Úszás: ragyogó év medencében és nyílt vízen is

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2025.01.08. 10:43
Az év képe. Párizs magyar medencés hősei: Kós Hubert 200 háton, Milák Kristóf 100 pillangón lett olimpiai bajnok, Milák emellé 200-on egy ezüstöt is szerzett (Fotó: Árvai Károly)
Egyetlen világversenyen sem maradt győzelem nélkül a magyar úszóválogatott: a medencés és a nyílt vízi csapat egyaránt káprázatosan szerepelt – mindenütt. És az év minden szakaszában.

Varázslatosan indult az esztendő. Az év, amelyben torlódtak az események a korábbi halasztások miatt, ennek következtében már önmagában különleges volt 2024 – és ezt már akkor tudtuk, amikor el sem kezdődött, hiszen korábban sohasem volt arra példa, hogy egy évben előbb nagy medencés világbajnokságot rendezzenek, majd kontinensviadalt, aztán olimpiát, és az év végén rövid pályás vb-t – ráadásul utóbbit itthon, a budapesti Duna Arénában.

Egyetlen eseményt sem zártak érem, mi több, arany­érem nélkül a magyarok, s hogy azt írhattuk, varázslatosan indult az év, leginkább Rasovszky Kristófnak meg persze a villámgyors Németh Nándornak köszönhettük: mind a ketten történelmet írtak a dohai vb-n. Előbbi azzal, hogy a honi sportág első vb-aranyát szerezte meg az olimpiai távon, azaz 10 km-en, az utóbbi meg azzal, hogy ő az első sprinterünk, aki 100 gyorson világbajnoki dobogóra (az alsó fokára) állhatott.

Az áprilisi, a Duna Arénában megrendezett országos bajnokságon egyre inkább körvonalazódott a párizsi csapat, és az ötkarikás válogatottal kapcsolatban az egyik legnagyobb meglepetést az akkor még csak 15 éves Jackl Vivien szolgáltatta, aki 400 vegyesen káprázatos 4:34-es idővel beúszta magát az olimpiai együttesbe.

Az év az NSO-n: 74 416 kattintás – Milák arca „beszélt”

Bizony, ilyen is az újságírás. Milák Kristóf grimasza a 200 pillangó párizsi előfutama után népszerűbb volt az olvasók körében, mint később az 100-as olimpiai bajnoki címéről írt beszámolónk.

Aztán két hónappal később, a belgrádi Európa-bajnokságon ugyanezt megtette 1500 gyorson is, ezen a távon pályafutása első Eb-címét is megszerezte. Azon az Eb-n egyébként a medencés csapat 10–9–8-as mutatóval végzett, ehhez a nyílt vízi különítmény hozzátett még két aranyat és két bronzot – a 12 elsőségből Milák Kristóf nevéhez kettő fűződik (100 és 200 pillangó). Az addig az edzések többsége mellette a nyilvánosságot is kerülő úszó ugyanis elindult az Eb-n, s bár azt még Belgrádban sem jelenthettük ki, hogy ott lesz pályafutása második olimpiáján, végül társaitól külön ugyan, de elutazott Franciaországba.

És sokan hitték, hogy ő indítja be az aranytermelést Párizsban – nem így történt: Milák 200 pillangón kikapott a franciák végül négy aranyig jutó klasszisától, Léon Marchand-tól.

A fényes nyitány Kós Hubert nevéhez fűződik: a 2022 decembere óta Bob Bowman irányításával készülő sportoló a 2023-as vb-cím után az olimpiai aranyat is megszerezte 200 háton, aztán két nappal később csak meglett a Milák-cím is – 100 pillangón.

De egy nagy dobásuk még maradt az úszóknak, közelebbről a nyílt vízieknek, Rasovszky Kristóf nagyon higgadt, okos úszással, tulajdonképpen végig vezetve nyerte meg a 10 km-es viadalt – a bronz­érem Betlehem Dávid nyakába került.

És az évnek még nem volt vége, ráadásul az utolsó világversenyt testközelről figyelhették a magyar szurkolók: a Duna Arénában megrendezett rövid pályás világbajnokság előtt sokan temették a mieinket, mondván, csak Kós Huberttől várhatunk érmet, aztán végül négyet is kaptunk. Kezdte Kós 100 háton egy ezüsttel, majd jöttek a csodalányok – a Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna összetételű 4x200-as gyorsváltó Magyarország történetének első női vb-váltóérmét szerezte (egy ezüstöt). A két második hely után következett a csúcspont, ráadásul kettő: bár leginkább a záró napra és Kós Hubertre összpontosítottunk (klasszisunk hozta is az aranyat 200 háton), egy nappal korábban Sárkány Zalán domborított nagyot, merthogy a 800 gyorson megszerzett első helyére kevesen fogadtak korábban…

Mint ahogyan sokan a magyar úszósport életben maradására sem voksoltak a legendás generáció (Hosszú, Cseh, a Verrasztó testvérek, Bernek, Jakabos) távozásakor, de a honi sportág (fiatal) képviselői jelezték: élünk, virulunk!

