Marosi Gergely, Leiner Soma - utanpotlassport.hu„Újpesten például bemutatkozott egy nagytehetségű csatár: Bene. A lila-fehér hívők közül sokan attól tartottak, hogy lámpaláz akadályozza majd igazi képességei kifejtésében, s erővel sem bírja majd a mérkőzés iramát. Nos, egyik sem következett be. A kis Bene az első perctől kezdve magabiztosan mozgott a pályán, ami látszott abból is, hogy bátran vállalkozott egyéni megoldásokra, cselekre, lövésekre is. Gólja pedig harcosságát, leleményességét is dicséri. Összecsapott Kocsissal, elesett, s két másodperccel később már Danka hálójában volt a labda.”Marosi Gergely, Leiner Soma - utanpotlassport.hu„Újpesten például bemutatkozott egy nagytehetségű csatár: Bene. A lila-fehér hívők közül sokan attól tartottak, hogy lámpaláz akadályozza majd igazi képességei kifejtésében, s erővel sem bírja majd a mérkőzés iramát. Nos, egyik sem következett be. A kis Bene az első perctől kezdve magabiztosan mozgott a pályán, ami látszott abból is, hogy bátran vállalkozott egyéni megoldásokra, cselekre, lövésekre is. Gólja pedig harcosságát, leleményességét is dicséri. Összecsapott Kocsissal, elesett, s két másodperccel később már Danka hálójában volt a labda.”
Még 17 éves sem volt Bene Ferenc, az Újpesti Dózsa csatára, amikor 1961. augusztus 20-án, a Pécsi Dózsa elleni 3:0-s hazai találkozón megszerezte első élvonalbeli gólját. A Népsport Zentai Ferenc színművész véleményét is megkérdezte a Kaposvárról érkezett támadóról: „más csatár 11-es után áhítozva talán a földön maradt volna, ez a kis Bene azonban úgy felpattant, mint a gumilabda, s íme – gólt rúgott!”
Albert Flóriánhárom évvel korábban, 1958-ban mutatkozott be a Diósgyőr ellen. Az egyetlen magyar aranylabdás 17 évesen 1:1-es állást követően két gólt lőtt a Diósgyőrnek, így a Ferencváros 3:1-re győzött a Népstadionban.
„A zöld-fehérek valamivel higgadtabban szőtték támadásaikat és a 74. percben gólt értek el: Fenyvesi az alapvonalról középre adott s a fedezetlenül hagyott Albert kapásból ballal a kapu bal oldalába lőtte a labdát, 2:1.”
A diósgyőri védők elaludtak, jegyzi meg Fekete Pál a Népsport november 3-i tudósításában, a java pedig még hátravolt.
„A diósgyőriek kapujától mintegy 30 méterre Vilezsál labdáját Albert szerezte meg, kicselezett egy-két védőt, majd az eléje kifutó Tóthot is és 8 méterről az üres kapuba lőtt. Albert a mérkőzés legnagyobb részében kevés támogatást kapott társaitól, de fokozatosan belelendült a játékba, s két gólja is bizonyítja, hogy tehetséges csatár.”
Albert második találatát a Képes Sportban Peterdi Pál így minősítette: „Olyan nyugodt gól, hogy 18 évestől már szinte szégyen is.”És még mennyi hasonló, védjegyszerű szóló következett!
Még egy esztendővel korábbi Göröcs Jánosbemutatkozása. Az ifjúsági válogatottban remeklő, vékonydongájú játékost az UTTE (a későbbi Bp. Vasas Izzó) nagyon nehezen engedte el Újpestre, ahol az idény első mérkőzésén bizonyította tehetségét, gólt szerzett. Bár a Salgótarján meglepetésre legyőzte a Dózsát, de a legjobb teljesítményt nyújtók között ott szerepelt a 18 esztendős, 40 ezer ember előtt debütáló Göröcs neve.
„Már feltűnésekor nagy hűhót csaptak körülötte. Kétségtelen, hogy hogy Göröcs tehetséges labdarúgó, egyelőre azonban még minden tekintetben sokat kell fejlődnie. A labdarúgással 1949-ben a Jutagyár sportkörében ismerkedett meg, s két évvel később került az Izzó csapatába. Itt rohamos fejlődésnek indult, főleg a technikája csiszolódott. Tagja lett az ifjúsági válogatott keretnek is, s az idei UEFA-tornán mint jobbösszekötő játszott a »spanyolországi« csapatban” –szólt az ifjú „Titi” bemutatása.
Spárgázva szerezte meg első bajnoki gólját az Újpesten 1974 októberében bemutatkozó Törőcsik András. A későbbi 45-szörös válogatott csatár 19 évesen – csakúgy, mint 13 esztendővel korábban csapattársa, Bene Ferenc – a Pécs ellen lépett pályára először az élvonalban, a lila-fehérek 5–1-es sikert könyvelhettek el a Megyeri úton.
„Törőcsik kissé megilletődötten játszott, igaz, nem is foglalkoztatták túl sokat.”
Talán nem meglepő ezen kijelentés, hiszen „Törő” a korszak legjobb magyar csapatában, a Bene, Zámbó Sándor és Fazekas László nevével is fémjelzett, egymás után hét bajnoki címet nyerő Dózsában igyekezett megvetni a lábát. Érdekesség, hogy bajnoki debütálását megelőzően a BEK-ben már szóhoz jutott a Levszki Szófia elleni találkozón.
„Jó lapot kívánok!” – köszöntötte Szekeres István főszerkesztő 1990. augusztus 19-én az eredeti nevét visszavevő Nemzeti Sport olvasóit. A lapszám a Ferencváros kiütéses sikeréről is emlékezetes maradt, Nyilasi Tibor a bajnoki címvédő Újpest elleni idegenbeli 5–0-val mutatkozott be a zöld-fehérek kispadján. Az akkor 18 éves Lipcsei Pétera védelem közepén kapott szerepet élete első NB I-es mérkőzésén, a Kazincbarcikáról szerződtetett fiatalember a következő héten pedig már Novák Dezső szövetségi edző olimpiai válogatott keretében találta magát. Ekkor még nem a legendás hatos, hanem ötös mezben játszott a ferencvárosiak kedvence, akit a tévéközvetítésnek (és egy felirathibának) köszönhetően Lipcsei Csabaként ismerhettek meg a nézők…
Természetesen a tizenévesen bemutatkozás, sőt, még az első NB I-es mérkőzésen szerzett gól sem állít valakit automatikusan a klublegendává válás pályájára – legfeljebb ritka és figyelemreméltó tett, amelyet a helyén kell kezelni. A jelenleg Soroksáron futballozó Gárdos András 19 évesen a Lombard Pápa elleni bajnokin pár perccel élvonalbeli bemutatkozását követően gólt lőtt a Ferencváros színeiben – hogy aztán 2/1-es NB I-es mérkőzés/gól mutatónál álljon meg. Ez az érem másik oldala. Az viszont biztos: Zsóri bemutatkozásánál és csodálatos góljánál már rég szólt nagyobbat bármi az NB I-ben…
További korosztályos híreinkLABDARÚGÁSBANa sportági aloldalunkon.