Úszás: kánikulában ezüstös nyitány a korosztályos nyílt vízi Eb-n

Jancsó Kornél utanpotlassport.huJancsó Kornél utanpotlassport.hu
2024.07.12. 20:14
Négy versenyszámban avattak Európa-bajnokokat a nyílt vízi úszók korosztályos kontinensviadalának első napján, s mind a négyben ezüstérmes lett a magyar indulók legjobbika Bécsben.

Nemcsak a nagy meleggel, hanem a kiváló riválisokkal is alaposan meg kellett küzdeniük a mieinknek a nyílt vízi úszók 54. utánpótlás Eb-jén, amely pénteken rajtolt el az osztrák fővárosban a serdülők és az ifjúságiak korosztályában mindkét nemnél.

Előbb a 14-15 évesek csobbantak vízbe az Új-Duna Evezős Központban kialakított pályán a korcsoport tradicionális távján, vagyis öt kilométeren.

Újoncaink helytálltak, s bár titokban aranyremények is megfogalmazódtak, végül mind a lányoknál, mind a fiúknál be kellett érnünk az ezüstéremmel.

Előbbieknél Bartalos Anna, az idei korosztályos országos bajnok nagyszerűen tempózott mindvégig, s a 29 fős mezőnyben másodikként ért célba. A tatabányaiak 2010-es születésű tehetségénél csak a brit Amelie Blocksidge bírta jobban a versengést, s nyert (1:00:31.81 ó) a magyar tini (1:00:50.64) előtt szűk 19 másodperces előnnyel. A másik két magyar induló közül Bartalos klubtársa, Pálházi Léda (1:01:54.46) negyedik, a győri Kammerer Kitti (1:03:39.11) pedig 15. lett.

A serdülő fiúknál, ahol 28-an álltak rajthoz,

a 2009-es, Darnyi SC-s Huszti Márton (57:56.91 p) jóval közelebb volt az aranyéremhez, s az öt kilométeres csata végén alig 21 (!) századmásodperccel szorult az Eb-győztes görög Konsztantinosz Xurdakisz (57:56.70) mögé.

.

A szintén 2009-es évjáratú honfitársak a középmezőnyben végeztek: Kreisz Bálint (Bohóchal Egyesület, 59:46.80) a 14., Lévai Máté (Kőbánya SC, 59:48.85) a 15. helyen végzett.

Az ifiknél, tehát a 16-17 évesek korcsoportjában folytatódott a nyitónapi magyar „ezüstös hullám”. A lányoknál, akiknél 29-en próbálkoztak, a decemberben 16 esztendős Nagy Napsugár (1:34:13.49) tulajdonképpen ismételt.

A zalaegerszegiek idei országos bajnok kitűnősége tavaly 5 kilométeren serdülőként Eb-ezüstérmes volt, most egy korosztállyal „öregebben”, immár 7,5 kilométeren megint másodikként érkezett be

a 17 éves belga Sarah Dumont (1:34:12.85) mögött – 64 századdal csúszva le az aranyról... A mezőny másik magyarja, a kaposvári Győrffy Lili Anna (1:36:33.24) kilencedikként zárt.

A fiúk hét és fél kilométeres vízi vetélkedésében a 17 éves török Emir Batur Albayrak nem hagyott kétséget a felől, hogy itt és most ő a legjobb: a 36 ifit mozgósító mezőnyben magabiztosan nyert (1:26:09.98).  A novemberben 16 esztendős Kárpáti Máté (1:27:00.22) éppen annyival maradt el tőle, amennyivel megelőzte a bronzérmes riválist, vagyis bő ötven másodperccel.

Egy esztendővel ezelőtt Máté az öt kilométer korosztályos Európa-bajnoka lett, most, kiöregedve a serdülőből, be kellett érnie az ezüsttel.

Jövőre nyilván az a cél, hogy az UTE nagyreményű fiatalja előbbre rukkoljon egy hellyel... Bécsben közel volt a dobogóhoz újpesti klubtársa, Tóth Olivér (1:27:02.41), aki ötödik lett, míg a Vasas úszója, Varga Levente (1:29:54.69) a 15. helyen érkezett célba.

(Kiemelt képünkön: Nagy Napsugárnak 64 század hiányzott az aranyhoz Forrás: musz.hu/Facebook)