A felnőttvilágversenyen megszerzett 43 érem is ezt mutatja.

AZ ÉV ÚSZÓJA: KÓS Hubert (BVSC-Zugló)

Kinek a pap, kinek a papné – a mondást a sportág 2024-es esztendejére alkalmazva: kinek Kós Hubert, kinek Milák Kristóf. Nekünk Kós, és ezt aligha kell magyarázni, vagy ha mégis, íme: Kós Hubert a 200 hát toronymagas esélyeseként érkezett a párizsi olimpiára (azután, hogy a júniusi belgrádi kontinensviadalon megvédte címét 200 vegyesen, mellette szerzett még egy aranyat és két ezüstöt), és meg is nyerte a számot – Milákról szólva persze lehetne a 200 pillangó ezüstje mellé felhozni a száz aranyát, mi inkább Kós párizsi elsősége mellé a budapesti rövid pályás vb első és második helyét (200 és 100 hát) hozzuk. És persze azt, hogy Kós például odaállt a 4x100-as gyorsváltóra is Párizsban, kellett is ahhoz, hogy döntőt ússzon a csapat.

AZ ÉV NYÍLT VÍZI ÚSZÓJA: RASOVSZKY Kristóf (Balaton ÚK Veszprém, FTC)

Ebben a kategóriában nincs kérdés, Rasovszky Kristóf a tokiói ezüstjét aranyra váltotta a Szajnában – magabiztosan, magától értetődően. Már persze azután, hogy a honi sportág első világbajnoki címét szerezte 10 kilométeren, az olimpiai távon a februári dohai vb-n. Ott, ahol öldöklő küzdelem zajlott az ötkarikás kvótákért (ő azt már előtte begyűjtötte a fukuokai vb-ezüsttel), tehát nyugodtan „lazázhatott” volna, de nem tette, győzött, s utána Párizsban is ő volt a leggyorsabb. A júniusi belgrádi kontinensviadalról sem távozott üres kézzel, mert bár Szerbiában az egyéni számok (5 és 10 km) nem úgy sikerültek, ahogyan szerette volna, a váltó tagjaként a dobogó felső fokára állhatott.

AZ ÉV EDZŐJE: SZOKOLAI László (Balaton ÚK Veszprém)

Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid, Sárkány Zalán – és a sort folytathatnánk, hiszen „megbújnak” még a veszprémi uszodában egyre jobb és jobb úszók, ők mind Szokolai László keze alatt pallérozódnak, ám a fenti trió 2024-es eredménysora is bőven elegendő ahhoz, hogy a mesterre az év edzőjeként tekintsünk: Rasovszky olimpiai és világbajnoki arany, Bethelem Eb-arany és -bronz (mellette kettejük meghatározó szerepe a csapat kontinensbajnoki elsőségében), olimpiai bronz, aztán az év végén Sárkány rövid pályás világbajnoki címe 800 gyorson – ráadásul számtalan országos csúcs, melyeket a tanítványok szállítottak (Betlehem és Rasovszky a vb-n és az olimpián, Sárkány az olimpián medencében – és persze utóbb a rövid pályás vb-n is).

 

