NBA: hiába az idei újítás, 2026-ban jöhet az amerikaiak a világ elleni All Star-mérkőzés?

BALOGH ANDRÁSBALOGH ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2025.02.19. 11:37
Steph Curry és James Harden 2026-ban lehet ismét Victor Wembanyama ellen játszhat az All Star-gálán (Fotó: Getty Images)
Az NBA 2025-ös All Star-gálája bőven tartogatott érdekességeket. Damian Lillard veresége százezer dollárt ért egy 18 éves fiúnak, LeBron Jamesnek nem jött össze a 21, ellenben Mac McClungnak sikerült a sorozatbeli három. A zsákolóbajnoknak erős kihívói lehetnek jövőre, hiszen Ja Morant és Janisz Adetokunbo is bejelentkezett a 2026-os bajnokságra. Hiába az idei újítás, könnyen lehet, hogy jövőre újabb változtatás lép életbe, melynek értelmében az amerikai válogatott játszik a világ többi részének legjobb kosarasai ellen. Utóbbi csapatban Victor Wembanyama és Nikola Jokics is szerepelhet, feltéve, hogy a szerb túltette magát a francia olvasási szokásain.

NEM JÖTT BE VICTOR WEMBANYAMÁÉK TRÜKKJE 

Korábban csak Tony Parker tudott ügyességi versenyen nyerni Spurs játékosként, szombaton Chris Paul és Victor Wembanyama próbált a szabályokat kijátszva a csúcsra jutni. 

A versenypálya egyik feladatánál CP3 és Wembanyama meg sem próbálták bedobni a labdákat, csak gyorsan elhajították, hogy minél gyorsabban végigjussanak a pályán. Bár azt hitték, hogy találtak egy kiskaput a szabályzatban, kizárták őket a versenyből, ugyanis a szabály szerint három érvényes dobáskísérletre volt szükség. A Sports Illustrated beszámolója szerint a Chase Center szurkolói pfújolták a Spurs duóját. 

Nem voltak ilyen szigorúak a játékostársak. A kihívást megnyerő Donovan Mitchell, Evan Mobley páros szerint okos trükk volt. „Ha nem zárták volna ki őket, akkor azt hiszem, mi is ugyanezt tettük volna, és mi is mindent megteszünk a győzelemért.” 

Az ötlet Wembanyamáé volt, aki állítólag többekkel is egyeztetett és jóváhagyást kapott. „Kipróbáltunk valamit, amiről úgy gondoltunk, hogy győzelemhez segít minket. Ezzel tudtuk a legjobb időt elérni. Szerintem jó móka volt.” vallott a hatodik ügyességi versenyén is alulmaradó Chris Paul. 

Nikola Jokics szerint nem a trükközés volt a legfurább dolog, amivel Wembanyama magára hívta a figyelmet az All Star-gálán. A francia játékos egy könyvet vitt magával az öltözőbe, Jokics ezt kiszúrta, és rögtön kérdőre vonta a Spurs másodéves játékosát. „Tényleg hoztál egy könyvet?” –  kérdezte Jokics, amire Wembanyama a legnagyobb természetességgel azt válaszolta: „Persze, minden meccs előtt olvasok.” 

 LILLARD ALULMARADT, DE NEM BÁNJA 

„Épp most győztem le Damian Lillardot” – mondta hitetlenkedve Jaren Barajas. A 18 éves tanuló vasárnap az All Star-döntő félidejében hárompontos dobóversenyen mérkőzött meg Damian Lillarddal. A Milwaukee Bucks sztárjának három távoli triplát kellett bedobnia, míg Barajasnak egy sima hármast. Az utolsó másodpercben a 18 éves fiú – ahogy apja tanította – a palánk segítségével kosarat dobott, ezzel megnyerve a versenyt, a közelében lévő összes kabalaállat a nyakába ugrott.

„Ez a világot jelenti nekem, ezzel segíteni tudok a családomnak és megalapozhatja a jövőmet. Remélhetőleg felvesznek az egyetemre, és ezzel az összeggel fizethetem a tanulmányaimat” vallott Barajas. Ha Lillard nyert volna, akkor az NBA a játékos által létrehozott kilenc középiskolát támogató oaklandi ösztöndíjalapnak és a San Franciscó-i Boys & Girls Clubnak adott volna 50-50 ezer dollárt. 

MAC MCCLUNG NYERTE A ZSÁKOLÓVERSENY  

Mac McClung mind a négy mutatványára a maximális 50 pontot kapva megnyerte a zsákolóbajnokságot. A 26 éves játékos egyedüliként, sorozatban harmadszor nyerte meg ezt a versenyt. A 188 centiméter magas McClung karrierje során mindössze négy NBA-meccsen lépett pályára, jelenleg az Orland Magic fiókcsapatában szerepel a tartalékokat felvonultató G-ligában. Ő lett az első 2023-ban, aki G-ligásként szerepelhetett All Star-gálán. 

2023-ban 360 fokos forgás után, tavaly pedig Shaquille O’Neal felett zsákolt, idén pedig egy autót ugrott át. „Elmosódott minden, imádom ezt csinálni. Itt meg tudom csillogtatni a kreativitásomat, egyszerűen imádok zsákolni” – vallott a triplázó kosaras.

