Úszás: Risztov és Gyurta Gergely nyerte meg a „királykategóriát”

2015.05.23. 20:23
Minden eddiginél nagyobb, több mint 200 úszót felvonultató mezőny gyűlt össze Miskolcon, a III. országos hosszútávúszó medencés bajnokságon. A nyílt vizesek számára komoly tesztként szolgáló kétnapos viadalon a 10 ezer méteres számot Risztov Éva és Gyurta Gergely nyerte meg, míg 5000 méteren Kapás Boglárka és Papp Márk diadalmaskodott.

Gellért Gábor szövetségi kapitány maga sem hitt a szemének, hogy a korábbi 120-130 fős létszámok után az idén több mint 200-an álltak rajthoz Miskolcon, ahol a junior és az ifi korosztály tagjai is becsülettel leúszták a távokat. „Elképesztően népszerű lett a szakág, egyre többen és többen próbálkoznak, ami csodálatos jövőképet mutat” – mondta a szakvezető.Gellért Gábor szövetségi kapitány maga sem hitt a szemének, hogy a korábbi 120-130 fős létszámok után az idén több mint 200-an álltak rajthoz Miskolcon, ahol a junior és az ifi korosztály tagjai is becsülettel leúszták a távokat. „Elképesztően népszerű lett a szakág, egyre többen és többen próbálkoznak, ami csodálatos jövőképet mutat” – mondta a szakvezető.

Az első napon a 10 ezer méteres viadal fantasztikus csatát hozott Risztov Éva és Olasz Anna között, végül a rutinosabb olimpiai bajnok érte el előbb a falat, egyetlen másodperccel előzve meg legnagyobb hazai riválisát – a harmadik hely Kapás Boglárkának jutott. Gellért Gábor nem győzte örömét palástolni, mint mondta, „semmit sem szabad elkiabálni, de ezek az időeredmények egyszerűen brutálisan jók” – ami kiváló hír az olimpiai kvalifikációs kazanyi világbajnokság előtt.

A férfiaknál nem voltak hasonló izgalmak, Gyurta Gergely hatalmas, több mint kétperces előnnyel győzött. Másnap, az 5000 méteres táv volt soron: a hölgyeknél Kapás Boglárka vitte el a pálmát, Olasz Anna ezúttal is második lett, igaz, most nem tudta annyira megszorítani a győztest. Az uraknál Papp Márk ért elsőként a célba, jó idővel előzve meg Székelyi Dávidot, a bronzérem pedig a magát ezen a távon is sikeresen tesztelő, decemberben rövidpályás világbajnoki címet szerző Bernek Péternek jutott.

Az utánpótláskorúak közül igencsak kitűntek a kiskunhalasi Juhász-nővérek, akik az izraeli Európa-kupa-remeklést követően előbb 3000, majd 5000 méteren söpörték be a korosztályos bajnoki aranyérmeket – míg a legfiatalabbak között a Kőbánya SC szépreményű kiválósága, Késely Ajna tündökölt.