Hogy Jacques Chirac francia államfő, avagy Borisz Jelcin egykori orosz elnök állt fel elégedettebben a székéből a második egyes mérkőzés után, csak a jó ég tudja, a kívülálló szempontjából mindenesetre örömteli, hogy a Davis-kupa-döntő első játéknapját követően 11 az állás, nem pedig 20 vagy 02. Vita nem férhet hozzá: az első partin kevés esélye volt a francia Paul-Henri Mathieu-nek, amiként a másodikon a hőn áhított DK-diadalért hajtó, siker esetén minden bizonnyal visszavonuló orosz Jevgenyij Kafelnyikov is távol állt a győzelemtől.
Marat Szafin (képünkön) nem ismert elveszett labdát: az oroszok elsô számú játékosa négy szettben nyert az újonc Mathieu ellen
Marat Szafin (képünkön) nem ismert elveszett labdát: az oroszok elsô számú játékosa négy szettben nyert az újonc Mathieu ellen
Jelcin mindenesetre jókat mosolygott a székében, miután Marat Szafin négyben elintézte Mathieu-t, ugyanakkor figyelmeztetett: "Sikeresen túl vagyunk a nehéz kezdésen, de az igazi kínok csak ezután várnak a válogatottra.” Igaza van. A kritikus pillanatokban rendre nagyszerűen adogató, összesen 19 ászt bebombázó Szafin ugyan módszeresen elbánt az olykor túl sokat kockáztató, amúgy fantasztikus képességű, újonc Mathieu-vel, visszavágva a moszkvai Kreml-kupán elszenvedett kétjátszmás vereségéért (és ha már itt tartunk: a kupa történetében egyedül John McEnroe volt az, aki újoncként győzelemmel mutatkozott be DK-fináléban; ez még a nagy Pete Samprasnek sem sikerült 1991-ben), ám amit honfitársa, Kafelnyikov művelt a második párban, nos, arra nem igazán találunk szavakat. Anno valaki találóan a Mr. Kalasnyikov becenévvel ruházta fel, hiszen géppuskaként járt a keze, csakhogy annak az időszaknak immár bizonyosan vége, így aztán jobb, ha a szőke orosz hozzászokik a Mr. Csúzli, netán a Mr. Vastalp névhez. Ezúttal rá sem lehetett ismerni, mindent elmond a pénteki produkciójáról, hogy a semmi extrát nem nyújtó – na jó, a futtából elkanyarintott fonákok előtt le a kalappal – Sébastien Grosjean habkönnyedén behúzta a címvédő franciák első pontját, 1–1-re alakítva a párharc állását. Az oroszok egykori világelsője elképesztően gyengén ütött (a szó szoros értelmében), labdái rendre a T vonal környékén nyalták meg a salakot, lábmunkája pedig leginkább egy, az ötvenes éveiben járó hobbiteniszezőjéhez hasonlított. "Marat győzelme elvileg megnyugtatott, de valami oknál fogva nem tudtam felpörögni, és miután elbuktam a szoros első szettet, éreztem, ez nem az én napom lesz. Grosjean ellen az ennél kicsivel több is kevés… Hogy fáradt volnék? Nem, dehogy. Annyi történt, hogy nem tudtam rávenni magam a támadásokra, emiatt tűnhettem talán fáradtnak” – magyarázta Kafelnyikov, míg Samil Tarpiscsev kapitány így értékelt: "Hiányzott a játékából a gyorsaság, de jól tudom, a folytatásban ez nem így lesz. Összességében elégedett vagyok a pénteki eredményekkel, hiszen számítottunk arra, hogy egy–eggyel fordulunk.” Guy Forget, a hazaiak imádott kapitánya sem panaszkodott, ő is 1–1-es pénteki állással kalkulált. "Szafin jóval erősebb, mint Kafelnyikov, nekünk erre kellett és kell építenünk. Ami a szombati, akár sorsdöntőnek is mondható párost illeti, szerintem a mieink valamivel esélyesebbek, mert összeszokottabb párt alkotnak. Ráadásul pontosan tudják, milyen fegyvert kell alkalmazni az orosz duó ellen.” Nicolas Escudének és Fabrice Santorónak szükségük is lesz a "fegyverekre”, elvégre a Kafelnyikov, Szafin kettős parádés eredményekkel büszkélkedhet a Davis-kupában, a kérdés csupán az: vajon Kafelnyikov képes lesz-e újjászületni egyetlen éjszaka alatt?
Tv: a Sport1 szombaton 14 órától élőben közvetíti a Davis-kupa-döntő párosmérkőzését
SYDNEY. Remek mezőny indul a sydneyi WTA-tornán, a január 13-án kezdődő Australian Open legrangosabb előversenyén: a ranglista legjobb tíz játékosából öten pályára lépnek. A világbajnok belga Kim Clijsters, valamint honfitársa, Justine Henin-Hardenne mellett az amerikai Jennifer Capriati, a francia Amélie Mauresmo és a szlovák Daniela Hantuchová jelezte eddig részvételét. Rajtuk kívül az egykori világelső, szintén amerikai Lindsay Davenport (12.) is Sydneyben tart főpróbát az Australian Open előtt.
Thomas Muster válik
BÉCS. Beadta a válópert Thomas Muster, az osztrákok egyetlen Grand Slam-győztese. Az 1999-ben visszavonult sportoló eddig Ausztráliában élt feleségével, Jo-Beth televíziós műsorvezetővel és egyéves kisfiával, akinek születését egy darabig titkolta a nyilvánosság előtt. A 44 ATP-tornán diadalmaskodó osztrák nem nyilatkozott az ügy hátteréről, csak annyit közölt: kétévi házasság után beadta a válópert, és hazaköltözött Steiermarkba.