Az idei év meghozta az áttörést a 19 éves gerelyhajító, ifj. Herczeg György számára. A Ferencváros fiataljának eredményei közül kiemelkedik, hogy július elején 79,89 méterrel megnyerte a felnőtt magyar bajnokságot, majd a hónap második felében a Nemzetközi Atlétikai Szövetség kontinentális sorozatának Kismartonban rendezett bronz kategóriás állomásán egészen elképesztő, 84,98 méteres hajítást mutatott be.ifj. Herczeg György számára. A Ferencváros fiataljának eredményei közül kiemelkedik, hogy július elején 79,89 méterrel megnyerte a felnőtt magyar bajnokságot, majd a hónap második felében a Nemzetközi Atlétikai Szövetség kontinentális sorozatának Kismartonban rendezett bronz kategóriás állomásán egészen elképesztő, 84,98 méteres hajítást mutatott be.
Az ígéret fő versenyeit augusztusban tartották, és az áhított siker sem maradt el. Herczeg a jeruzsálemi U20-as Európa-bajnokságon meggyőző fölénnyel, kisebb sérüléssel bajlódva is aranyérmes let (79,45), majd ott volt a budapesti felnőtt-világbajnokságon, amelyen – bár döntőbe nem jutott – értékes tapasztalatokkal gazdagodott.
A fiatalt és a szintén gerelyes, ugyanúgy sokra hivatott, korosztályában hazai ranglistaelső és EYOF-ezüstérmes öccsét, Attilát, az édesapjuk, id. Herczeg György edzi kiskoruk óta. Az apuka maga is atletizált, és tízpróbázóként a gerelyhajítás volt a szívéhez legközelebb álló versenyszám. A fiúkról hamar kiderült, hogy van érzékük a dobószámokhoz, hát elkezdték a munkát. A fejlődés folyamatosnak bizonyult, 2021 novemberében pedig minőségi megújulás történt a felkészülésben.
„A váci versenyünkön többször találkoztam Herczegékkel, és láttam, hogy nagyon eltökéltek – mondja a korábbi világcsúcstartó, 76 esztendős dobólegenda. – Másképp viszonyultak a gerelyhajításhoz, mint manapság a legtöbben. Különösen Gyuri mutatott olyan jeleket, amelyek felkeltették az érdeklődésemet. Az édesapjával megbeszéltük, hogy részt veszek a munkájukban. Attól kezdve rendszeresen tanácsokkal látom el őket, foglalkozom a gerelyhajítás technikai részével és a felkészülés megtervezésével. Gyuri elhivatott és nagyon fogékony a munkára.
Németh Miklósnak nem lenne újdonság, ha ismét tanítványáért kellene szorítania az ötkarikás játékokon. Legkiemelkedőbb versenyzői között szerepel az 1984-es olimpiai bajnok brit Tessa Sanderson és a háromszoros olimpiai bajnok (1992, 1996, 2000), jelenleg is világcsúcstartó cseh Jan Zelezny. Németh Miklós a Zeleznyvel való közös munka után hosszú éveken keresztül senkivel nem foglalkozott edzőként, csupán gyermekei általános atlétikai felkészítését végezte. Ezért is megtisztelő Herczegék számára, hogy a klasszis megint munkába állt.
„Az értelmes munka híve vagyok – folytatja Németh. – Ha az edző okos válaszokat és megoldásokat kap a kérdéseire, elvárásaira, akkor szívesen működik együtt a tanítványával.
Az, hogy a remek eredményei után a világbajnokságon is ott lehetett, sokat jelent az érése szempontjából. Megtapasztalta egy nagy verseny hangulatát, légkörét, szokásait, érezte a feszültséget. Remélem, hogy egészséges marad és a sportot az egyetemi feladataival is össze tudja hangolni, mert akkor sok jó dolog sülhet ki a munkánkból.”
„Németh Miklós igazi példakép számomra, rendkívül motiváló a személyisége. Folyamatosan nagy célokat tűz ki elém, és a bizalma által én is egyre nagyobbakat merek álmodni. Az év elején még nem gondoltam volna, hogy a nyáron a budapesti felnőtt-világbajnokságon indulhatok, miközben ő már akkor beírta a versenynaptáramba az eseményt. A fizikai felkészítésemet végző édesapámmal alkotott hármasunk tökéletesen működik. Mindenki tisztában van vele, hogy nagy céljaink vannak, és ezek elérése érdekében kinek mi a feladata” – reagál az ifjú sportoló.
(Kiemelt képünkön: ifj. Herczeg György Forrás: MASZ)