EZ TÖRTÉNT 2025-BEN

FEBRUÁR 4.Magyarország történetének első világbajnoki aranyát szerezte az olimpiai távon
(10 km) Rasovszky Kristóf a dohai vb-n. Négy nappal később a Fábián Bettina, Szimcsák Mira, Rasovszky, Betlehem Dávid összetételű váltó harmadik lett.
FEBRUÁR 15.Rasovszky vb-aranya után következett az újabb sporttörténelmi pillanat, de már a medencében: soha korábban magyar úszó nem végzett még dobogón 100 gyorson, ez Németh Nándornak sikerült Dohában, harmadik lett.
ÁPRILIS 9–12.A Duna Aréna adott otthon az országos bajnokságnak: elsősorban a medence gyorsasága miatt randevúztak egymással a fővárosban a legjobbak (lásd még: szintek teljesítése) – az elmúlt években Kaposváron és Debrecenben rendezték az ob-kat. Az olimpia nemcsak e tekintetben változtatott a korábban megszokott menetrenden, merthogy a négynapos viadal végén még nem alakult ki a párizsi csapat, a magja sem, hiszen június 23-ig lehetett szintet úszni, s ezúttal Sós Csaba kapitány a végsőkig kivárt.
JÚNIUS 10–23.Minden idők legsikeresebb Európa-bajnokságát zárta Belgrádban a magyar küldöttség, amelyik 31 érmet, köztük 12 aranyat nyert Szerbiában – a bajnoki címek közül Milák Kristóf és Késely Ajna kettőt-kettőt szerzett, Kós Hubert, Jackl Vivien, Senánszky Petra, valamint nyílt vízen Betlehem Dávid egyet-egyet gyűjtött, és nyert a nyílt vízi váltó, a 4x100-as női gyorsváltó, a vegyes csapatok 4x100-as és 4x200-as gyorsváltója.
JÚLIUS 31.A párizsi éremtermelést Milák Kristóf kezdte: Tokió bajnoka 200 pillangón második lett.
AUGUSZTUS 1.Kós Hubert egy évvel korábban nyert a fukuokai világbajnokságon 200 háton, onnantól mindenki szinte előre odaadta neki a párizsi aranyat is – Kós meg is szerezte a címet.
AUGUSZTUS 3.Ami nem sikerült 200 pillangón, sikerült százon: Milák Kristóf a tokiói ezüst után a rövidebbik távon aranyat nyert Franciaországban.
AUGUSZTUS 5.Két nappal a 100 pillangó aranya után Virth Balázs lapunk hasábjain jelentette be, hogy elválnak útjaik a tanítványával, Milák Kristóffal.
AUGUSZTUS 9.A medencés úszás után nyílt vízen is folytatódott a sikersorozat: Rasovszky Kristóf 10 kilométeren nyert, Betlehem Dávid bronzérmet szerzett.
NOVEMBER 6–9.A Kaposváron megrendezett rövid pályás országos bajnokság a decemberi, budapesti rövid pályás vb jegyében telt – az ob után néhány nappal hirdette ki csapatát Sós kapitány.
NOVEMBER 10.Hivatalossá vált, hogy Milák Kristóf a jövőben Szabó Álmos irányításával készül.
DECEMBER 10–15.Két arannyal és két ezüsttel zárta a hazai rendezésű rövid pályás világbajnokságot a magyar úszócsapat, a vb ötödik napján elbúcsúzott az élsporttól, a közönségtől és az úszástól Kapás Boglárka.

 

EZ VÁR RÁNK 2025-BEN

Ez előző esztendőhöz képest jóval lazább következik, ugyanis „csak” világbajnokságot (júliusban és augusztus elején Szingapúrban), valamint rövid pályás kontinensviadalt (decemberben Szczecinben) rendeznek, ám ez persze nem jelenti azt, hogy legjobbjaink lazsálnak 2025-ben.
Az olimpiát követő hónapokat pihenés, illetve változások-váltások jellemezték, a játékok utáni esztendőt viszont újfent a kemény munka és nagy harc határozza meg, merthogy ebben a sportágban is alapozni kell, és nemcsak minden egyes felkészülés, hanem az ötkarikás ciklus elején is – Los Angeles az úszók szerint lassan lőtávolon belülre kerül…
Egyelőre persze Szingapúr van a középpontban, és kimagasló vb-t is zárhatunk, hiszen jelezte indulását Milák Kristóf (…), gőzerővel készül Németh Nándor, Sárkány Zalán, Betlehem Dávid, Rasovszky Kristóf és persze Kós Hubert is, és akkor a hölgyekről még nem is szóltunk. Pedig előbb-utóbb fogunk, talán már Szingapúrban nagyot dobhat valamelyik női úszónk (vagy csapatunk).
ÁPRILIS 9–12.Úszó országos bajnokság, Kaposvár
MÁJUS 7–9.Medencés hosszútávúszó országos bajnokság, Veszprém
MÁJUS 29–31.Nyílt vízi úszó Európa-bajnokság, k. k. h.
MÁJUS 31.–JÚNIUS 1.Nyílt vízi úszó országos bajnokság, Szeged
JÚLIUS 11.–AUGUSZTUS 3.Vizes világbajnokság, Szingapúr
NOVEMBER 5–8.Rövid pályás úszó országos bajnokság, Debrecen
DECEMBER 2–7.Rövid pályás úszó Európa-bajnokság, Szczecin

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik