabbítás című mellékletéből, melyben Balassa Levente és Faludi Viktória pszichológus beszél anyagi kiszolgáltatottságról, a nemzet figyelméről, stressz- és szorongáskezelésről.
És még olvashatnak arról, hogy… – miként nyert óriási meglepetésre olimpiai bajnoki címet Czene Attila Atlantában és Risztov Éva Londonban? – miért ragaszkodik a Kopp Békéscsabai Atlétikai Clubhoz két legeredményesebb atlétánk, a súlylökő Márton Anita és a gátfutó Baji Balázs? – miért kerülhetnek előnybe a magas tesztoszteronszintű vagy transznemű sportolónők, s miként lehet otthon férfi, a futópályán nő Caster Semenya, a riói 800 méteres verseny favoritja? – mit köszönhet a vízilabdának a népszerű blogger, Jókuti András, aki a hobbiját változtatta életformává? – Mintha az a tény, hogy sportolóink olimpián vesznek részt, plusz egy legyőzendő riválist jelentene, nem? – Én nem így látom – mondta Balassa Levente, életegyensúly-tanácsadó, pszichológus, aki többek között az úszó Kapás Boglárka felkészülését is segíti. – Különbözően reagálunk, van, akit feldob, hogy olimpián versenyez, van, aki nem tudja magát függetleníteni ettől. De úgy általánosságban nem vagyunk leblokkolós nemzet, biztos vagyok benne, hogy a téthelyzetben nyújtott, a valósnál gyengébb teljesítmény mindenhol előfordul. Az, hogy egy magyar sportoló a verseny helyszínére megérkezve a „Köszöntjük a megyei diákolimpia résztvevőit” felirat helyett a „Welcome to the Olympic Games” üdvözlő mondatot látja meg, két dolgot erősíthet fel.
Hogy pontosan mit is? Megtudhatják a Nemzeti Sport szombaton megjelenő Hosszabbítás című mellékletéből, melyben Balassa Levente és Faludi Viktória pszichológus beszél anyagi kiszolgáltatottságról, a nemzet figyelméről, stressz- és szorongáskezelésről.
És még olvashatnak arról, hogy… – miként nyert óriási meglepetésre olimpiai bajnoki címet Czene Attila Atlantában és Risztov Éva Londonban? – miért ragaszkodik a Kopp Békéscsabai Atlétikai Clubhoz két legeredményesebb atlétánk, a súlylökő Márton Anita és a gátfutó Baji Balázs? – miért kerülhetnek előnybe a magas tesztoszteronszintű vagy transznemű sportolónők, s miként lehet otthon férfi, a futópályán nő Caster Semenya, a riói 800 méteres verseny favoritja? – mit köszönhet a vízilabdának a népszerű blogger, Jókuti András, aki a hobbiját változtatta életformává?