NBA: levédekezte a Warriorst a Sixers, tovább remekel a Jazz és a Cavs

Vágólapra másolva!
2021.12.12. 07:43
null
Túlságosan Steph Curry (balra) tripláiról szólt a Warriors (Fotó: Getty Images)
A Philly megállította Steph Curryt és a GSW-t, a Miami a Chicagón is átlépett, visszavágott a Denver, legyőzte a Houstont a Memphis, egylabdás végjátékot nyert a Clippers.

 

Los Angeles Clippers–Orlando Magic 106–104

Jackson dobása döntött. Paul George, Nic Batum és Serge Ibaka nélkül nem volt könnyű dolga a Clippersnek, a hazaiak nehezen szereztek kosarakat még a liga egyik leggyengébb csapatával szemben is, illetve bár Mann (16 pont, 9 lepattanó, 4/4 hármas) és Kennard (23 pont, 5 gólpassz, 7/11 tripla) révén nagyon veszélyesek voltak kintről, de kereken hússzal (!) kevesebb büntetőt harcoltak ki, mint a Magic, amit nehéz volt ellensúlyozni. A hét ponttal elvesztett első negyed után tizenkettővel nyerték a másodikat, majd a fordulás után ismét közelített az Orlando és az egész mérkőzés során egyszer sem alakult ki kilenc pontnál nagyobb különbség, így éles helyzetben érkeztünk meg a hajrához is, három perccel a vége előtt 96–96 állt az eredményjelzőn. Itt azonban jött Reggie Jackson és eldöntötte a meccset: egymaga kilenc pontot dobott ebben az időszakban, 96–96 után clutch dobásokkal tolta meg a Los Angeles szekerét, majd kiosztott egy gólpasszt Kennardnak és bár 103–98-ról 104–104-re egyenlített a Magic, de a végén Jacksonban volt még egy töltény – két másodperccel a vége előtt egy „sehova sem vezető” játék után beverte a meccset eldöntő visszalépős tempót. Ennek köszönhetően ha nehezen is, de valahogy kiszenvedték a kötelezőt a hazaiak, sorozatban harmadszor nyertek és talán stabilizálták magukat, de azért legalább George-ra nagy szükségük lenne a folytatásban.

Partiban volt a Magic. A vendégeknél Cole Anthony (23 pont, 5/8 tripla), Terrence Ross (22 pont, 13/13 büntető) és Franz Wagner (20 pont, 8/10 mezőnyből) is komoly veszélyt jelentett támadásban, ez pedig elég volt ahhoz, hogy felnőjenek a Clippers visszafogott tűzerejéhez és végig partiban tudjanak lenni. Az utolsó percben Ross három büntetőjével és Anthony ötödik triplájával ki is egyenlítettek, Jamahl Mosley, a vendégek vezetőedzője pedig azt mondta, hogy neki ez már elég is volt – ha idegenben dobásuk van az egyenlítéshez a végén, az azt jelenti, hogy jó meccset játszottak, hogy az bemegy vagy sem, az már más kérdés. Nos, nem ment be, Ross hármasa kimaradt, így kikaptak, ami természetesen jól jön nekik a tankolásról szóló szezonjukban...

A Clippers legjobb dobói: Jackson 25/9, Kennard 23/21, Mann 16/12
A Magic legjobb dobói: Anthony 23/15, Ross 22/3, F. Wagner 20/6

Washington Wizards–Utah Jazz 98–123

A második félidőben nem adott esélyt a Jazz. A nagyszünetig szoros volt ez a mérkőzés, addig tudta vállalható szinten tartani a védekezését a Washington, aztán a harmadik negyedben egy 13–4-es futással már meglógott a Jazz és végül 12 pontos előnnyel zárta a játékrészt, majd a záró etapban megroppantotta ellenfelét a vendégcsapat: 42-29-re nyerték ezt a periódust Mike Conley-ék, így összességében nagyon magabiztos, 25 pontos győzelemmel távoztak. Ehhez kellett az, hogy centerposzton szinte alig hibázzanak, a Gobert, Whiteside páros 17/19-et (!) dobott mezőnyből, 25 lepattanót szedett le és 5 blokkot osztott ki, ők adták meg az alapot, de a 28 pontos, 4/8 triplás Donovan Mitchell is remekül játszott és a többiek is hozták, amit ezen a mérkőzésen kellett. A második félidei gálájukat jól jellemzi, hogy kilenc alley-oop zsákolást hajtottak végre, nagyon könnyen szedték ízekre a Wizards védekezését, így 4–0-val zárták idegenbeli túrájukat, összességében pedig már sorozatban hét győzelemnél tartanak, így két mérkőzésre közelítették meg a Golden State-et.

Nem tudott javítani a Washington. A fővárosiak tényleg bő egy félidőn keresztül érezhették úgy, hogy van keresnivalójuk, aztán az utolsó másfél negyedben ledominálta őket a Utah – 51 százalékkal dobott ellenük a vendégcsapat, a lepattanózást is elvesztették, a festékben is kikaptak, összesen nyolc triplát tudtak a gyűrűbe küldeni csapatként, eléggé tele lett a kezük a végére. Kyle Kuzma az egészségügyi protokoll alá került a meccs előtt, így rá nem számíthattak, Montrezl Harrell elveszett Gobert-ék ellen, Caldwell-Pope 0 ponttal zárt, Dinwiddie is csak szenvedett és az extrát Beal sem tudta hozni – egyszerűen (legalább) egy szinttel ellenfelük alatt voltak most és nem adódott reális esélyük a bravúrra. Ezzel az utóbbi hét meccsükből már ötödször kaptak ki és a remek szezonrajt után jelenleg csak hetedikek Keleten, folyamatosan esnek vissza – ráadásul most egy hatmeccses idegenbeli túrára indulnak karácsonyig.

A Wizards legjobb dobói: Beal 21/3, Gafford 14, Neto 13/3
A Jazz legjobb dobói: Mitchell 28/12, Gobert 20, Whiteside 18

Cleveland Cavaliers–Sacramento Kings 117–103

Megállíthatatlan Cleveland. A hazaiak elképesztő első félidőt produkáltak és 81 pontot dobtak a nagyszünetig, amellyel beállították a vonatkozó franchise-rekordjukat, a második negyedben 45 egységet szereztek, ami egy ponttal kevesebb a klubcsúcsnál és két játékrészt követően 61 százalékos mezőnymutatóval álltak – feltörölték a padlót a Sacramentóval, folyamatosan átrohantak ellenfelükön, leindításból büntették Hieldéket és szinte mindent jól csináltak. Cedi Osman egymaga 13 pontot szerzett a második negyedben és ebből nyolc egység ötven másodpercen belül érkezett, mindenki bombaformában volt, a harmadik negyedet pedig 29 pontos előnnyel kezdhették, ennyire volt ez sima – viszont az igazsághoz hozzátartozik, hogy a fordulás után visszavettek, sőt, a Kings egy 18–2-vel (!) nyitotta a negyedik negyedet és itt hirtelen látótávolságon belülre került a vendégcsapat. Mielőtt azonban ténylegesen megijedhettek volna a hazaiak, jött Ricky Rubio, bevert két triplát és onnantól megint nem volt miről beszélni, ennél jobban nem inogtak meg – az újonc Evan Mobley 15 pontot és személyes csúcsot jelentő 15 lepattanót jegyzett, Darius Garland 13 gólpasszal döntött egyéni rekordot, most tényleg minden szép és minden jó a Cavsnél...

Legalább a kiütést elkerülte a Kings. Alvin Gentry, a vendégek vezetőedzője szerint nagyon csúnya volt az első félidő, ott elment a meccsük, de az ő csapata egy harcos és azt megígérheti, hogy mindig küzdeni fognak a végéig – ezt bizonyították most, hiszen a teljesen reménytelen helyzetből jöttek vissza 103–96-ig, vagyis már-már nyílttá tették a találkozót. Hogy ennél tovább nem jutottak, az egy dolog, a nagy felzárkózásért és a totális, reménytelen kiütés elkerüléséért jár nekik némi dicséret, de azt persze ne feledjük, hogy mennyire megsemmisítette őket a Cavs addig és hogy végül azért csak simán kikaptak. Három győzelem után most back-to-back vereségeket szenvedtek, ráadásul ezen a mostanin érdemes elgondolkodniuk, mielőtt holnap pályára lépnek Torontóban.