 

ERŐS MEZŐNY ÁLLHAT ÖSSZE 2026-RA 

Ugyan McClung teljesítménye történelmi, a 26 éves játékos messze van a sztárstátusztól az NBA-ben, de így is megihletetett többeket. A korábban a pályán remek zsákolásokát bemutató Ja Morant egy sérülést követően úgy fogalmazott, hogy leszokott ezekről a mutatványról. A 2019-ben második választott Morantről csapattársai tudták, hogy nem fogja tartani szavát.  

Sőt, McClung inspirálta Morantet, jövőre ő is versenybe szállna. „Mac talán rávesz arra, hogy zsákoljak”írta X-oldalán Ja Morant, majd kihívta Zach LaVine-t és Aaron Gordont is. Ők ugyan nem válaszoltak, de Janisz Adetokunbo rögtön reagált Morant bejegyzésére: „Ha te is nyomod, akkor én is megyek veled.” 

NAGY HIÁNYZÓ A GÁLÁRÓL 

Jövőre több sztár is bejelentkezett a zsákolóversenyre, idén viszont két hiányzója is volt az All Star-gálának. LeBron James bokafájdalmak miatt, míg Anthony Edwards ágyékfájdalom miatt nem játszott a mérkőzésen. A Los Angeles Lakers 40 éves sztárja szombaton nem vett részt az edzésen és a médianapon, másnap a meccs előtt két órával hozta meg a végső döntést, azaz túl későn ahhoz, hogy a liga kijelölje a helyettesét, így Domantas Sabonis, Devin Booker és Normal Powell egyike sem kapott lehetőséget. James először 2005-ben vett részt az All Star-gálán, azóta minden évben jelen van, sorozatban húsz meccsen játszott, a 21. kimaradt, de így is ő a rekorder. Sokan kritizálták a Lakers sztárját, mondván túl későn közölte döntését, egyesek szerint szándékosan nem közölte a sérülését. James elmondta, hogy szeretett volna játszani, de a gyógyulás az első, és szeretne százszázalékos formában játszani az alapszakasz hajrájára. 

JÖVŐRE JÖHET AMERIKA A VILÁG ELLEN? 

Az idei All Star-gálán fontos újítást vezetett be az NBA. Ezúttal nem a Keleti és a Nyugati Konferencia játékosai versengtek, nem is a két legtöbb szavazatot kapó játékos választott magának csapatot, hanem a sztárokat három csapatba sorolták, és a pénteki négycsapatos Rising Stars torna győztesével kiegészülve negyven pontig tartó elődöntőket és döntőt rendeztek.  

Az idei formátum miatt a nagy nevű játékosok többet beleadtak, nehogy a fiatal játékosok egy győzelemmel csorbát ejtsenek becsületükön. Ennek ellenére lehet, hogy jövőre ismét átalakul az All Star-gála. Vasárnap délután Janisz Adetokunbo, a Milwaukee Bucks kétszeres alapszakasz MVP-játékosa kérdésre válaszolva elmondta, ő szívesen játszana egy olyan gálameccsen, ahol az amerikaiak a világ többi országából érkező kosarasokkal mérkőzne meg. 

„Nagyon örülnék neki. Ó, nagyon szeretném, szerintem ez lenne a legérdekesebb és legizgalmasabb formátum. Az biztos, hogy büszkén képviselném a csapatot, mindig versenyzem, de úgy gondolom, hogy ez egy kicsit több plusz löketet adna a versenyzéshez, ott lenne Shai Gilgeous-Alexander, Nikola Jokics, Luka Doncic, Victor Wembanyama, Karl-Anthony Towns, Alperen Sengun. A legjobb amerikai játékosok ellen menni, azt hiszem, jó móka lenne” – idézi Adetokunbo szavait az NBA

A göröghöz csatlakozott Wembanyama is. „Nagyon szeretném, szerintem ez sokkal célravezetőbb, több lenne a büszkeség és a tét.” Ráadásul az NHL szervezésében zajló Négy Nemzet Tornája megmutatta, milyen jól működhet egy szezonközi nemzetközi versengés. Az USA–Kanada mérkőzés első kilenc másodpercében három verekedés is volt, a szurkolók legnagyobb örömére. Az NBA pedig már korábban is átvett jól működő elemeket az NHL-től. Erre utalt Draymond Green, a Golden State kosarasa: „Tudom, hogy különböző dolgokat tettek, hogy megpróbálják beindítani az All Star-gálát. Azt hiszem, érdekes lesz látni, hogy ez a négy nemzet dolog hogyan alakul a hokiban. Ha beválik, akkor talán nálunk is lesz hasonló.” 

A háromszoros MVP Nikola Jokics is megszólalt: „Az Egyesült Államokban több tehetséges játékos van, mint a világ többi részén. Európának és a világ többi részének is vannak tehetséges játékosai, azt hiszem, de a játékosok többsége az USA-ból érkezik.” Az NBA szerint a liga játékosainak 70 százaléka amerikai, így a matek mellettük szól. „Nem azt mondom, hogy nem tudnánk kitalálni valamilyen megoldást, de igazságos eljárást szeretnénk az All Star-játékosok kiválasztására. Ha a játékosok felét egy 30 százalékos, a másik felét pedig egy 70 százalékos játékoskeretből választjuk ki, az nem biztos, hogy igazságos a játékosokkal szemben”vélekedett Adam Silver. Egy biztos, nagyon sokan megnéznének egy gálamérkőzést ilyen felosztásban.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik