Simán verte a Sunst a Clippers, újra a GSW vezet

Vágólapra másolva!
2021.12.14. 10:15
null
A Suns legyőzte a Clipperst (Fotó: Getty Images)
Címkék
Az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság magyar idő szerint keddre virradóra lejátszott mérkőzésein az eddigi ligaelső Phoenix Suns szenvedett vereséget a Los Angeles Clippers otthonában. Az Atlanta Hawksban 41 pontig jutó Trae Young nem örülhetett győzelemnek a Houston Rocketset fogadva a nap legtöbb pontját hozó mérkőzésen.

 

Cleveland Cavaliers–Miami Heat 105–94

Tovább szárnyal a Cavs. Sorozatban negyedszer aratott kétszámjegyű különbségű győzelmet a Cleveland és a hazai alakulat igazából most is végig vezetett: a 32–19-re nyert második negyed után igyekezett menedzselni a különbséget. A fordulás után azért közelített a Heat, de Kevin Love tarthatatlannak bizonyult a nagyszünetet követően, mind a 23 pontját és öt tripláját ekkor süllyesztette el, ennek köszönhetően pedig sikerült felülkerekedniük. 55–41 után jött a Miami 23–9-es futása, egyenlítettek a floridaiak, de ezt követően stabilizálta magát a Cavs és ismét meglépett, amelyből már nem is volt visszaút - ezúttal is letisztult, fegyelmezett játékot mutatott be a gárda és bár támadásban nagy szüksége volt Love extrájára, de a magasember hozta, amit kellett. A társaság ezzel a sikerrel éppen a Miamit előzte meg a tabellán, feljött a keleti negyedik helyre, alig egy meccs a hátránya a Bulls-Bucks pároshoz képest, a netratingje pedig jelenleg konkrétan a konferencia legjobbjának számít.

Gyenge volt a Heat. A tartalékos vendégeknél Herro és Robinson is gyenge napot fogott ki, ezt pedig nem bírhatták el, csak Kyle Lowry hozta magát (22 pont, 4/8 tripla), de ő sem tudott jól szervezni és bár PJ Tucker extrát játszott (23 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 5/8 tripla), ez nem lehetett elég a Cavs ellen. Lowry szerint védekezésben sem kommunikáltak elég jól, de a fő probléma a 94 dobott pontjuk volt, azzal nagyon nehéz meccset nyerni – 12-vel kevesebb büntetőt dobtak be, mint ellenfelük, nagyjából itt jelentkezett a különbség. Két győzelem után most újabb vereség következett, csak ötödikek Keleten, legközelebb pedig újabb idegenbeli ki-ki meccset kell megvívniuk, ezúttal Philadelphiában.

A Cavaliers legjobb dobói: Love 23/15, Okoro 18/12, Allen 17
A Heat legjobb dobói: Tucker 23/15, Lowry 22/12, Herro 12

Indiana Pacers–Golden State Warriors 100–102

Nagyot harcolt a győzelemért a Warriors. Az utóbbi hat meccsükből hármat is elvesztő vendégeknél Steph Curry kicsit megint túlerőltette a tripladobást és Ray Allen rekordjának hajszolását, 5/15-tel zárt távolról, de a Pacers védekezése sem könnyítette meg a dolgát: őt és társait is folyamatosan befelé terelték Brogdonék, ahol Sabonis és Turner várta őket sok szeretettel. Az első félidőben jobbak is voltak a hazaiak, nyolc ponttal vezettek a nagyszünetben és a fordulás után is végig tartották magukat, bár a Warriors egyre inkább ki tudta élezni a helyzetet. Steve Kerr csapata viszont egyszer sem vezetett az este folyamán három pontnál nagyobb előnnyel, ez jelzi, hogy mennyire kaparniuk kellett Greenéknek, majd az utolsó másfél percben fordítottak: 100–95 után Curry beverte ötödik hármasát, egy jó védekezés után szintén Curry jött egy duplával (egál), majd egy újabb kivédekezett Pacers-támadás után ismét ő dobott – ez kimaradt, de Kevon Looney visszatette a támadópattanót, így került előnybe a Warriors. Az utolsó Indy-játéknál Caris LeVert eladta a labdát, így nyert a Warriors – Currynek pedig még két triplája „maradt" Allen rekordjához, következőleg, a Madison Square Gardenben befejezheti a munkát.

