Mindössze gyetlen olyan verseny van manapság, amely ugyanazokkal a jogosítványokkal bír, mint a téli vagy a nyári olimpiai játékok: ez az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF), amelyen a jövő olimpikonjai versengenek az érmekért. Nagyságrendjéről legyen elég anynyi, hogy majdnem annyi sportoló vesz rajta részt, mint a téli olimpián.
A 4x100 méteres váltóversenyen jól szerepeltek a magyar lányok – gyorsaságuk ezüstérmet ért
A 4x100 méteres váltóversenyen jól szerepeltek a magyar lányok – gyorsaságuk ezüstérmet ért
Az idén immáron nyolcadik alkalommal rendezték meg az EYOF nyári kiadását - merthogy van téli is! -, ezúttal Olaszország egyik tündéri kisvárosa, Lignano adott otthont a nagy eseménynek. Maga a fesztivál ötlete a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azóta elnökké választott belga tagjától, Jacques Rogge-tól származik, aki 1990-ben "találta ki", hogy szervezzenek egy afféle miniolimpiát a tizenéveik közepén járó fiataloknak. A kiváló kezdeményezés azóta mind több és több európai tinédzsert hoz lázba: Lignanóban több mint kétezren versenyeztek a különféle számokban.
Maga az EYOF külsőségeiben teljes mértékben az olimpiát idézi: ugyanúgy van nyitó- és záróünnepség, a sportolók faluban laknak, van ötkarikás zászló, azaz a kicsik kicsiben átélhetik mindazt, amit az arra méltó élsportolók pályafutásuk csúcsán. Ez fontos, hiszen így abban az életkorban kapnak hatalmas lökést a fiatalok, amikor úgymond sok minden eldől: 15-17 évesen - az utánpótlás-versenyzők közül sokan ilyentájt kezdenek elmaradozni az edzésekről, hogy aztán később befejezzék a sportolást. Viszont egy ilyen óriási viadal, amelyen minden körülmény a "szent célra", azaz az igazi olimpiára emlékeztet, olyan lökést adhat a fiataloknak, hogy akár már a pekingi küldöttségekben helyet követelhetnek maguknak.
Kostyál Ágnes (jobbra) a 3000 méteres futóversenyen harmadik lett
Természetesen, elkerülendő a nagy zsúfoltságot, az EYOF nem a teljes olimpiai programot vonultatja fel: az alapsportágak mellett a szervezők igényeit is figyelembe veszik a műsor kialakításánál, így Lignanóban 11 sportágban küzdhettek meg az olimpiai reménységek. Atlétika, cselgáncs, futball, kajak-kenu, kerékpár, kézilabda, kosárlabda, röplabda, tenisz, torna és úszás szerepelt a kínálatban - a magyarok pedig a csapatsportágak, a kerékpár és a tenisz kivételével valamennyi műfajban érdekeltek voltak.
Az egyébként Lignanóban is kiderült, a részt vevő országok többsége óriási hangsúlyt fektet arra, hogy ifjú sportolói méltóképpen képviseljék hazájukat. Magyarországon nem egy versenyszámban külön válogatót rendeztek a fiatalok között, és a kvalifikációt megnyerők utazhattak Lignanóba. Ebben az évben először immáron egyenöltözéket is kaptak a mieink: a Magyar Olimpiai Bizottság egyik főtámogatója, az adidas Magyarország valamennyi indulójának olyan szerelést adott, amelyben a "nagyok" is versenyeznek az "igazi" olimpiákon.
Fiataljaink pedig meghálálták a bizalmat: jóllehet aranyérmek tekintetében kicsit elmaradtak az előző EYOF-ok produkcióitól, összteljesítményük azonban így is elismerésre méltó. Az öszszesített éremszám tekintetében az ötödik (!) helyen végeztek a nemzetek rangsorában, hiszen 22 medáliával tértek haza Itáliából (hogy régi klasszikust idézzünk: "láttuk a jövőt: működik") - ha csak egy elsőséggel gyűjtenek többet, a 12. helyről öt pozíciót ugrottak volna előre.
"Elégedettek lehetünk a mieink szereplésével - vonta meg az esemény mérlegét Molnár Zoltán, a MOB ügyvezető igazgatója. - Rendkívüli odaadással küzdött mindenki, még azokra sem lehetett panasz, akik esetleg nem végeztek a dobogón vagy pontszerző helyen. Külön öröm, hogy a hagyományos sikerágazataink mellett atlétikában is igen eredményesnek bizonyultak fiataljaink, a futószámokban is emlékezetes teljesítményt nyújtottak. A kapu mostantól nyitva ál mindannyiójuk előtt: ha ugyanilyen elszántsággal versenyeznek és edzenek a közeljövőben, mint ahogy itt tették, be is léphetnek azon a kapun, amely már most nyitva áll előttük, és amely a pekingi olimpiához vezet."
Példa is van, nem is akárkié: Cseh László először a 2003-as párizsi EYOF-on tündökölt, egy év múlva pedig az athéni olimpián integetett a dobogóról. Lehet követni!
Éremtáblázat
Ország
A
E
B
1. Oroszország
17
16
12
2. Olaszország
14
8
14
3. Nagy-Britannia
13
5
5
4. Németország
7
11
7
5. Hollandia
6
2
4
6. Spanyolország
5
7
5
7. Ukrajna
4
6
3
8. Fehéroroszország
4
5
2
9. Belgium
4
1
6
10. Szlovénia
4
1
2
11. Észtország
4
1
–
12. MAGYARORSZÁG
3
9
10
13. Grúzia
3
–
1
---- Atlétika Fiúk Anda Tibor, gerelyhajítás Armuth Gábor, 400 m Kujbus György, 100 m Molnár Gábor, súlylökés Páhy Zsolt, távolugrás Schubert Péter, 2000 m akadály Szabó Dezső, rúdugrás Szemeti Péter, 3000 m Szentvári-Lukács Miklós, diszkoszvetés Lányok Bozzay Boglárka, 800 m Demeter Klaudia, hármasugrás Kostyál Ágnes, 3000 m Márkus Éva, gerelyhajítás Márton Anita, súly, diszkosz Mészáros Kitty, 100 m gát, távol, 4x100 m Nyusa Viktória, 200 m, 4x100 m Papp Gabriella, 1500 m Sárdy Réka, magasugrás Vágó Mónika, 100 m, 4x100 m Zircher Kitti, 400 m, 4x100 m
Cselgáncs Fiúk Hoppál Dániel (+ 90 kg) Juhász Ádám Pál (90kg ) Nagy László (50 kg) Zámbori Bence (55 kg) Lányok Dávid Zsuzsanna Zsófia (70 kg) Gáspár Eszter (63 kg) Hegedűs Dóra (57 kg) Karakas Hedvig (52 kg)
Torna Lányok Gombás Laura, egyéni összetett Kékegyi Adrienn, egyéni összetett
Aranyérem Varga Kálmán, Péter Kristóf, Németh Tamás, Pélyi Dávid (kajak, négyes, 1000 m), Hegedűs Dóra (cselgáncs, 57 kg), Kovács Emese (úszás, 400 m vegyes) Ezüstérem Schubert Péter (atlétika, 2000 m akadályfutás), Armuth Gábor (atlétika, 400 m), Vágó Mónika, Mészáros Kitty, Zircher Kitti, Nyusa Viktória (atlétika, 4x100 m váltó), Gáspár Eszter (cselgáncs, 63 kg), Juhász Ádám Pál (cselgáncs, 90 kg), Hajdu Gergő Károly (kenu, egyes, 500 m), Hajdu Gergő Károly, Devecseri Ádám (kenu, páros, 500 m), Kovács Emese (úszás, 200 m vegyes), Szeder Fanni (úszás, 800 m gyors) Bronzérem Márton Anita (atlétika, diszkoszvetés), Kostyál Ágnes (atlétika, 3000 m), Karakas Hedvig (cselgáncs, 52 kg), Nagy Imola (kajak, egyes, 1000 m), Péter Kristóf, Pélyi Dávid (kajak, páros, 1000 m), Tompa Orsolya (úszás, 100 m pillangó), Kovács Emese, Oláh Gerda, Tompa Orsolya, Kovács Anett (úszás, 4x100 m gyorsváltó), Dajka Ádám, Szeder Fanni, Nógrádi Ádám, Kovács Anita (úszás, 4x200 m "vegyes-vegyes" váltó), Kovács Emese (úszás, 200 m pillangó), Galamb Szimonetta, Kanda Ágnes Mariann, Tompa Orsolya, Kovács Emese (úszás, 4x100 m vegyes váltó) IV. hely Szabó Dezső (atlétika, rúdugrás), Hajdú Gergő Károly, Devecseri Ádám (kenu, páros, 1000 m), Péter Kristóf, Németh Tamás (kajak, páros, 500 m), Szeder Fanni (úszás, 400 m gyors), Szeder Fanni (úszás, 200 m gyors) V. hely Szemeti Péter (atlétika, 3000 m), Hoppál Dániel (cselgáncs, +90 kg), Németh Tamás (kajak, egyes, 1000 m), Devecseri Ádám (kenu, egyes, 1000 m), Varga Kálmán (kajak, egyes, 500 m), Juhász Vanda, Nagy Imola (kajak, páros, 500 m), Kanda Ágnes Mariann (úszás, 200 m mell) VI. hely Zircher Kitti (atlétika, 400 m), Páhy Zsolt (atlétika, távolugrás), Kovács Anett (úszás, 100 m gyors), Nógrádi Ádám (úszás, 200 m pillangó), Galamb Szimonetta (úszás, 100 m hát) ---- A Magyar Olimpiai Bizottság az állammal példás összefogásban igyekezett a lehető legjobb körülményeket megteremteni a magyar delegáció számára. A küldöttség utazásának és kinti elhelyezésének teljes költségét fedezte az a nagyvonalú támogatás, amelyet a Nemzeti Sporthivatal nyújtott az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon való részvételre.
A 30 millió forintos hozzájárulás lehetővé tette, hogy valamennyi, a részvételt megérdemlő magyar tinisportoló ott lehessen Lignanóban. Az pedig, hogy kint minden zökkenőmentesen működött, a MOB nemzetközi titkárának, Nagy Zsigmondnak az érdeme, aki a szervezőmunka oroszlánrészét végezte a fesztivált megelőző időszakban.