LeBron James és a Cavs üzent az NBA-nek

GOBODICS TAMÁS, HEGEDŰS RÓBERT (KEZDŐ5.HU)GOBODICS TAMÁS, HEGEDŰS RÓBERT (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2015.02.21. 09:19
null
LeBron James (labdával) 28 pontig jutott Washingtonban (Fotó: Reuters)
A Cavaliers csaknem 40 ponttal verte meg idegenben a Wizards csapatát az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) ma hajnali játéknapján. A Toronto szintén nagy győzelmet aratott a kissé megrogyó Atlanta otthonában, a Pistons egy D-Ligás játékos segítségével állította meg Rose-t és a Bullst. George Karl győzelemmel tért vissza a Kings kispadján, a draftelső győztes kosarat jegyzett, a Dallas összekapta magát az egyik szomszéd vár ellen, a Golden State pedig régi mumusát verte meg.

 

 

Orlando Magic–New Orleans Pelicans 95–84

Összeállt a védekezés? Miután sorozatban több, mint tíz mérkőzésen keresztül száz pont felett kaptak, Borrego érkezése óta még egyszer sem érték el ezt a számot a hazaiak. Ezúttal is a védekezésnek köszönhették a sikert, a második félidőben csak 37, az utolsó negyedben pedig csupán 13 pontot engedélyeztek a New Orleansnak és teljesen leszedték a pályáról Anthony Davist – az erőcsatár 5/15-tel dolgozott mezőnyből és nem volt faktor a mérkőzésen. Ennek ellenére szoros volt a találkozó, de a negyedik negyed elején Willie Green egymaga beszórt hét pontot, amivel meglépett a Magic, ez után pedig kilencnél közelebb már nem került a Pelicans.

Payton megszervezte, a többiek megcsinálták. Az újonc irányító 11 gólpasszából főleg Oladipo, Vucsevics és Harris profitált – ez a trió 56 egységet rámolt be és stabilan szállították a pontokat. Ugyan csak hat (!!) büntetőt harcolt ki az Orlando, ezt hatékony mezőnymunkával pótolták, az egy csapásra összeálló védekezés pedig győzelmet ért – Borrego alatt 3-2 eddig a gárda mérlege.

A Magic legjobb dobói: Oladipo 22, Vucsevics 18, Fournier 16/6
A Pelicans legjobb dobói: Evans 14, Davis 13, Pondexter 13/3, Anderson 13/3

Philadelphia 76ers–Indiana Pacers 95–106

Stuckey villogott, majd megsérült. A hátvéd parádésan kosarazott a padról beszállva, szezoncsúccsal (30 pont) vezette győzelemre csapatát – azonban négy perccel a vége előtt el kellett hagynia a parkettet. Rosszul érkezett a bal bokájára, majd le kellett támogatni, de állítása szerint a következő találkozón már játszhat. A mérkőzés egyébként hamar eldőlt, a harmadik negyed hajrájában már 24 ponttal is vezetett az Indiana, innen ugyan kiengedtek, de a Philly csak kozmetikázni tudott az eredményen.

Noel dominált. Az újonc center igazi szörnyeteg volt ma a festékben, kilenc blokkot osztott ki – edzője szerint ráadásul tizenegyet. Emellé négy labdát is megszerzett (plusz 12 pont, 9 lepattanó), rajta kívül viszont nem nagyon említhető pozitívum a szünet előtt jól működő, azóta viszont szétszedett hazai csapatnál. Érdekesség, hogy a 34 éves Jason Richardson több, mint két év után játszott újra NBA-mérkőzést, 7 ponttal és 7 pattanóval zárt.