Bosszús lehet a Pacers. Tökéletesen valósította meg a meccstervet a hazai csapat, a védekezésük kiemelkedően működött, elöl pedig Domantas Sabonis (30 pont, 11 lepattanó), Malcolm Brogdon (23 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) és Caris LeVert (19 pont, 5 gólpassz) révén úgy tűnt, hogy elég tűzerő van bennük – ugyan nem dobtak jól, de 17-tel több büntetőt harcoltak ki, nyerték a lepattanózást és nyolccal kevesebb labdát adtak el, mint ellenfelük. A végén azonban jött a csőd: másfél perc, ötpontos előny, majd két elrontott clutch dobás, egy engedett támadópattanó, két kapott Curry-kosár és végül egy eladott labda – teljes lefagyás és vereség. Hiába az előző három győzelem és és a mostani jó játék, továbbra is csak a Magic-Pistons párost előzik meg Keleten, így nincsenek könnyű helyzetben, következőleg ráadásul Milwaukee-ba látogatnak.

A Pacers legjobb dobói: Sabonis 30, Brogdon 23/3, LeVert 19/9
A Warriors legjobb dobói: Curry 26/15, Green 15, Wiggins 15

Toronto Raptors–Sacramento Kings 124–101

Sima Raptors. Gond nélkül nyerte ezt a meccset a Toronto, a kanadaiak 30–22-vel vitték az első negyedet, a másodikban pedig átrohantak ellenfelükön és 40 pontot tettek fel a táblára – húsz felett jár az előnyük ekkor, de vezettek 31-gyel is, nem adtak esélyt a Kingsnek. Ehhez egyéni extrára nem is volt szükségük, amit jól jelez, hogy Chris Boucher 17 ponttal lett a legjobb dobójuk, de kilencen is kétszámjegyű pontterméssel zártak és csapatszinten 54 százalékkal céloztak mezőnyből – a második félidő pedig már csak lefelé vitte az addigi mutatóikat, hiszen ott nem volt más dolguk, mint beosztani a szakadéknyi különbséget. Ezt megtették, a kispadról érkező 51, valamint a festékből szerzett 68 ponttal is szezoncsúcsot döntöttek, Nick Nurse vezetőedző pedig tökéletesen elégedett volt a meccs után – ötből negyedszer nyertek, ismét jól védekeztek, bizakodóak lehetnek a folytatást illetően.

Esélytelen Kings. Sorozatban harmadszor kapott ki a Sacramento, ezzel 0–3-ra áll az idegenbeli túráján és ez egymás után a második olyan meccse volt a társaságnak, amely során nem volt esélye a győzelemre, mert az első félidőben kiütötte az ellenfél. Ahogy legutóbb Clevelandben, úgy most is sikerült valamelyest kozmetikázni a nagyszünet után, De'Aaron Fox a maga statisztikáit megint széppé csiszolta (29 pont, 11/20 mezőnyből), de ez semmi hasznot nem hozott, gyenge támadójátékkal és még annál is sokkal gyengébb védekezéssel kaptak ki teljesen simán. Alvin Gentry röviden összegzett: „Ötletem sincs, hogy mit mondjak. Ez kínos volt, szerintem csak ennyit mondhatok."

