Negyedszázados játékos-pályafutása során a Gamma, a Csepel, az Újpest és a Ferencváros színeiben játszott, első olimpiáján 1948-ben vett részt, Londonból ezüstéremmel tért haza. Helsinkiből és Melbourne-ből azonban már aranyérmesként, miként a római bronzérem (1960) után Tokióból is. Páratlan gazdag éremkollekcióját két Eb-győzelemmel gazdagította.
Születési idő, hely: 1927. október 23., Miskolc |
Edzői pályafutását a KSI-ben kezdte meg, majd az FTC szakvezetőjeként dolgozott tovább. Egyéves kolumbiai kitérőt követően, ahol szövetségi kapitány lehetett, a Vasas edzője lett, 1972-ben másodedzőként került immár a magyar válogatotthoz, ahol egy évvel később már ő lehetett a szövetségi kapitány. Az 1976-os, montreali olimpián az ő irányításával diadalmaskodott a magyar vízilabdázás egyik legjobb csapata, keretében korszakos egyéniségekkel. Csakúgy, mint a kispadon.
1980-ban távozott a válogatott éléről, de a sportágból nem, irányította a BVSC-t, majd később a Vasast, dolgozott az OSC-nél, és közben a válogatotthoz is visszatért egy újabb periódusra. Edzői tapasztalatára Olaszországban és Németországban is számítottak, ott is dolgozhatott a vízilabda épülésére.
Később a sportág honi vezetőségében kapott szerepet, volt alelnök és társelnök, később örökös tiszteletbeli elnöknek választották meg. Szakértelmére számítottak egykori klubjaiban, a Ferencvárosnál és Újpesten is. Bekerült a Nemzet Sportolói közé, a jeles társaság képviseletében lett MOB-tag.
Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere közleményben tudatta, hogy a kerületi önkormányzat a saját halottjának tekinti Gyarmati Dezsőt. A képviselőtestület 2011-ben választotta a 40 éve a kerületben lakott sportembert a II. kerület díszpolgárává. A sportembert az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Halhatatlanok Egyesülete is saját halottjának tekinti. (MTI) |
Hihetetlen karizmáját a politikai életben is kamatoztatta: 1990 és 1994 között az MDF országgyűlési képviselője volt, míg 2003-ban a Fidesz kulturális tagozat sportszekciójának elnöke lett. Első felesége a szintén olimpiai bajnok Székely Éva volt, lányuk, Gyarmati Andrea az édesanya sportágát választva úszóként vált nemzetközi klasszissá. A Gyarmati család sportos kapcsolata azonban ezzel közel sem ért véget. Unokái is válogatottságig vitték, Hesz Máté vízilabdában, Szilágyi Liliána úszásban képviselte a magyar színeket, utóbbi ott lehetett tavaly a londoni olimpián.
Kitüntetései, erkölcsi elismerései közül kiemelkedik az 1994-ben megkapott Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje, illetve a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje, amit 2010-ben ítéltek oda neki.
Meghalt. A bajnokok bajnoka. A számunkra felülmúlhatatlan játékos. A vízilabdázó. Az ember. (a Magyar Úszószövetség – Magyar úszóválogatott facebook oldala) |