A Cavaliers legjobb dobói: Okoro 20/6, Allen 19, Osman 18/12
A Kings legjobb dobói: Hield 21/12, Mitchell 14/6, Fox 13

Miami Heat–Chicago Bulls 118–92

Meggyőző Heat-siker. Jimmy Butler és Bam Adebayo nélkül is magára talált a Miami, a két meghatározó játékos hiányában legutóbb a Milwaukee-t verték meg magabiztosan a floridaiak, most pedig a Chicagót lépték át könnyedén úgy, hogy igazából esélyt sem adtak riválisuknak. A 39–25-re megnyert első negyed után végig kontrollálták a találkozót és bár eldönteni csak a negyedik játékrészben tudták a találkozót, de érdemi veszélyben nem forgott a sikerük, az történt a pályán, amit ők akartak. Duncan Robinson 26 pontos szezoncsúccsal és 5/9 triplával villogott, Kyle Lowry 16 ponttal, 14 gólpasszal és 4/5 hármassal mozgatta csapatát, Dewayne Dedmon 20 ponttal és 12 lepattanóval dupla duplázott, de a 17 pontos Herro, a 8 gólpasszos Vincent, vagy az elöl-hátul remeklő Tucker is említést érdemel – az 50 százalékos mezőnymutató és a 44 százalékkal bedobott 19 tripla mellett a 37 (!) gólpassz az, ami igazán kiemelkedő. Erik Spoelstra vezetőedző azt mondta, hogy neki nagyon tetszett játékosai mentalitása, ahogy kisegítették egymást és amennyire meg akarták nyerni ezt a meccset, úgyhogy elégedett – a hullámvölgy után úgy tűnik, hogy a két húzóember nélkül is összeszedték magukat, igaz, következőleg Clevelandben ennél nehezebb dolguk lesz.

Tartalékos Chicago. Ugyan Alex Caruso visszatért a Bullsnál, de DeMar DeRozan továbbra sem állt rendelkezésre, a kispadról pedig jó páran hiányoztak most: White és Jones Jr. mellett Green, Thomas, Dosunmu és Stanley Johnson sem léphetett pályára. Billy Donovan szerint ez a helyzet leginkább a hangulaton érződik most, folyamatosan veszítik a játékosokat, ami nem teszi nyugodttá a többieket, ráadásul most a Heat olyan pofont osztott ki nekik a meccs elején, amely végképp elvette a kedvüket – később azért próbálkoztak, néha közelebb is zárkóztak, de komoly esélyük most nem volt a győzelemre. Zach LaVine 33 pontját és 7/11 tripláját ki kell emelnünk, de az előző bekezdésben részletezett remek Miami-statisztikák mellé egy 37 százalékos mezőnymutatót tudtak odatenni csapatként, ez nem lehetett elég – sorozatban kétszer kaptak ki nagy különbséggel, következőleg a Detroit ellen viszont ezzel a kerettel is nyerniük kellene.

A Heat legjobb dobói: Robinson 26/15, Dedmon 20/6, Herro 17/9
A Bulls legjobb dobói: LaVine 33/21, Ball 15/12, Brown Jr. 10, Vucsevics 10/3

