Bátran nyúl az újoncokhoz Marco Rossi, a felnőttválogatott szövetségi kapitánya, hiszen kinevezése óta 31 labdarúgó mutatkozott be címeres mezben. Közülük öten még mindig utánpótláskorú (tehát 2002. január 1-jén vagy az előtt született) játékosnak számítanak, Balogh Botond, Baráth Péter, Kerkez Milos, Németh András és Vancsa Zalán is szerepelhetne még a korosztályos együttesek valamelyikében, ám képességük alapján rászolgálnak arra, hogy az A-válogatottban számoljanak velük. Igen ám, csakhogy az említett labdarúgók közül nem mindegyiknek ideális a helyzete, sőt. Márpedig az olasz tréner egyik legfontosabb válogatási szempontja, hogy a meghívottja kellő mennyiségű játékpercet kapjon nemzetközileg versenyképes bajnokságban.Marco Rossi, a felnőttválogatott szövetségi kapitánya, hiszen kinevezése óta 31 labdarúgó mutatkozott be címeres mezben. Közülük öten még mindig utánpótláskorú (tehát 2002. január 1-jén vagy az előtt született) játékosnak számítanak, Balogh Botond, Baráth Péter, Kerkez Milos, Németh András és Vancsa Zalán is szerepelhetne még a korosztályos együttesek valamelyikében, ám képességük alapján rászolgálnak arra, hogy az A-válogatottban számoljanak velük. Igen ám, csakhogy az említett labdarúgók közül nem mindegyiknek ideális a helyzete, sőt. Márpedig az olasz tréner egyik legfontosabb válogatási szempontja, hogy a meghívottja kellő mennyiségű játékpercet kapjon nemzetközileg versenyképes bajnokságban.
Cikkünkben azoknak a fiataloknak a helyzetét járjuk körbe, akiknek a klubváltás jótékony hatással lehetne a felnőttválogatott-szereplésükre.
Az olasz másodosztályú Parmában pallérozódó Balogh Botond 2021. november 12-én mutatkozott be a válogatott San Marino ellen 4–0-ra megnyert világbajnoki selejtezőjén. A középhátvéd a korosztályos válogatottakban rendre bizonyította, hazai szinten kiemelkedik posztján, az U21-es Európa-bajnokságon ő nyújtotta az együttes legmegbízhatóbb teljesítményét. A Serie A-ban tizennyolc évesen az Internazionale ellen debütáló bekkben nagy lehetőség rejlik, klubja ezért 2025 nyaráig érvényes megállapodást kötött vele 2021 első felében.
Csakhogy a húszéves fiatal kemény edzésmunkája ellenére kevés játékpercet kap az azóta a Serie B-be alászálló gárdában: mindeddig 18 tétmérkőzést játszott a Parmában, a most zajló idényben kilencet.
Amennyiben helyzete nem oldódik meg csapatában, azaz nem kap több lehetőséget a szakmai stábtól, értékes hónapokat, ne adj Isten éveket vesztegethet el, ami különösen fájó az ő korában. Esetleges klubváltása azonban jelentős akadályba ütközhet, szerződése ugyanis még két és fél évig él a Parmanál, amely az utóbbi időben hatalmas veszteséget könyvelt el, így aligha szeretné elkótyavetyélni értékes belső védőjét.
A Debrecen saját nevelésű játékosa, Baráth Péter ugyan még csak húszéves, nyolcvan tétmérkőzésen lépett pályára a Lokiban: 52 meccs az NB I-ben, 22 az NB II-ben, hat pedig a Mol Magyar Kupában jutott neki. Az együttes színeiben kilenc gólt, illetve tizenkét gólpasszt jegyző védekező középpályás érett játéka Marco Rossi figyelmét is felkeltette, március óta rendre meghívást kap a felnőttek közé, novemberben pedig a Luxemburg elleni tesztmeccsen (2–2) debütálthatott. Nincs könnyű helyzetben, hiszen nagy a versenyhelyzet a posztján, úgyhogy az ő esetében akkor mutatkozna nagyobb esély a rendszeres vagy legalábbis több játéklehetőségre a felnőttválogatottban, ha magasabban jegyzett bajnokságban szerepelne. Képessége, játékintelligenciája, fizikuma és a benne rejlő lehetőség alapján minden esélye megvan arra, hogy külföldre szerződjön, ám úgy tűnik, ennek még nem jött el az ideje, az idényt a DVSC-nél tölt.
Bár a nemzetközi sportsajtóban felröppentek olyan hírek, amelyek szerint a török Besiktas és az olasz élvonalbeli Torino konkrét ajánlattal bombázta volna a hajdúságiakat,
Az idényben 13 bajnokin két gólt szerző és három gólpasszt adó ifjonc élvezi Szrdjan Blagojevics vezetőedző bizalmát, jól láthatóan töretlenül fejlődik a Lokiban, s amennyiben továbbra is meggyőző teljesítményt nyújt, szinte biztosan lesz előrelépést jelentő külföldi lehetősége, ami megnyithatja akár az utat számára a felnőttválogatott kezdő csapatába.
A 2016 óta a belga Genk kötelékében pallérozódó Németh András hasonló cipőben jár, mint a már említett Balogh Botond. A húszéves középcsatár végigjárta a négyszeres bajnokcsapat utánpótlását, majd ahelyett, hogy kölcsönadták volna, a felnőttcsapatban kapott lehetőséget. Bár nem tölthetett sok időt a pályán, élt az eséllyel, 2022 januárjában néhány perccel a becserélést követően gólt szerzett pályafutása első belga élvonalbeli mérkőzésén, a Beerschot kapuját vette be. A most zajló idényben remekelt a felkészülési időszakban, s mivel az együttes első számú centere, a 2020–2021-es idényt 33 találattal záró Paul Onuachu sérülés miatt nem volt bevethető, a magyar támadó lényegesen több játéklehetőséget kapott a már a bajnokság első fordulóiban listavezetővé előlépő gárdában. Az U21-es válogatott húzóembere kiérdemelte Marco Rossi szövetségi kapitány bizalmát, amelyet a Luxemburg elleni debütálása alkalmával góllal hálált meg.
A tél beköszöntével azonban érkezett a hír, amely szerint a Genk a másodosztályban szereplő tartalékegyüttesébe száműzi a játékost, amiért nem akarja meghosszabbítani a nyáron lejáró megállapodását. Ezután arról szólt a fáma, hogy az angol másodosztályú Sunderlandhez igazolhat a téli átigazolási időszakban, ám a belga sajtóban arról lehetett olvasni, klubja nem akarja elengedni a támadót, így akar ugyanis példát statuálni. Ehhez képest szerdán már arról lehetett olvasni a mértékadónak tartott Kickeren, hogy
Bár Szalai Ádám válogatottól történő visszavonulásával fényes jövő néz ki neki címeres mezben (is), ha jó teljesítményt nyújt következő állomáshelyén, hamar meghatározó játékossá léphet elő a nemzeti csapatban.
(FRISSÍTÉS: péntek délelőtt vált hivatalossá, hogy Németh Andrást szerződtette a német másodosztályú Hamburg csapata; a transzferről bővebben ITT lehet olvasni.)
A cikkünk elején megemlített Vancsa Zalánt és Kerkez Milost kapcsán megemlítendő: előbbi játékos hiába játszik eleget, nem nyújt meggyőző teljesítményt a belga másodosztályú Lommelben, 11 bajnokin szélső támadó létére még nem szerzett gólt és gólpasszt sem adott, így hatalmas formajavulásra lenne szüksége ahhoz, hogy reális esélye legyen akár csak a meghívóra is. Ezzel szemben a 19 éves Kerkez Milos remekel a holland élvonalbeli AZ Alkmaarban, fejlődése szempontjából tökéletes helyen van, hamarosan ő lehet a felnőttválogatott első számú bal oldali szárnyvédője.
(Kiemelt kép: Baráth Péter címeres mezben. Forrás: dehir.hu)