Az amerikaiak rendszerint azzal cukkolják a világ többi részét, hogy a gurulós focinál unalmasabb játék kerek e világon nincsen, hiszen olykor az is megesik, hogy nincs gól, meg amúgy is, milyen dolog az, hogy akár döntetlen is lehet a vége. Nos, bár mostanság már az a jellemző az amerikai futballban, hogy mindkét brigád megállíthatatlanul masírozik a célterület felé és csak akkor nem szerez pontot, amikor már ráunt, de az 1930-as évek közepén bizony még elképzelhetetlen lett volna, hogy az irányítók számolatlanul szórják a touchdownátadásokat és szinte csak pontokban gazdag és eseménydús összecsapásokból álljon a szezon.
Ekkortájt lépett a színre egy Sammy Baugh nevű figura, aki nemcsak a maiakhoz hasonló ütemben termelte a hatpontosokat, hanem közben ráadásul minden tekintetben olyan volt, mint a filmvásznon megjelenő igazi vadnyugati fenegyerek cowboyok. Egyfelől már a megjelenése is megért egy misét, hiszen a csizmája, a kalapja, a rágódohánya és a szivarja mindig vele volt a nyilvánosság előtt, ami a cifra trágárságaival fűszerezve annak ellenére is szórakoztató volt, hogy valójában csak a legjobb marketingstratégiát kereső csapata, a Washington Redskins kérésére viselkedett és öltözködött úgy, mint a western filmek örök főszereplője, John Wayne... Másfelől a pályán is a rendíthetetlen gyorstüzelő képét mutatta, csütörtökön, azaz ma van hetven éve, hogy akkor hallatlan módon (és még ma sem gyakori) hat touchdownnal zárt egy meccset a Chicago Cardinals ellen! Ja, és annyira bejött neki az együttese kérésére eljátszott szerep, hogy 1941-ben végül valóban vett magának egy farmot, amit aztán a 2008-as haláláig csak a legszélsőségesebb esetekben volt hajlandó otthagyni – tényleg igazi cowboy vált belőle.
EGY GUMIABRONCS A CÉLKERESZTBEN
Persze, minden jel erre mutatott már a kezdetektől fogva.
Először is, két texasi kisvárosban töltötte az egész gyermekkorát, márpedig az Egyesült Államok egyik legdélebbi államában csak az igazán tökös gyerekek maradnak talpon. És hát arról se feledkezzünk meg, hogy a középiskolai csapata a Sweetwater Mustangs volt, márpedig Baugh-t a vadlovak neve kötelezte. Gimnazista korában még nem az volt a divat, hogy szakbarbár módjára mindenki csak egyetlen poszton állja meg a helyét, a legtöbbeknek, de legalábbis a legjobbaknak mind a támadó-, mind pedig a védőegységben villogniuk kellett. Hősünk sem volt ez alól kivétel, amellett, hogy irányítóként a csapat vezére és ponttermelő gépezetének kulcsfigurájaként teljesített, amikor az ellenfélhez került a labda, az elkapók őrzésével is ő volt megbízva.
CSAK ELJUTOTT AZ MLB-BE
Annak ellenére, hogy a pálya minden zugában ténykedett, valójában nem az amerikai futball, hanem az akkortájt még sokkal népszerűbb baseball vonzotta a leginkább az 1930-as évek közepén válaszúthoz érkező ígéretet. Végül azonban hiába lóbálta vadul az ütőjét (elvégre a baseballpályán mutatottak miatt volt „A Reptető” a beceneve, nem pedig a tojáslabda osztogatása okán), egy hónappal azelőtt hogy belevághatott volna az egyetemi pályafutásába, egy szerencsétlen mozdulat tönkretette a térdét, a Washingtoni Egyetem pedig azonnal visszavonta az ösztöndíjajánlatát.
Persze, vadnyugati hőshöz méltóan ez nem tántorította el a céljaitól, miközben felszántotta a futballpályákat, továbbra is azon ügyködött, hogy valamilyen úton-módon beverekedje magát a baseballbajnokság, az MLB egyik csapatának kezdőjébe. Végül ugyan a St. Louis Cardinals leigazolta, ám Baugh belefáradt az állandó padozásba, és végül a tojáslabda mellett tette le a voksát.
SENKI SEM LEHET MÁR 33-AS
Nem is dönthetett volna jobban!