Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a női U20-as kosárlabda-válogatott a felnőtt és az U18-as nemzeti együttes mellett, egy időben dolgozott tizenegy napig a székesfehérvári MKOSZ Központban.Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a női U20-as kosárlabda-válogatott a felnőtt és az U18-as nemzeti együttes mellett, egy időben dolgozott tizenegy napig a székesfehérvári MKOSZ Központban.
„Úgy döntöttünk a szakágvezetőkkel, hogy szerencsés lenne, ha egyazon helyszínen, ugyanakkor kezdenénk meg a felkészülést a jövő évi Európa-bajnokságokra, a tervezett keretekkel. Ily módon a lányok nap, mint nap találkozhattak a legjobbakkal, akik ellen barátságos mérkőzésen vehettünk részt, ráadásul negyedet is nyertünk. Ez amiatt volt különösen jó, mert reális képet kaphattak, hol tartanak a felnőttekhez képest” – meséli az U20-as alakulat vezetőedzője, Gáspár Dávid.
Ez utóbbi mondatát megragadva kérdeztük: szerinte miben vannak lemaradva a nagyobbaktól.
„Nyilván van különbség, leginkább fizikailag, ők erősebbek. Azt nem mondhatom, hogy dinamikusabbak is, mert ebben a tekintetben felvettük a versenyt; jó iramú csata volt. Kiemelhető azonban a taktikai felkészültségben való hátrány, de azt hiszem, ez érthető, jóval nagyobb meccsrutin van a hátuk mögött. Viszonyításképpen: a felnőttcsapat irányítója, Studer Ágnes még mindig nagyon fiatal, csak huszonegy éves, rengeteg élvonalbeli meccsen szerepelt már, ilyen értelemben taktikailag egyértelműen felkészültebb, mint mondjuk a mi irányítónk, a tizenkilenc éves Angyal Barbara. Lényeg a lényeg: nagyon elégedett voltam a mutatott játékunkkal, kiváló első félidőt abszolváltunk, s utána is adódtak szép megmozdulásaink.”
De mire helyezte Gáspár a hangsúlyt az összetartáson?
„Elsősorban meg kellett ismerkednem velük, hiszen több olyan játékos is kapott meghívót, akivel korábban még nem dolgoztam együtt, mi több, akadtak olyanok is, akik huzamosabb ideig eddig nem szerepeltek válogatottban. Emellett több játékformát gyakoroltunk, alapkapcsolatokból kiindulva építettük a védekezésünket és támadásunkat.”
A válogatott magja elképesztő sikereket ért el az utóbbi években: U16-os és U18-as Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett, csakúgy, mint az Európai Ifjúsági Olimpiai Játékokon, emellett harmadik lett az U18-as Eb-n, mi több, az U17-es világbajnokságon a negyedik helyig menetelt. Milyen szinten érdemes megtartani azt a játékszisztémát, amely eddig jellemezte a lányokat a világversenyeken?
„Nyilván más-más támadási, védekezési és taktikai alapelvek érvényesülnek a különböző korosztályokban. Persze, ezek lépcsőzetesen épülnek egymásra, szóval éles változtatásra nem lehet számítani, ugyanakkor valamelyest komplexebb játékot várok. Ismerem a legtöbb lány erényét, kialakult képem van arról, milyen rendszerben kell őket szerepeltetni, melyikben érzik magukat komfortosabban. Ami szerencsés, hogy a korábban, velük foglalkozó mesterek edzői stílusa nem áll messze tőlem vagy éppen nem különbözik annyira, hogy teljesen mást várjak a kosarasoktól.”
Magyarország 2021-re megkapta az U19-es női világbajnokság rendezési jogát. Emellett minden olyan országnak, amely 2020-ban korosztályos Európa-bajnokságnak otthont adott volna, joga lesz megrendezni ugyanazt a tornát 2021-ben, amennyiben erre igényt tart.Az U20-as női Eb az idén Sopronban lett volna.
Hogy mindkét erőpróbát megrendezik-e, arra a szövetség főtitkára, Bodnár Péter válaszolt a hunbasket.hu-nak:
„Magyarország először szervezhet világbajnokságot a hagyományos szakágban, és ez óriási megtiszteltetés, egyben felelősség is. Nyilván a vb megrendezése élvez prioritást. Hogy Eb-t és vb-t is tudunk-e rendezni egyazon évben, az a szövetség rendelkezésére álló források mértékétől függ. Tudni kell, hogy bármely világverseny lebonyolítása jelentős anyagi teherrel jár. Ha nyár végéig úgy tűnik, sikerül előteremtenünk a szükséges anyagi feltételeket, akkor a kontinenstornát is bevállaljuk!”
További korosztályos hírekKOSÁRLABDÁBANa sportági aloldalunkon.