A 76ers legjobb dobói: Mbah a Moute 16/6, Grant 16/3, Frazier 13/6
A Pacers legjobb dobói: Stuckey 30/6, Miles 17/6, Scola 16/3

Atlanta Hawks–Toronto Raptors 80–105

Az eladott labdákat könyörtelenül kihasználta a Toronto. Az Atlanta 22 alkalommal veszítette el a játékszert, ebből kilencszer a harmadik negyedben – ezeket 14 pontra váltotta a Raptors és állva hagyta Teague-éket. A vendégek egyébként is nagyot védekeztek, hiszen 15 szerzett labdájuk mellett 9 blokkot osztottak ki és teljesen szétszedték az Atlanta játékát – elöl pedig a 26 pontot szóró, 7/10 triplát elsüllyesztő Lou Williams volt megállíthatatlan. Ezzel a győzelemmel 3-1-re nyerte a szériát a Toronto.

Rossz nap vagy tényleges gödör? A 19-es győzelmi sorozat óta 3-4 a keleti listavezető mérlege, ma 33%-kal dobtak mezőnyből, 8/38 triplát értékesítettek és semmi nem működött abból, ami eddig igen – kérdés, hogy ez már tendencia-e, vagy egyszerűen ma semmi nem jött össze. Bár az első félidőben még így is partiban voltak, a harmadik negyedet 28-13-ra nyerték DeRozanék, innentől pedig nem volt kérdés a győztes kiléte. Még így is simán vezeti Keletet Budenholzer csapata, de február eddig finoman szólva nem az ő hónapjuk...

A Hawks legjobb dobói: Korver 11/6, Millsap 11, Teague 11
A Raptors legjobb dobói: Williams 26/21, DeRozan 21/3, A. Johnson 11/3

Detroit Pistons–Chicago Bulls 100–91

Spencer Dinwiddie nagy napja. Az irányító a D-ligából hirtelen Derrick Rose-zal találta magát szemben kezdőként egy NBA-mérkőzésen és ha már arra járt, letette a névjegyét. Remek játékkal mozgatta csapatát, 12 pontja mellett 9 gólpasszt osztott ki, a korábbi MVP-t pedig 8 ponton és 2 gólpasszon tartotta – nem akármilyen bemutatkozás. Labdáiból főleg a 18 pontos, 20 pattanós Drummond, valamint Monroe és Butler profitált, de elsősorban a védekezésük hozta meg a győzelmet.

Pontatlan volt a Bulls. A vendégek vereségének oka elsősorban a rengeteg támadásbeli hiba volt – a 42%-os mezőnymutató mellé nem fér bele a húsz eladott labda. Jimmy Butler villogott és 30 pontot szórt, a padról hatékonyan szállt be Gibson, a többieket viszont megfogta a Pistons – a harmadik negyed elején egy 24-7-es rohanással megléptek a hazaiak és bár innen egyszer még felzárkózott a Chicago, a hajrában nem adott esélyt a Detroit.

A Pistons legjobb dobói: Monroe 20, J. Butler 20/6, Drummond 18
A Bulls legjobb dobói: C. Butler 30/9, Gibson 15, Gasol 12

New York Knicks–Miami Heat 87–111

Bizonyítottak az irányítók. Goran Dragic érkezése inspirálta ma a Heat karmestereit. Mario Chalmers óriási kedvvel játszott, 13 pontja és 7 gólpassza mellett 8 (!) labdát szerzett meg, az újonc Napier pedig szezoncsúcsot jelentő 18 egységet rámolt be – sőt, Tyler Johnson is remekelt, így bár Wade még elég sokat pihent, megvolt a tűzerő a periméterről. Bosh hiányában a centerektől is kellett az extra vendégoldalon, ennek megfelelően 50-32-re nyerték a lepattanózást Whiteside-ék – ma óriási akarattal és elánnal játszott Spoelstra csapata.