A Raptors legjobb dobói: Boucher 17/6, Siakam 16, Barnes 16/3
A Kings legjobb dobói: Fox 29/3, Hield 14/12, Len 12, Bagley III 12

Atlanta Hawks–Houston Rockets 126–132

Válaszolt a Rockets. Hét győzelem után két vereség következett az azokon a meccsen is jól teljesítő Houstonnál, így feltehettük a kérdést, hogy vajon múlik-e a lesajnált csapat varázsa: nos, csattanós választ adtak ezen a meccsen. A vendégek pontháborút nyertek a támadásban azért elég erősnek számító Atlanta otthonában, bevertek 19 triplát, ráadásul azt is megmutatták, hogy fejben milyen erősek, ugyanis 19 pontos hátrányból álltak fel és fordítottak a végén. A negyedik negyed 13 egységnyi Hawks-előnnyel indult, de a Rockets rohamtempóban elkezdett ezen faragni, majd a hajrához közeledve, 121–119-nél DJ Augustin (22 pont, 6/7 tripla) nagy dobásaival átvette a vezetést. Ezt még Eric Gordon (32 pont, 5/8 tripla) két fontos kosara követte, aztán 22 másodpercnél Augustin két büntetője is nagyon kellett nekik kétpontos előnyben, majd Trae Young válasza után Gordon döntötte el végleg a küzdelmet. A záró etap 44–25-ös megnyerése parádés teljesítmény, így bár az egész meccs során hátrányban voltak, de a legjobbkor tudtak fölénybe kerülni – holnap Clevelandben azért nehezebb dolguk lesz, de azt most is jelezték, hogy sehol sem szabad őket leírni.

Young extrája sem volt elég. Trae Young támadójátékára nem lehetett panasz hazai oldalon, az irányító 41 pontos performanszt tett le az asztalra, 14/22 dobása a gyűrűben landolt, ráadásul 9 gólpasszt is szétosztott, egymaga működtette az egyébként hatékony atlantai gépezetet. A problémát viszont éppen ő mondta ki a meccs után: szerinte eleget dobtak ahhoz, hogy nyerjenek, de nem voltak képesek elégszer megállítani a Houstont, ezen pedig most már változtatniuk kell, mert folyamatos problémáról van szó. Főleg a negyedik negyedben volt kínos, ahogy a Rockets kis túlzással minden labdabirtoklásból megfelelő dobóhelyzetet tudott kialakítani és csak a texasiakon múlt, hogy mi lesz belőle, az atlantai védőknek nem sok közük volt a dologhoz – ez az újabb hazai pofon egy ilyen jelentős leolvadás kíséretében most már talán felébreszti őket, hiszen ötből negyedszer kaptak ki és 50% alá süllyedt a mérlegük.

A Hawks legjobb dobói: Young 41/15, Collins 14/3, Capela 12, Gallinari 12/9, Reddish 12/6, Williams 12
A Rockets legjobb dobói: Gordon 32/15, Augustin 22/18, Tate 15/9

Boston Celtics–Milwaukee Bucks 117–103


Élesebb volt a Boston. A hazaiaknál visszatért Jaylen Brown és a társaság egyébként is jóval pörgősebbnek tűnt most, hogy végre ismét otthon játszhatott a rosszul sikerült nyugati túra után. Ime Udoka legénysége az első negyedben azért kicsit még kereste a távolságokat és a ritmust, de ezt követően elkapta a fonalat, a nagyszünetben már előrébb járt, a harmadik negyedben pedig meg is lógott ellenfele elől – később vezetett 18 ponttal is, igazából a nyitó játékrészt követően nem volt kérdés, hogy melyik a jobb csapat most. A Celtics 50 százalékkal célzott mezőnyből, 20 triplát süllyesztett el, 31 gólpasszt osztott szét, ráadásul védekezésben is frissnek és energikusnak tűnt, folyamatosan „dolgoztatta" a Bucks húzóembereit. Segített, hogy Brown 19 ponttal tért vissza, vagy hogy Grant Williams 5/7 triplát dobott a padról, Marcus Smart 11 gólpassza sem volt hátrány, de a kulcsteljesítményt természetesen Jayson Tatum hozta: a csapat vezére 42 ponttal, 16/25 dobással, közte 7/13 triplával húzta övéit, konkrétan foghatatlan volt ezen az estén. A három vereség után most összességében remek játékkal verték meg a liga egyik legjobb csapatát, így újra 50 százalékon állnak, legközelebb pedig a Warriorst fogadják.

