Felgyorsult világunkkal a vízilabda is igyekszik tartani a lépést, az elmúlt évek szabályváltozásai legalábbis arra utalnak, hogy a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség szakági technikai bizottsága szeretné még gyorsabbá, pörgősebbé tenni a játékot. Két éve ilyenkor jelentették be a kétméteres szabály változását, amellyel a lövők közelebb kerültek a kapuhoz, a napokban pedig új javaslatok láttak napvilágot. Ezeket már a januárban kezdődő világkupában tesztelik, de a bevezetésükről várhatóan csak a jövő nyáron döntenek.
A Total Waterpolo szakportál öt pontban foglalta össze a szabálymódosításokat, amelyek megosztották a sportág szerelmeseit: sokan még több gólra és látványosabb játékra számítanak, de olyanok is akadnak, akik feleslegesnek tartják a folyamatos változtatásokat.
Az egyik legfontosabb újítás, hogy 25 méterre csökken a pályaméret a férfiaknál. A világkupa előtt a junior-világbajnokságon már tesztelték a kisebb játékteret, sőt, a Magyar Kupa mérkőzéseit is 25 méteres pályán rendezik. A rövidebb pályán hamarabb felérnek az ellenfél kapuja elé, így tovább járathatnák a labdát a csapatok…
…ha nem csökkentenék a támadóidőt 30-ról 25 másodpercre. Az úgynevezett második labdabirtoklás során a világkupában a korábbi 20 helyett 15 másodpercről indul az óra, és a kiállítások is rövidülnek, már 15 másodperc elteltével visszatérhet a vétkes a kötelek közül.
Az edzők kérhetik a videóbíró használatát szándékos ütésnél vagy rúgásnál, továbbá ötméteresek és sarokdobások megítélését követően. Amennyiben sikertelen a challenge, az adott mérkőzésen már nem lesz több lehetőségük a kétes szituációk VAR-ellenőrzésére.
A kézilabdában bevált hét a hat elleni játékhoz hasonlóan a csapatok mostantól kapus nélkül, hét mezőnyjátékossal is támadhatnak – a mérkőzések utolsó percében, egygólos hátrányban hasznos lehet ez az újítás. Fontos kiemelni, hogy nincs kijelölt vészkapus, vagyis egyik játékos sem háríthat két kézzel.
Szükség esetén bármelyik mezőnyjátékos lecserélheti a sapkáját pirosra, hogy kapusként folyassa a játékot. Ez egyben azt is jelenti, hogy minden csapatnak szüksége lesz egy teljes garnitúra piros sapkára a mérkőzéseken.