Rio 2016: gondolta volna? Így jut el egy kajak vagy vitorlás az olimpiára

Vágólapra másolva!
2016.08.03. 14:01
null
Hosszú az út a riói kikötőig... (Fotó: AFP)
A versenyzők repülőgépre szállnak, és bő 12 órás utazás után megérkeznek Rióba, az olimpia helyszínére. De mi a helyzet a nagyobb sporteszközökkel, mint például a kerékpár, a kajak, a kenu vagy a vitorlás? Hogyan lehet ezeket Budapestről sértetlenül eljuttatni a tengerentúli versenyhelyszínekre?

 

„Egy úgynevezett bringazsákba rakom a kerékpárt, csak a kerekeket és a kormányt kell kiszerelnem” – tudtuk meg a hegyikerékpáros Parti Andrástól, aki még nem utazott el Brazíliába.

„Olyan, mint egy nagy bőrönd, poggyászként adom fel a repülőn, amikor én is útnak indulok. Az még sohasem fordult elő, hogy elveszett volna. Olyan már annál inkább, hogy a hátsó váltó vagy a kormány környékén a váz megsérült.”

Manapság azonban ezek a zsákok már annyira biztonságosak, hogy Parti nem tart a bicikli sérülésétől.

„Szigetelőszalaggal körbetekerem a vázat, ami még nagyobb biztonságot nyújt. Illetve két bringát viszek magammal. Ha mind a kettő megsérülne, amire azért tényleg nagyon kevés az esély, akkor a helyszínen kell alkatrészt vennem” – teszi hozzá a versenyző.

Ennél bonyolultabb a vitorlások szállítása, már ha nem a laser hajóosztályról beszélünk, amelyben a szervezők biztosítják mindenkinek a sporteszközt.

„A vitorlások konténerbe kerülnek, és hajón szállítják azokat Brazíliába – meséli a Magyar Vitorlásszövetség társelnöke, Wossala György.

„Ezeket a verseny ideje előtt kettő vagy akár négy héttel ajánlott feladni. Egy olimpián azért a helyi szervek általában prioritással kezelik a sporteszközöket, de előfordult már, hogy egy hétig tartott előimádkozni a hajókat a vámraktárból.”

A konténerbe pakolást komoly körültekintéssel kell végezni, hogy az óceánon való hánykolódás közben ne sérüljenek meg a hajók.

„Régebben többször volt rá példa, ám most már jobban ügyelünk a biztonságra. Ha mégis megtörténik a baj, akkor a helyszínen kell megjavítani a vitorlást, de annyira tökéletes munkát nem tudunk végezni, hogy az ne befolyásolja a sebességet” – jegyezte meg a sportvezető.

Hasonló konténerekbe kerülnek a vontára rakott kajakok és kenuk is, viszont Rióba nem hajóval, hanem repülőgéppel oldják meg a szállítást.

„A reptérről közúti forgalomban viszik a versenyhelyszínekre – árulta el a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szakmai igazgatója, Csabai Edvin. – Már a múlt héten feladtuk a hajókat, és rendben meg is érkeztek. Alapvetően hozzáférhetetlenek, úgyhogy a sérülés nem jellemző. Igazából csak az okozhat problémát, ha valamiért a repülő nem érkezik meg a helyszínre.”

Ilyesmi azonban szerencsére nem történt, így a kajakok és a kenuk épségben várják versenyzőinket Rióban.

Legfrissebb hírek

Vendée Globe: Weöres Szabolcs közelít a Jóreménység-fokhoz

Egyéb egyéni
2024.12.15. 09:57

Barcelona nem rendezi meg többet az Amerika-kupát

Egyéb egyéni
2024.10.24. 13:44

Amerika-kupa: megvédte címét a Team New Zealand

Egyéb egyéni
2024.10.19. 16:11

Vitorlázás: egy győzelemre a címvédéstől a Team New Zealand az Amerika Kupán

Egyéb egyéni
2024.10.18. 16:19

Schmidt Gábor maradhat az elnök

Kajak-kenu
2024.09.27. 06:41

Amerika-kupa: elsőként a britek jutottak a Louis Vuitton-kupa fináléjába

Egyéb egyéni
2024.09.18. 17:29

Szombaton ismét Tisza-tó-átevezés és -átúszás lesz Abádszalókon

Úszás
2024.08.20. 10:05

Párizs 2024: az éremfutamban 3., összesítésben 4. a vitorlázó Vadnai Jonatán

Párizs 2024
2024.08.07. 16:42
Ezek is érdekelhetik