Ha volt biztos magyar érem a tokiói paralimpián, akkor az a távolugró Ekler Lucáé volt, hiszen nemcsak világ- és Európa-bajnokként, világcsúcstartóként is érkezett a versenyre.
A TFSE 22 éves sportolója a júniusi Európa-bajnokságon még „csak” beállította saját, 2019-ben Grossetóban ugrott 551 centis világrekordját, ugyanakkor szinte biztos volt, hogy előbb-utóbb megdönti, hiszen a tavalyi Honvéd-kupán 587 centis egyéni csúcsot állított fel az épek között, ami a parasportban nem lehetett világrekord.
A tokiói paralimpián már elsőre 560 centit ugrott, kilenc centivel megdöntve a rekordot, sőt a harmadik ugrásával további három centivel megtoldotta, és senki sem tudta megközelíteni. Ekler Luca a magyar küldöttség kilencedik érmét és negyedik aranyát szerezte, egyúttal ő a magyar atlétika történetének harmadik paralimpiai bajnoka a magasugró Oláh József és a súlylökő Szabó Tibor (mindkettő 1984, New York) után.
Érdekesen alakult a férfi súlylökés döntője, amelyben Szöllősi Istvánnak ezúttal saját bevallása szerint sem ment a versenyzés. Mégis pontszerző helyen, ötödikként zárt, ugyanis, mint utólag kiderült, a malajziai, az ausztrál és az ecuadori versenyző a finálé előtt késve érkezett a call roomba, így hivatalosan nem kezdhették volna el a versenyt. A helyzet azért volt megtévesztő, mert a szervezők valamiért mégis engedték nekik, hogy részt vegyenek a döntőben, majd utólag kizárták őket – a malajziait az élről…
A női sportlövőknél Dávid Kriszta jó előjelekkel vágott neki a döntőnek, hiszen a második legjobb eredménnyel zárt az alapversenyben. Bár nem kezdett jól, egyre stabilabb teljesítménnyel, egyre jobb lövésekkel zárkózott fel az élbolyhoz, elkerülte a kieséseket, és teljesen megérdemelten lett övé a bronzérem.
Szerdán Ausztrália ellen kezdi a küzdelmeket a Szvitacs Alexa, Arlóy Zsófia paraasztalitenisz-páros, amely győzelme esetén biztos éremszerző, rajtuk kívül Konkoly Zsófia és Payer Kata paraúszókért is szoríthatunk.
– A döntőben elsőre világcsúcsot ugrott. Úgy tervezte, hogy ilyen erősen kezd? – Az utolsó ugrásnak milyen érzés volt paralimpiai bajnokként nekifutni? – Mennyit érez még magában? Mennyit tud még javítani a világcsúcson? – Még egy versenye hátra van Tokióban. Négyszáz méteren mit vár? |
– A döntőben nem kezdett olyan jól. Nem ijedt meg? – Nem is tudta, éppen hogyan áll a versenyben? – A zene ilyenkor nem zavarja a sportlövőket a koncentrálásban? – Titkon reménykedett a bronzéremben? |
Amikor a paralimpiai bronzérmes Dávid Krisztina mesélte a vegyes zónában, a döntőben mennyire felpörgette, hogy a hangszórókból meghallotta Lenny Kravitz talán legismertebb számát, eszembe jutott, hogy amikor beléptem a lőtérre, éppen a Yellow Magic Orchestra 1979-es Rydeen című száma bömbölt a csarnokban, ami meg az én egyik kedvencem, a japán elektronikus zene rajongójaként. A szervezők zeneválasztása meghatározta a finálét, nekem egyből jó kedvem lett az én zenémtől, sportlövőnk pedig bronzot nyert nem sokkal azután, hogy meghallotta az övét. A szervezők nem is sejtik, kedd tizenkettő után nem sokkal milyen örömet szereztek a helyszínen két, otthon pedig sok-sok magyarnak. |
EREDMÉNYEK
Férfiak
Para-asztalitenisz. Páros. (8-as kategória). Negyeddöntő: Shilton, McKibbin (brit)–Csonka András, Zborai Gyula 2:0 (3:1, 3:0)
Paraatlétika. Súly. F20. Pb: Makszim Koval (Ukrajna) 17.34, ...5. Szöllősi István (Magyarország) 13.59
Parakerékpár. Országúti időfutam. B1. Pb: Alexandre Lloveras (Franciaország) 41:54.02, ...8. Ocelka Róbert (Magyarország, segítője: Nagy Gergely) 1:00:54.97. C5. Pb: Daniel Abraham Gebru (Hollandia) 42:46.45, ...7. Wermeser Zsombor (Magyarország) 46:23.06
Para-sportlövészet. Légpisztoly. Pb: Jang Csao (Kína) 237.9 kör. Alapverseny: 24. Gurisatti Gyula 542. Nők
Paraatlétika. Távolugrás. T38. Pb: EKLER LUCA (MAGYARORSZÁG) 563 (világcsúcs, régi: 551, Ekler, 2019)
Para-sportlövészet. Légpisztoly. SH1. Pb: Szareh Dzsavanmardi (Irán) 239.2 kör, ...3. Dávid Krisztina (Magyarország) 210.5
Paraúszás. 100 m gyors. S9. Pb: Sophie Pascoe (Új-Zéland) 1:02.37. Előfutam: 9. Konkoly Zsófia 1:04.86 – nem jutott döntőbe
A MAGYAROK PROGRAMJA
Szerda. Nők. 2.39: paraúszás, 400 m gyors, előfutam (Pap Bianka). 3.00: para-asztalitenisz, páros, negyeddöntő (Szvitacs Alexa, Arlóy Zsófia). 3.22: paraúszás, 200 m gyors, előfutam (Konkoly Zsófia, Payer Kata). 10.30: paraúszás, 400 m gyors, döntő. 11.39: paraúszás, 200 m gyors, döntő.
Csütörtök. Férfiak. 2.30: parakenu, KL1 előfutam (Kiss Péter, Juhász Tamás). 2.50: parakenu, KL2 előfutam (Rozbora András). 3.00: parakenu, KL3 előfutam (Kiss Erika). 4.10: parakenu, VL2 előfutam (Juhász Tamás). Nők. 3.50: parakenu, KL1 előfutam (Pulai Erika). 4.00: parakenu, KL2 előfutam (Varga Katalin). Vegyes. 1.45: para-sportlövészet, 25 m sportpisztoly, pontlövészet, gyorstüzelés (Dávid Krisztina,Gurisatti Gyula), döntő. 2.16: paraúszás, 400 m gyors előfutam (Illés Fanni, Száraz Evelin). 2.39: paraúszás, 100 m pillangó előfutam (Konkoly Zsófia). 2.54: paraúszás, 100 m hát előfutam (Pap Bianka). 3.39: paraúszás, 50 m hát előfutam (Adámi Zsanett)