Két századon múlt, érem nélkül maradtunk pénteken Londonban

2016.05.20. 18:58
Cseh László a legjobb idővel jutott be a 100 méteres pillangóúszás szombati döntőjébe (Fotó: AFP)
A Bohus Richárd, Kozma Dominik, Sebestyén Dalma, Késely Ajna összetételű 4x100-as vegyes gyorsváltó az 5. helyen végzett a londoni úszó Európa-bajnokságon. A péntek esti programban női 100 pillangón Szilágyi Liliána negyedik, férfi 800 méteres gyorsúszásban Gyurta Gergely hetedik lett. A középdöntőkből Cseh László a legjobb idővel jutott döntőbe 100 méter pillangón, Balog Gábor hetedikként 200 háton. A női 200 gyorson Verrasztó Evelyn az 5., Késely Ajna a 7. idővel döntős.

A bő termésű csütörtök este után pénteken nem született magyar érem a londoni úszó Európa-bajnokságon. Szilágyi Liliána két századmásodperccel maradt le a dobogóról 100 méteres pillangóúszásban.

A PÉNTEK ESTI PROGRAM ÉS A MAGYAR HELYEZÉSEK
19.02: férfi 800 m gyors (Gyurta Gergely 7.)
19.15: női 200 m gyors (Késely Ajna 7., Verrasztó Evelyn 5.)
19.25: férfi 100 m pillangó (Cseh László 1., Pulai Bence 10.)
19.40: női 200 m mell
19.47: férfi 100 m gyors

19.53: női 50 m hát
20.08: férfi 200 m hát (Balog Gábor 7., Földházi Dávid 10.)
20.18: női 100 m pillangó (Szilágyi Liliána 4.)
20.32: férfi 50 m mell
20:39: 4x100 m vegyes gyorsváltó (Magyarország 5.)

A kövér betűs számokban döntőt rendeznek

A másik két magyar érdekeltségű döntőben a 4x100 méteres vegyes gyorsváltó ötödik, Gyurta Gergely 800 gyorson hetedik lett.

A középdöntőben Cseh László 100 méter pillangón a legjobb idővel jutott a szombati döntőbe. Női 200 gyorson Verrasztó Evelyn az 5., Késely Ajna a 7. idővel finalista, férfi 100 méter pillangón a megfázással bajlódó Balog Gábor hetedikként döntős. Ebben a számban a legjobb idővel a középdöntőbe jutó Földházi Dávid a 10. idővel kiesett.

DÖNTŐK

FÉRFI 800 MÉTER GYORS

Gyurta Gergely az este első számában állt rajtkőre, a 800 méteres férfi gyorsúszás fináléjában a 8-aspályán úszva eleinte a harmadik helyen haladt, majd mire 450 méterhez ért a mezőny, egészen a 7. helyig csúszott vissza. Innen a finisig nem tudott előrébb lépni, a 7. helyen ért célba 7:54.32-vel.

„A nyolcszázat már tegnap reggel sem éreztem, lassú voltam ahhoz képest, amire itt lenne szükség – idézte Gyurtát a finálé után az úszószövetség Facebook-oldala. – Mondjuk picit a négyszáz vegyesre koncentrálok inkább, mert ott van a legnagyobb esélyem az éremre, feltéve, ha reggel sikerül továbblépni a magyar csatából.”

Szlovénia 1 1

A győzelmet az olasz Gregorio Paltrinieri szerezte meg 7:42.33-as Európa-bajnoki csúccsal, megelőzve honfitársát, Gabriele Dettit, aki szintén jobb volt a korábbi Európa-bajnoki rekordnál (7:44.98), amelyet Paltrinieri még 1994-ben állított fel.

NŐI 100 MÉTER PILLANGÓ

Szilágyi Liliána féltávnál harmadikként fordult, de a hajrában alulmaradt Ilaria Bianchival szemben, így az olasz szerezte meg a bronzérmet Sjöström és Ottesen mögött. Szilágyi két századdal, egy rosszabb benyúlással maradt le az éremről.

„Hogyne lenne hiányérzetem, két század – sajnálkozott Szilágyi. – Sajnos picit elfogytam a végére. Viszont még így is megdöntöttem az országos csúcsot, ami mosolygásra késztet. A kétszázon megpróbálok még erősebb lenni, és kárpótolni magam.”

4x100 MÉTER VEGYES GYORSVÁLTÓ

A 4x100-as vegyes gyorsváltó fináléjában Bohus Richárd kezdett, a 4. helyen adta át a stafétát Kozma Dominiknek. Ő 150 méternél már a 2. helyen úszott, de ugyancsak negyedikként csapott célba, amikor Sebestyén Dalma a medencébe ugrott. Késely Ajna ötödikként kezdte el az utolsó száz métert, és itt is ért célba.

„Szerintem ez teljesen jó volt, mindenki kiúszta magát, nekem ez már nagyon fájt, de örülünk, hogy ilyen időt tudtunk jönni” – mondta Bohus.

„Maradok inkább a mellúszásnál. Persze, a gyors kell a vegyeshez, de nem képezem át magam sprinterré” – így Sebestyén.

„Elégedett vagyok ezzel az úszással és az egész mai nappal, úgy ahogy van. És ennél még csak jobb jöhet” – mondta sokkal lelkesebben Késely.

KÖZÉPDÖNTŐK

NŐI 200 MÉTER GYORS

Késely Ajna és Verrasztó Evelyn is az első futamban indult, Verrasztó a 2., Késely a 3. helyen ért célba. Verrasztó ideje 1:58.66, Késelyé 1:58.69 lett, csak az olasz Federica Pellegrini előzte meg őket. A második futamban Verrasztót hárman előzték meg, s még egy úszó befért a háromszázadnyi résbe a két magyar közé, így Verrasztó az 5., Késely a 7. legjobb idővel jutott be a fináléba.

Verrasztó Evelyn: „Hú, ez most rettenetesen kemény volt. Sok ez így egymás után. De örülök az időnek, ez most egy jó úszás volt, csak döglesztő.”

Késely Ajna: „Ez nagyon jó idő, nagyon örülök neki. És nagyon szeretnék jól úszni majd a vegyes gyorsváltóban a nap végén… Szeretnék nagyon segíteni a csapatnak!”

FÉRFI 100 MÉTER PILLANGÓ

Cseh László és Pulai Bence is a második futamban érdekelt. Az elsőt 51.90-nel nyerte meg a lengyel Konrad Czerniak. Cseh a második futamot 51.64-es idővel nyerte meg, ezzel a legjobb idővel jutott be a fináléba. Pulai 52.73-mal hatodik lett a futamában, összesítésben a 10. helyen végzett, ő nem jutott be a szombati döntőbe, és az olimpiai szintet sem úszta meg.

Cseh László: „Jó volt, holnap pedig még gyorsabb leszek, ebben biztos vagyok.”

Pulai Bence: „Az eleje jó volt megint, de a második ötvenen még mindig nem tudtam úgy megindulni, ahogy szerettem volna. Még van másfél hónapom a kvótaszerzésre, ez alatt dolgozni kell azon, hogy a vége is jó legyen.”

FÉRFI 200 MÉTER HÁT

A középdöntő első futamában Balog Gábor az 5-6. helyen úszta végig az első 150 métert, a hajrában viszont 1:59.04-gyel bejött a 3. helyre. A megfázással bajlódó Balog egy századdal előzte meg az olasz Luca Mencarinit.

A második futamban a délelőtt a számban a legjobb időt úszó Földházi Dávid 50 méter után a harmadik, 100-at követően a negyedik helyen fordult. A táv második felének kezdetén visszaesett a 6. helyre, és a végéig is ott maradt. 1:59.48-cal összesítésben csak a 10. lett, Balog a 7. legjobb idővel bejutott a döntőbe.

Balog Gábor: „Nem volt jobb, mint reggel, és a köhögésem sem jobb. De nem lépek vissza, nem lenne fair senkivel szemben, ha már egyszer elindultam, és most is úsztam, illik végig mennem.”

Földházi Dávid: „Délelőtt a négy magyar miatt muszáj volt beletenni mindent, hogy meglegyen a továbbjutás. Sajnos, ez azért sokat kivett belőlem. Azért remélem, tudom tartani a helyemet, és mehetek Rióba.”