Middleton megsérült. Egyébként sem játszott jól ezen a mérkőzésen a Bucks, Giannis Antetokounmpót magához képest teljességgel megfogta a Boston (20 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 7/14 mezőnyből), közben pedig Tatummal semmit sem tudtak kezdeni, de ezeknél sokkal nagyobb problémát jelent Khris Middleton kiválása. A csapat egyik sztárja a harmadik negyed hajrájában szenvedett súlyosnak tűnő térdsérülést, besántikált az öltözőbe és többet nem láttuk, csak reménykedni lehet, hogy megúszta az igazán komoly bajt – mindenesetre a sérülésektől erősen sújtott címvédő jó formája ezzel alighanem megtörik. Ezen a meccsen legalábbis biztosan megtört, az első negyed után összességében nem volt kérdés, hogy a Celtics ezúttal jobb, holnap pedig otthon, a Pacers ellen kellene javítani.

A Celtics legjobb dobói: Tatum 42/21, Brown 19/9, G. Williams 17/15
A Bucks legjobb dobói: Antetokounmpo 20, Holiday 20/6, Connaughton 15/6

Memphis Grizzlies–Philadelphia 76ers 126–91

Gála lett belőle. A Memphis már az első félidőben is jobban játszott ellenfelénél, főleg támadásban ment nagyot a hazai csapat, amely 68 pontot dobott a nagyszünetig, de a fordulás után le is bontotta a Sixerst és itt nagyon szétnyílt az olló: a 12 pontos különbség hamar 25–30 körüli távolság lett. Egyénileg Dillon Brooks (23 pont 27 perc alatt) teljesítményét tudjuk leginkább kiemelni, de itt ismét a nagyon egységes csapatjáték hozta meg a sikert, mindenki passzolt, mindenki mozgott labda nélkül, minden gyorsan hozott döntést, illetve persze a dobások is beestek – ehhez jött hozzá a második félidőben az egyre fizikálisabb védekezés, úgyhogy kiütéssel sikerült nyerni annak ellenére, hogy 27 percnél senki nem játszott többet. A társaság ezzel 8–1-re áll Ja Morant sérülése óta, ami hihetetlen teljesítmény, következőleg Portlandben is esélyesként léphet parkettre – Taylor Jenkins vezetőedző szerint a kémia lépett szintet náluk, időre volt szükségük ahhoz, hogy igazán összeálljanak fejben, de ez „bekattant" náluk az elmúlt hetekben, ennek látjuk az eredményét.

Reménytelen Sixers. Az utóbbi meccseken összességében jó formát mutatott a Philly, erre a találkozóra viszont Seth Curry és Joel Embiid nélkül állt ki, főleg a center kihagyása volt meglepő és előjel nélküli – bordafájdalmakra panaszkodott és nem akartak vele kockáztatni. Így viszont teljességgel esélytelenné váltak, védekezésben semmilyen ellenállást nem tudtak kifejteni, támadásban pedig kőkemény négy triplát tudtak bedobni csapatszinten, úgyhogy nem meglepő a kiütéses vereség. Tobias Harris azért elmondta, hogy nyilván sokat számított a két kezdőjátékos kiesése, nem tudtak hozzá alkalmazkodni ilyen gyorsan, de azért legyünk őszinték, ettől függetlenül is szétestek...

A Grizzlies legjobb dobói: Brooks 23/6, Jackson Jr. 22/3, Melton 15/6
A 76ers legjobb dobói: Maxey 23/6, Bassey 13, Harris 12, Milton 12/3

Dallas Mavericks–Charlotte Hornets 120–96

Wow. Luka Doncic nélkül, egy back-to-back második felén oktatott teljesen váratlanul a Mavericks, az a csapat, amely hetek óta, de igazából az egész szezont tekintve rendkívül lábszagú, izzadós, erőlködős támadójátékot mutat, semmi könnyedség és pontosság nincs abban, amit csinál. Ehhez képest most elsült a hazaiak keze, már az első negyedet 17 ponttal nyerték, a nagyszünetben 27-tel vezettek és onnantól már csak a végeredmény volt kérdéses, az nem, hogy megnyeri-e a meccset Jason Kidd alakulata. Kristaps Porzingis (24 pont, 13 lepattanó, 5 blokk alig 25 perc alatt) hatalmasat játszott, de Trey Burke (22 pont, 6 gólpassz, 4/7 tripla 23 perc alatt) és az 5/11 triplás Tim Hardaway Jr. is dicséretet érdemel – csapatszinten 52 százalékkal dobtak mezőnyből, elsüllyesztettek 19 darab hármast, volt 28 gólpasszuk, jó volt nézni őket. Persze említsük meg, hogy az ellenfél az a Charlotte volt, amely ligautolsó védekezésben, de akkor is...

Most nem volt esély. A Hornets nem esett térdre az utóbbi meccseken a Ball-Rozier-Plumlee-McDaniels sor nélkül sem, most viszont annak ellenére sem volt egy másodpercig sem sansza, hogy Rozier visszatért és rögtön dobott 20 pontot. Az, hogy idegenben nem ment úgy a támadójáték, az egy dolog, a ligautolsó védekezésükön viszont egyelőre képtelenek javítani és sokszor csak az ellenfélen múlik, hogy ezt mennyire bünteti meg – a Dallas most nagyon, így egy félidő alatt feltörölték felük a padlót. James Borrego vezetőedző annyit mondott, hogy nyilván csalódott a vereség miatt, de akkor is csak egy vereségről beszélünk, most pedig az fog számítani, hogy hogyan reagálnak erre a pofonra - holnap San Antonióba látogatnak, de ha nem védekeznek, akkor ott sem fognak sok sót megenni.

A Mavericks legjobb dobói: Porzingis 24/9, Burke 22/12, Hardaway Jr. 19/15
A Hornets legjobb dobói: Rozier 20/6, Oubre Jr. 20/12, Hayward 17/12

Denver Nuggets–Washington Wizards 113–107

Majdnem elszórakozta a Denver. Oda-vissza megnyerte már ezt a mérkőzést a Nuggets, a félidei 18 pontos előnyét tovább tudta növelni és a harmadik negyedben már 33 egységgel is vezetett, gyakorlatilag „rászámoltak" a Wizardsra. Azonban teljesen váratlanul fordult a kocka, a Denver elkezdett hibázni, a Washingtonnál jött néhány nagyon erős perc, úgyhogy a hazaiak a negyedik negyedben kényszerűségből visszaküldték az addigra már "szabadságolt" kezdőket, akik viszont nem nagyon tudták kezelni már a helyzetet – tovább csökkent a távolság, sőt, a játékvezető számonkérése miatt Nikola Jokicsot ki is állították. Itt kezdett el igazán forró lenni a talaj Michael Malone-ék lába alatt, de még időben sikerült újra felpörögniük, az utolsó percekre ismét vállalható szintre hozták az addig letargikus védekezésüket, majd 105–97 után Aaron Gordon zsákolt egyet bő egy perccel az órán, itt megnyugodhatott a publikum, mégis meglett a győzelem. Jokics egyébként parádézott (28 pont, 19 lepattanó, 9 gólpassz, 3 labdaszerzés), de újabb MVP-produkciójába jelentősen belerondított a kiállítás, mint ahogy a denveri fiesztahangulatot is eléggé elcsendesítette a botrányosan gyenge utolsó negyed. Akárhogy is, a győzelem azért meglett, újra 50% felett állnak és a nyugati nyolcadik helyről várhatják a folytatást.

A becsületét megmentette a Wizards. Az első két és fél negyed szörnyű játéka és kiütéses veresége során semmi köze nem volt ehhez a meccshez a Washingtonnak, a vendégek teljesen reménytelenül játszottak Beal dupla-duplája és Bertans triplái ellenére. Az, hogy az utolsó másfél negyedben így felálltak, az dicséretes, de Wes Unseld Jr. vezetőedző magyarázta (addig nem estek be a dobásaink, aztán meg igen) azért eléggé kérdőjeles - összességében akkor tudtak kosárlabdázni, amikor a Denver már kis túlzással el is felejtette a meccset és ugyan a végeredményt vállalhatóra hozták, de hatból ötödik vereségükkel így is tovább csúsznak lefelé.

A Nuggets legjobb dobói: Jokics 28/3, Morris 22/9, Gordon 16/3
A Wizards legjobb dobói: Bertans 21/15, Beal 19/6, Holiday 18/3

Los Angeles Clippers–Phoenix Suns 111–95

Meglepő Clippers-siker. Ugyan az eredményeket tekintve nem volt rossz formában a meccs előtt a Los Angeles, de Paul George (és természetesen Kawhi Leonard) nélkül így is váratlanul jól játszott most Tyronn Lue alakulata. A hazaiak gyakorlatilag végig kontrollálták a találkozót a játéknap elején még listavezetőnek számító Suns ellen, hat ponttal nyerték az első negyedet, tizenkettővel vezettek a nagyszünetben, a sikerük titka pedig alapvetően a védekezésük volt: annyira kizökkentették a Phoenixet, annyira ők diktálták a ritmust és annyira tördelték ellenfelük játékát, figuráit, hogy végig az történt, amit ők akartak. Ez meghozta az önbizalmukat és támadásban is elkapták a fonalat annak ellenére, hogy igazából nem volt vezérük, de Mercus Morris (24 pont, 11 lepattanó) vezetésével hatan is kétszámjegyűt dobtak náluk és végül 55 százalékos mezőnymutatóval zártak. Az utolsó másfél negyedben igazából már nem is lehetett kérdés, hogy nyerni fognak, vezettek 21 ponttal is és mivel védekezésben nem lazítottak, így nem is adtak esélyt a Sunsnak arra, hogy futást vezessen. Lue szerint az volt a kulcs, hogy Chris Pault limitálni tudták és hogy a kiegészítőik közül most mindenki nagyon odatette magát, átérezte a feladat súlyát – önbizalomnövelő győzelmet arattak, így sorozatban negyedik sikerükkel ötödikek Nyugaton.

Erőtlen Phoenix. A vendégek rögtön 1/13-mal kezdtek mezőnyből, ezzel megalapozták a későbbi szenvedésüket, de az egész este folyamán ritmuson kívül kosárlabdáztak – Monty Williams szerint ez volt a fő gondjuk, rossz ütemben vállaltak dobásokat, nem jól jöttek ki a passzok, a rossz dobások kimaradtak, abból sok tranzíciós játékot kaptak és mivel végig egyértelmű hátrányban voltak, folyamatosan nehéz helyzetben kapálóztak. Pault valóban megfogta a Clippers és 9 ponton, valamint 8 gólpasszon tartotta, ami Booker és Ayton hiányában nem fért bele - összesen 37,5 százalékkal céloztak mezőnyből, csak 24 százalékkal tripláztak, de közben a festékben is kikaptak. Egyszerűen nem működött a rendszerük, a befutások, a sok apró részlet pontos végrehajtása, a Clippers leizmozta őket – ezzel a vereséggel pedig ismét elvesztették ligaelső helyüket és visszacsúsztak a Warriors mögé, másodiknak.

A Clippers legjobb dobói: Morris 24/6, Jackson 19/6, Mann 17/3
A Suns legjobb dobói: Johnson 17/9, Bridges 16/3, McGee 13

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik