Egy Jim Loehr nevű sportpszichológus mondta róla: „Az emberek már kezdtek úgy tekinteni rá, hogy ő az a szegény fiú, a valaha volt egyik legnagyobb gyorskorcsolyázó, aki soha nem nyert olimpiai aranyérmet. És ez azt jelentette volna, hogy ő minden idők egyik legnagyobb vesztese”.
1982-ben, 16 évesen, élete első nemzetközi versenyén juniorvilágcsúcsot ért el 500 méteren. Két évvel később tagja lett az Egyesült Államok olimpiai keretének, és a szarajevói játékokon a világ tudtára adta, hogy új csillag született. A negyedik helyen végzett 500 méteren, csupán hat tizeddel elmaradva a dobogót érő időtől. „Mindössze tizennyolc éves voltam, és éppen lemaradtam a bronzról. De amikor hazajöttem, az újságok egyáltalán nem voltak elragadtatva. Akkor kezdtem érezni, hogy túlságosan is nagy hangsúlyt fektetnek az érmekre.”
Jansen ekkor még nem tudta, hogy ez lesz a legkisebb problémája, mert életének két legnagyobb ellenfele a szomorúság és a csalódottság lesz.
1988-ban Calgaryban rendezték meg a téli olimpiát. Az akkor 23 éves Dan Jansen egyértelmű esélyesként érkezett a gyorskorcsolyaversenyekre. Már sprintvilágbajnok volt, ebben a szakágban ő volt a legjobb. Neki kellett nyernie. A sors kegyetlensége miatt éppen február 14-én veszítette el testvérét, Jane-t – aki 27 évesen ezen a napon adta fel a leukémia ellen vívott harcát. Az 500-as verseny napján Dan még megpróbált beszélni vele telefonon „Szeretlek téged”, de Jane már nem volt képes válaszolni.
Hat órával később Jane meghalt.
Jansen bizonytalanná vált, hogy el kell-e indulnia, de hallgatott családtagjaira, és vállalta a versenyt. Itt egy igazi hollywood-i forgatókönyv szerint annak kellene következnie, hogy Jansen erőt vett magát, nekifeszült, és szenzációs teljesítménnyel, könnyek között az aranyig száguldott.
De nem így történt…
Futamában először kiugrott a rajtnál, majd a megismételt start után már az első kanyarban elesett.
„Valami nem volt rendben. A legnagyobb baj, hogy a családom most nem ünnepelhet” – jelentette ki.
Négy nappal később jött az 1000 méter. Csak korcsolyázni akart, nem többet. Nem gondolt már az aranyra. „Mindjárt vége az egésznek” – gondolta a futama előtt.
És valóban közeledett a vége, de még milyen sebességgel!
Nagy tempóban haladt, és bár az utolsó előtti kanyarban megint le kellett tennie a kezét, ezúttal nem lassult le nagyon.
Olyannyira nem, hogy végül 1:12.43-mal világcsúcsot repesztett.
Intett a testvérének az égbe, majd ment egy tiszteletkört, kezében a nyolc hónapos kislányával, akit Jane-nek keresztelt el…
„Csak remegtem. Azt hiszem az első gondolatom az volt, hogy végre megtörtént” – mondta.
A CBS-nél kezdett el dolgozni, és megalapította a Dan Jansen Alapítványt, amely a leukémia elleni harc, a sportoló fiatalok és az oktatás fejlesztésére jött létre.
A cikkhez felhasználtuk az ESPN írását.