A Magyar Asztalitenisz Szövetség elnöksége úgy döntött, támogatja, hogy az Extraliga-csapatbajnokságban minden klub szerepletessen legalább egy U21-es játékost a 2020/21-es évadtól−írtuk január 31-én.A Magyar Asztalitenisz Szövetség elnöksége úgy döntött, támogatja, hogy az Extraliga-csapatbajnokságban minden klub szerepletessen legalább egy U21-es játékost a 2020/21-es évadtól−írtuk január 31-én.
A szervezet sportigazgatója, Fazekas Péter akkor így nyilatkozott a rendeletről:
„A szakmai- és edzőbizottság javaslatát fogadták el az elnökségi ülésen. A legfőbb ok az, hogyminél több lehetőséghez jussanak a fiatalok − a fejlődésük érdekében. Abban bízunk, ezzel jobban motiválhatjuk őket, és valamelyest visszaszoríthatjuk a lemorzsolódás mértékét is. Az érintett edzőket pedig arra ösztönözzük, hogy jobban figyeljenek oda ezekre a versenyzőkre és az oktatásukra. Az NB I-ben eddig is kötelező volt az utánpótláskorúak szerepeltetése, és ez így is marad.”
A határozatot nemrégiben újratárgyalták, és első hallásra érdekes döntés született: hat-öt arányban megszavazták, hogy egy évvel eltolják az U21-es szabály hatályba lépését a koronavírus-járvány miatt jelenleg szünetelő szezonban, így az a 2021/22-es bajnoki évadtól lesz érvényben.
„A veszélyhelyzet miatt volt szükség az intézkedésre, hiszen nem szeretnénk az ezzel járó plusz költséggel terhelni a klubokat. Továbbra is tartjuk magunkat ahhoz, hogy szükség van a fiatalokra az Extraligában. A csapatokban eddig csak hárman jutottak szóhoz, ezt a számot emeltük meg négyre, tehátmás elől nem veszik el az ifjak a lehetőséget.Ez nem vonatkozik a női mezőnyre, amelyben az alakulatok döntő többségében amúgy is van igazolt U21-es játékos”− magyarázza Fazekas.
Persze adódik a kérdés: mi a helyet azokkal a klubokkal, amelyek a szabály januári meghozatala miatt már igazoltak utánpótláskorú pingpongost:
„A többség egyelőre nem szerződtetett játékost, csupán egy-két ilyen esetről tudok.Az érdekelt egyesületek nyolcvan százaléka támogatta a szabály életbelépésének halasztását. Akik igazoltak, a rendelettől függetlenül játszathatják a sportolót. Nyilván a rangadókon erre nem kerül sor, de az alacsonyabban rangsorolt együttesekkel szemben bátran nevezhetik.”
A szabály bevezetését a szakmai- és edzőbizottság elnöke, Rozsnyói Tibor javasolta. A halasztással kapcsolatban az ő véleményére is kíváncsiak voltunk:
„Szerettem volna, ha már szeptembertől megvalósul az elképzelésünk. Igaz, hogy az egyesületeknek plusz költséggel jár az ifjak szerződtetése és az is, hogy eközben a bevételeik csökkentek− ezzel nem lehet vitatkozni. Fenntartásom ennek ellenére is van a döntéssel kapcsolatban. Szerintem ugyanis jelentősebb anyagi vonzat nélkül meglehetett volna győzni az utánpótláskorúakat arról, hogy a fejlődésük érdekében átigazoljanak: a három felnőtt játékosát kötelezheti arra a klub, hogy felváltva készüljenek együtt a fiatallal, aki így máris a magyar mezőny legjobbjaival edzhetne nap mint nap. Szerintem ez lett volna a bölcs döntés.”
A szervezet egyébként nem csak az U21-es szabályról értekezett:
A 2020/2021. évi bajnoki idénytől az Extraliga és az NB I-es csapatbajnokságban szereplő magyar versenyzők a hazai bajnokság mellett a határon túli ligákban is játszhatnak. A külföldi bajnokságban szereplő nem magyar állampolgárok pedig párhuzamosan a magyar csapatbajnokságban egyaránt bizonyíthatnak − áll a szövetség határozatában.
További korosztályos hírekASZTALITENISZsportági aloldalunkon.