Memphis Grizzlies–Houston Rockets 113–106

Fontos Memphis-győzelem. Ja Morant és Jaren Jackson Jr. nélkül tudott nyerni a Grizzlies, méghozzá egy olyan csapat ellen, amely az utóbbi hetekben a liga egyik fő szenzációjának számított. A hazaiak főleg a meccs elején pörögtek magas fordulatszámon, ott igyekeztek megtörni a fáradtan érkező Houstont, az első negyedben rögrön dobtak 40 pontot, a nagyszünetben pedig 16-tal vezettek, de a Rockets nem tört meg és a fordulás után szorossá tette a küzdelmet. A Memphisben azonban volt elég tartás ahhoz, hogy kezelje a helyzetet, Dillon Brooks (25 pont, 9/10 büntető) mellett további négyen dobtak legalább 12 pontot, csapatszinten 50 százalékos mezőnymutatóval zártak és bár ez főleg az első félidőnek köszönhető, de amikor igazán kellett, akkor a másodikban is össze tudtak rakni egymás után két-három fontos játékot. Taylor Jenkins vezetőedző elégedett volt csapata hozzáállásával, szerinte hűek maradtak a stílusukhoz, de dicsérte a Houstont is, mert úgy látja, hogy a texasiak most nagyon jó kosárlabdát játszanak, ezért tartja értékesnek ezt a sikert – most ők voltak jobbak, főleg a meccs elején, holnap a Sixers ellen folytatják.

Most sem volt rossz a Rockets. A back-to-back második felén, Gordon, Green és Porter Jr. nélkül érkező vendégek az első félidőben csak kapkodták a fejüket az extra, 60 százalék körüli memphisi dobóformát látva, de látótávolságon belül maradtak annyira, hogy a fordulás után vissza tudjanak jönni és aránylag szoros meccset játszani. Stephen Silas vezetőedző szerint a fáradtság érezhető volt játékosain, de ezt a rotációval próbálta kezelni, felrakott „új” ötösöket is, a fordulás után pedig már működött is a csapat, amikor a Grizzlies dobásai kevésbé őrült százalékban estek be. Christian Wood (22 pont, 11 lepattanó, de 7 kihagyott büntető), Armoni Brooks (18 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) és Alperen Sengün (15 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz. 3 blokk) is igyekezett. végől ők is 49 százalékos mezőnymutatóval zártak, Silas pedig elégedetten értékelt – a végét nem tudták összerakni, így kikaptak, de nagyot harcoltak és mivel a játékosokon érezte a tüzet még a meccs után is, tudja, hogy jó irányba haladnak,

A Grizzlies legjobb dobói: Brooks 25/6, Bene 19/9, Anderson 16
A Rockets legjobb dobói: Wood 22/3, Brooks 18/12, Sengün 15

Philadelphia 76ers–Golden State Warriors 102–93

Óriásit védekezett a Philly. Ha támadásban nem is parádéztak a hazaiak, de hátul hatalmas munkát végeztek el Doc Rivers játékosai, akiknek az eddigi ligaelső legyőzése lett ezért a jutalom. Külön ki kell emelnünk a külön ezért kezdőbe kerülő Matisse Thybulle-t, aki félelmetesen nagyot védekezett Steph Curryn, ő lett a liga történetének első játékosa, aki egy meccsen két Curry-triplát is blokkolni tudott és szinte levegőhöz sem jutott mellette a Warriors MVP-jelöltje – a Sixers sokszor játszotta azt, hogy Thybulle egy az egyben tapadjon Curryre, a többiek pedig „négy a négy ellen” védekezzenek, ez pedig most nagyon működött, Steve Kerr is külön megdicsérte a hazaiak védőspecialistáját. Emellett is nagyot mentek hátul, elöl pedig Joel Embiid (26 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 11/11 büntető) volt az, aki hozzátette a szükséges pluszt - három szoros negyed után a negyedikben tudtak meglépni, azt 32–20-ra nyerték és ott döntötték el a küzdelmet. Embiid az utolsó öt percben kilenc pontot dobott, a végén már felharsant neki az MVP-MVP rigmus is a lelátóról és bár támadásban más extrát nem tudunk kiemelni mellette, de a győzelmük kulcsa úgyis az volt, hogy a szezon során másodszor 100 pont alatt maradt (miattuk) a GSW – ez most nagyon kellett nekik a karácsonyig lejátszandó jó pár ki-ki meccsük előtt.

