A közösségi médiát használó teniszrajongók körében értetlenséget váltott ki, hogyan lehetséges, hogy a világranglistán nem szereplő játékos alanyi jogon főtáblás legyen és a világ legnagyobb teniszstadionjában, az Arthur Ashe Stadionban játsszon a világ egyik legjobb kemény pályás játékosa, a torna korábbi bajnoka, Danyiil Medvegyev ellen a US Open 1. fordulójában.
A kérdéses teniszező Balázs Attila, s a kérdés nyilván azért kerülhetett elő, mert a 34 éves magyar tükörsimán, a korábbi világelső oroszt minimális ellenállásra kényszerítve mindössze 77 perc alatt, csupán két játékot nyerve szenvedett vereséget.
A válaszhoz bő három évet vissza kell ugornunk az időben: 2020 elején Balázs élete formájában játszott, a riói 500-as tornán elért elődöntője után megelőzte Fucsovics Mártont, s a 76. helyen állt a világranglistán, vagyis ő volt a legmagasabban rangsorolt magyar teniszező. Aztán jött a világjárvány, az idény félbeszakadt, s mire augusztusban újraindult a teniszélet, a korábbi jó forma elillant. Ráadásul 2021 februárjában kiújult Balázs lábsérülése, ami több mint 14 hónap kényszerszünetet jelentett számára. A kihagyás alatt kérte az ATP-től a védett ranglistahelyezést, és ebben rejlik a mostani szereplésének a titka is. A védett ranglistahelyezést legalább hat hónapig folyamatosan sérült teniszezők kérhetik, és ez azt jelenti, hogy a sérülés első három hónapjának átlagos világranglista-helyezését használva nevezhetnek a sérülésük hosszától függően 9, maximum 12 tornára. Ez a helyezés Balázs esetében a 101. lett, miután 2021 február és áprilisa közötti három hónapban a világranglistás helyezéseinek ez lett az átlaga.
Balázs 2022 áprilisában tért vissza, ám szűk két hónap – két győztes és öt vesztes meccs után – ismét kérte a ranglistája befagyasztását, orvosi papírokkal alátámasztva, hogy nem gyógyult fel korábbi sérüléséből. Ezt a kérelmet is elfogadta az ATP, ráadásul ezúttal már 10 tornára nevezhetett be 101.-ként.
Így indulhatott tehát Balázs a US Openen, és léphetett pályára Medvegyev ellen. Hogy aztán a 6:1, 6:1, 6:0-s vereségnek sportszakmai szempontból mekkora értéke van, azt nem tisztünk megítélni, ám anyagilag mindenképpen megérte. S most nem csupán arról van szó, hogy Balázs a keddi veresége ellenére 28.5 millió forintnak megfelelő pénzdíjat tehet zsebre – a US Open hivatalos honlapján megtalálható nyilvános adatok szerint az 1. fordulóból kiesők 81 500 dollárral gazdagodnak.
Balázs közel 16 hónapja, 2022 májusának eleje óta nem nyert mérkőzést. Azóta a US Opennel együtt hét tornán indult, összesen 17 játszmát játszott, amelyek során 23 játékot nyert meg – szettenként átlagosan 1.35-öt. Ezzel a teljesítménnyel összesen 216 975 eurónyi pénzdíjat gyűjtött össze – a US Open dollárban, a Wimbledon angol fontban fizet, így ezeket átszámoltuk euróra. Ez forintban csaknem 82.3 millió forint.
Balázs idén áprilisi visszatérése előtt úgy nyilatkozott, a jövő évi Australian Open még pont beleférne neki a február 5-i határidőig, amíg használhatja a védett ranglistás helyezését.
Ott idén 106 250 ausztrál dollár volt a pénzdíj az 1. körben búcsúzóknak – kicsi híján 24 millió forint…
Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy egy profi teniszezőnek nem kevés a költsége, elég csak a rengeteg utazásra és szállásra, valamint az edzők, orvosok bérére gondolni, de említhetnénk adott esetben a felszerelés költségeit is – mindössze egy darab profiknak való ütő minimum 100–120 ezer forint, de persze jóval drágábban is akad, ami még jobb minőséget jelent, és biztosak lehetünk benne, hogy állandó fogyóeszköznek számít – főleg az idegesebb természetű játékosok körében. S azt sem szabad elfelejteni, Balázs Attila megküzdött azért, hogy 2020-ban egészen a világranglista 76. helyéig jusson.
Mindezeket figyelembe véve – s azt, hogy Balázs Attila a sérülése alatt nem tudott pályára lépni, s nem voltak bevételei, csupán megnövekedett orvosi költségei –, korántsem biztos, hogy nem szolgált rá a fenti összegre.