Közeleg az új fociidény, azzal párhuzamosan szállingóznak vissza klubjukba a hosszúra nyúlt vakációból a legnevesebb futballsztárok. De miközben ők pihentek, nem állt meg az élet, ilyenkor kapják elő az edzők az amúgy nem sokszor kipróbált tizenéveseket, hogy magukra szedhessenek némi meccsrutint. Az öreg kontinens hemzseg a tinédzserkorú klasszisjelöltektől, jóllehet, közülük általában kevesen váltják valóra a hozzájuk fűződő jóslatokat, aminek egyszerű oka van: nem kapják meg a lehetőséget a bizonyításra.
Utazzunk először a ködös Albionba, ahol az angol Premier League nívója megköveteli, hogy minden együttes sztárokkal turbózza fel a keretét, elvéve így a sanszot a fiataloktól. A holtszezonban ugyanakkor rövid ideig felszínre bukkan a topklubok utánpótlás-nevelő munkája. A BL-címvédő Liverpool sem csak a jelenéből él, hanem készül a jövőre is: a 17 éves Jana Hoever, valamint a 18 esztendős Yasser Larouci jelentheti az Alexander-Arnold, Robertson utáni érát, a két szélső védő mindenesetre remekül helyt állt a próbaidőszakban. Külön említést érdemel a 16 éves Harvey Elliott, az angol bajnokság történetének legfiatalabb játékosa, aki– miután lejárt a szerződése a Fulhammel– a Vörösöket választotta, noha profiszerződését csak azt követően tudja szignózni, hogy betöltötte a 17. életévét.
Könnyen előfordulhat azonban, hogy inkább a német Bundesligát lesz érdemes figyelnie annak, akinek hobbija az eddig ismeretlen reménységek felkutatása. A hagyományosan rutinos rókákat foglalkoztató Bayern München fiatalítás előtt áll, amelybe tizenéves labdarúgó-palánták is beleszólhatnak. Ugyan a bajorok 2–2-es döntetlen után tizenegyesekkel elbukták a Tottenham ellen az Audi-kupát, a meccsen egyaránt gólt szerzett a 19 éves Jann-Fiete Arp, illetve a 18 esztendős Alphonso Davies. Azért is érdemes rájuk figyelni, mert a német bajnok támadószekciója jelentős generációváltás előtt áll most, hogy Arjen Robben és Franck Ribéry sincs már a keretében.
A Bayern projektje mellett a Leipzig gárdájában várható ifjú ígéretek berobbanása, elvégre a lipcseiek előszeretettel építenek a fiatalokra. Kiemelendő például a bal szélen fel-alá rohangáló Luan Candido.„A legtehetségesebb brazil balhátvéd Marcelo feltűnése óta” – így jellemezte a 18 éves spílert a világ legnagyobb tehetségeiről toplistát író Guardian. A német klub nagy versenyfutást nyert meg érte, végül 8 millió euróért szerződtette nyáron az öreg kontinensen teljesen ismeretlen bekket a Palmeirastól, többek között a Juventus, Manchester City, Barcelona hármas orra elől. És akkor még nem írtunk a 19 éves francia Evan N’Dickáról, aki jelenleg a Frankfurt védője, de Jürgen Klopp tárt karokkal várná Liverpoolba, vagyis nem olyan biztos a maradása a német együttesnél.
Spanyolország idén megnyerte az U21-es és az U19-es Európa-bajnokságot is, más kérdés, hogy a La Ligában sem könnyű megtalálni a tizenéves fiatalok helyét a sztárok gyűrűjében. Az U19-es kontinensviadal fináléját a duplájával eldöntő Ferrán Torres talán már nem is annyira ismeretlen, mindenesetre az előttünk álló idény hozhatja meg a Valencia 19 éves támadó középpályásának az igazi áttörést. Pedro Porro neve azonban már tényleg csak az elvakult Girona-szurkolóknak mond valamit. A 19 éves jobbhátvédből azért is válhat ritka nagy kincs, mivel posztján nem hemzsegnek a tinédzserkorú klasszisjelöltek. Sokatmondó, hogy 10 millió eurós értékével jelenleg ő a legdrágább húsz év alatti jobbhátvéd a világon. Ha már katalánok, az FC Barcelona sorra adja el tehetségeit – a legutóbb Xavi Simonst a Paris-Saint Germainnek –, a 19 éves Riqui Puiggel viszont minden bizonnyal a felnőttkeretben számol. A sokadik „Xavi-utód” bizonyíthatja, hogy méltó nagy elődjéhez.
Mint ahogy megannyi további játékos, hiszen a reménységek tárháza kimeríthetetlen, a kérdés csupán annyi: megkapják-e a lehetőséget az igazi tétre menő meccseken is?
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.