Túlságosan Curry tripláiról szólt a Warriors. Nagyon nagyot kellett volna játszania Steph Currynek ahhoz, hogy már ezen a meccsen megdöntse Ray Allen triplarekordját, de valamiért az amerikai média egész nap erről szólt, minden kérdés erre irányult és az irányító talán kicsit elerőlködte a dolgot – 6/20-at dobott mezőnyből, 3/14-et távolról 18 pontért, Thybulle szorításában nagyon nem találta a ritmust. Most az egész Warriors megakadt kissé, csapatszinten csak 40 százalékos mezőnymutatót, 25 százalékos triplázást és 21 gólpasszt hoztak össze, kikaptak a festékben és bár a meccs korábbi szakaszában így is vezettek 13 ponttal, de igazából nem az ő akaratuk érvényesült. Egy szoros, brusztolós, védekezős meccsen a negyedik negyedben alulmaradtak, mert ott Embiid és a Sixers a hazai közönség támogatásával talált némi pluszt, de a hiba nem ez, inkább a támadójáték kicsit rossz irányba elvitt felfogása – így most 21–5-re állnak és másodikak a tabellán a Suns mögött.

A 76ers legjobb dobói: Embiid 26/3, Harris 16/3, Maxey 14/6
A Warriors legjobb dobói: Poole 23/12, Wiggins 20/9, Curry 18/9

San Antonio Spurs–Denver Nuggets 112–127

Visszavágott a Denver. Két napja nagyon simán kapott ki ebben a csarnokban az akkor holtfáradt Nuggets, most viszont ebből a szempontból egyenlőbb feltételekkel mentek neki a meccsnek a felek és a két középső negyed parádéjának köszönhetően ezúttal vissza tudott vágni Michael Malone alakulata. A vendégek már az elejétől kezdve érezhetően energikusabbak voltak, jobban járatták a labdát, koncentráltabbak voltak a befejezéseknél és amit kellett, azt védekezésben is megcsinálták, de az első negyedet még egálra hozta a Spurs, a henger utána indult be: a második játékrészt 44–7-re, a harmadikat 31–18-ra nyerte meg a Nuggets és 32 ponttal vezetett, mielőtt a záró etapban ennek több mint a felét „visszaadta”. Nikola Jokics újabb nagy meccse (35 pont, 17 lepattanó, 8 gólpassz, 15/24 mezőnyből, 4/6 tripla) ismét MVP-hez méltó teljesítmény volt, de ezúttal az egész csapat felnőtt a feladathoz, Barton, Hyland és Gordon is 16-19 pontokat dobált, Marcus Howard 21-gyel szezoncsúcsot hintett, az 50 százalékos mezőnymutató mellett pedig a 33 gólpasszt és a 20 bedobott hármast is érdemes megemlíteni. Malone szerint Gregg Popovich odament hozzá a meccs után és gratulált a munkájához, mert szerinte pontosan így kell reagálni egy vereség után – a Denver ezzel 4–3-mal zárta hétmeccses idegenbeli túráját és holnap már a Washingtont fogadja.

Most elveszett a Spurs. A legutóbbi tudatos, energikus, agresszív játékból semmit sem láttunk a San Antoniónál, a hazaiak kezdőötöse egészen pocsék meccset hozott – végül csak Keldon Johnson jutott innen tíz pont fölé, Dejounte Murray megállt hatnál, Jakob Pöltl használhatatlannak bizonyult és Doug McDermott is terített betlit szállított ezen az estén. A kispad valamit javított a helyzeten a negyedik negyedben, de sem az ő számaik, sem a végeredmény nem mutatja meg jól, hogy mennyire esélytelenek voltak, Popovich szerint tankönyvbe illő példát szolgáltattak arra, hogy mit nem szabad csinálni egy győzelem után. Most back-to-back fogadják a New Orleanst, így nagyjából egy fejmosásra van idő, hamar rendezniük kell a soraikat.

A Spurs legjobb dobói: Walker IV 16/3, Vassell 15/6, Forbes 14/9, Johnson 14/9
A Nuggets legjobb dobói: Jokics 35/12, Howard 21/18, Morris 19/12

NBA, ALAPSZAKASZ
Philadelphia 76ers–Golden State Warriors 102–93
Cleveland Cavaliers–Sacramento Kings 117–103
Miami Heat–Chicago Bulls 118–92
San Antonio Spurs–Denver Nuggets 112–127
Memphis Grizzlies–Houston Rockets 113–106
Washington Wizards–Utah Jazz 98–123
Los Angeles Clippers–Orlando Magic 106–104

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik