„A FIFA valóban vizsgálatot indított az ügyben. Jelenleg az adatgyűjtés és dokumentáció bekérése folyik, hogy megfelelően ki tudjuk vizsgálni az esetet. Még nem indult hivatalos fegyelmi eljárás a Real Madrid ellen, ennél több információt most nem közölhetünk” – tudatta a FIFA egyik sajtósa a dpa-val.
„Teljes egyetértésben vagyunk a FIFA-val a témát illetően, együttműködünk a tisztviselőivel. Közösen dolgozunk a nemzetközi szervezettel, ugyanakkor teljesen biztosan vagyunk abban, hogy nem szegtük meg a szabályokat. Nyugodtak vagyunk” – reagált madridi részről Emilio Butragueno.
A Real Madrid ezek után közleményében is jelezte, mindenben együttműködik a FIFA-val, benyújtja a szükséges dokumentumokat a nemzetközi szövetség illetékeseinek, segíti a vizsgálóbizottság munkáját. Továbbá támogatja, hogy a FIFA rendszeresen vizsgálatokat folytasson a kiskorú futballisták átigazolására vonatkozó szabályzat betartása érdekében, amelyet szigorúan vesz.
A klub azonban állítja, a FIFA által tanulmányozott 51 labdarúgó klubváltása egytől egyig szabályos keretek között zajlott. Mégpedig a következő kilenc pontban szereplő okból:
– 23 játékos (ha a listán kétszer szereplő labdarúgót is beleszámítjuk, akkor 24) a Spanyol Labdarúgó-szövetség (RFEF) fennhatósága alá tartozó más klubtól került az egyesülethez, tehát nem lehet szó nemzetközi átigazolásról.
– 10 futballista regisztrációja időpontjában spanyol állampolgárságú volt, vagyis nem tekinthető külföldi játékosnak.
– 6 labdarúgó betöltötte a 18. életévét, amikor a Real Madridhoz került, ráadásul a klubváltások minden esetben a FIFA engedélyével történtek meg.
– 4 játékos még nem töltötte be a 12. életévét, amikor a Real Madrid szerződtette, sőt az átigazolásnak a FIFA és az RFEF is zöld utat adott.
– két 18 év alatti futballista azok után igazolt a Real Madridhoz, hogy a FIFA a játékosok státuszát, helyzetét vizsgáló bizottsága áldását adta a transzferre.
– két labdarúgó akkor csatlakozott a Real Madridhoz, amikor a vonatkozó szabályzat még nem lépett életbe, de mivel a szóban forgó fiatalok a Real korábbi játékosainak gyermekei, ezért a hatályban lévő törvény egyik alpontja szerint még mentességet is élveznek.
– két, a FIFA vizsgálati listáján szereplő játékos nem tartozik és soha nem is tartozott a Real Madrid akadémiájához, mert a klub tisztában volt vele, nem lenne szabályszerű a szerződtetése.
– egy futballista hivatalosan még mindig nem tekinthető a Real Madrid játékosának, mert az illetékes bizottság meghiúsította a labdarúgó regisztrálását. Az ügyet jelenleg a nemzetközi Sportdöntőbíróság tárgyalja.
– egy játékos neve kétszer szerepel a listán.
A közlemény végén a Real Madrid levonja a következtetést, és megjegyzi, a fent említett szempontok miatt egyik esetben sem szeghette meg a nemzetközi szövetség szabályait.
A FIFA tavaly áprilisban hasonló okból kizárta az átigazolásból az FC Barcelonát, mert a katalán klubbal szemben lefolytatott vizsgálat megállapította: az egyesület a 2009 és 2013 közötti időszakban több, 18 év alatti játékos szerződtetésekor is vétett az előírások ellen.
A Barcelona 450 ezer svájci frankos bírságot is kapott, és a FIFA a spanyol szövetséget ugyancsak megbüntette 500 ezer svájci frankra. Később az érintettek fellebbeztek, de ezt előbb a FIFA, majd december 30-án a nemzetközi Sportdöntőbíróság is elutasította.