Kiürült a Knicks. Bár voltak biztató jelek az All-Star szünet után, Anthony végleges kidőlése és Stoudemire elcserélése után ma nagyon gyenge volt a New York – az első negyed után végig a Heat irányított és egy pillanatig nem volt esélyük a győzelemre. Ugyan Hardaway Jr. és Galloway hozta, amit nekik kell, más nem tudott igazán hozzátenni – bár nem játszottak rosszul, nem tudták befejezni a támadásokat, akaratban nem vették fel a versenyt a Miamival. Ezzel a Heat zsinórban hatodszor győzte le a Knickst és továbbra is harcban vannak a keleti rájátszásért.

A Knicks legjobb dobói: Galloway 19/9, Hardaway Jr, 17/9, Calderon 11, Bargnani 11
A Heat legjobb dobói: Napier 18/12, T. Johnson 14/9, Chalmers 13/3-Deng 13-Haslem 13/3

Minnesota Timberwolves–Phoenix Suns 111–109

Wiggins kosara döntött. Végig szorosan alakult a találkozó, egyik nagy kosár érkezett a másik után – a hajrába aztán Pekovics is hozzászólt, de a döntő kettest Wiggins értékesítette 18 mp-cel a vége előtt. Az újonc végül húsz ponttal zárt (többször érte el ezt a határt, mint az összes többi újonc együtt véve), de Rubio komponálása mellett végig nagyon hatékonyan működött a Minny és bár a védekezésen még dolgozni kell, az elmúlt tíz meccsből ötöt megnyertek – ahogy Rubio mondta: „a jövőért játszanak".

A pontszerzéssel nem volt gond. Dragic és Isaiah Thomas elcserélése után joggal vetődött fel a kérdés, hogy mégis mit szeretne a Phoenix, de a látottak alapján támadásban pótolható a két hátvéd – sőt, Bledsoe is borzalmas napot fogott ki, mégis 109 pontot szórt a csapat. Markieff Morris járt az élen 31 egységével, de rajta kívül még hatan lépték túl a tízet és domináló irányító nélkül is ment a szekér – a végén hiányzott egy extra kosár és főleg a védekezés, hátul egész este képtelenek voltak megfogni Martinékat.

A Timberwolves legjobb dobói: Martin 28/3, Wiggins 20, Pekovics 16
A Suns legjobb dobói: Mark. Morris 31/3, Marc. Morris 14/6, Green 12/6, Goodwin 12/3, Bledsoe 12

Washington Wizards–Cleveland Cavaliers 89–127

Nem volt kérdés. Egy pillanatig sem tudta megállítani a Clevelandet a fővárosi alakulat, 65 pontot szórtak félidőre Jamesék, de utána sem lassítottak – valósággal kiütötték a Washingtont. James 25 perc alatt rámolt be 28 pontot, de ma mindenki hozta az extrát, hatalmas különbség volt a felek között. A Cavs ezzel a győzelemmel meg is előzte aktuális ellenfelét és már csak fél meccsre vannak a Chicagótól.

Nem ment a tripla a Wizardsnál. Amellett, hogy védekezésben teljesen súlytalannak bizonyult Wittman csapata, a kinti dobásokkal is nagyon megszenvedtek – 1/16-os triplamutatójuk már önmagában is borzalmas, főleg ha mellétesszük, hogy a Cavs 14 hármast süllyesztett el. A fővárosiak ezzel a vereséggel kezdenek hasonlítani a pár évvel ezelőtti Knicksre, akik a remek kezdés után 50%-os csapattá váltak és végül könnyűnek találtattak a rájátszásban – Wallék 14-16-ot produkáltak az utóbbi 30 meccsen...

A Wizards legjobb dobói: Wall 18, Nene 18, Porter 9/3, Pierce 9
A Cavaliers legjobb dobói: James 28/9, Irving 25/3, Smith 15/3

Dallas Mavericks–Houston Rockets 111–100

A padról jött az extra a Mavsnél. Nagyon megoszlottak a terhek a hazaiaknál, sokkal többet járt a labda, mint egy nappal korábban – így mind az öt kezdőjátékos tíz pont fölé jutott. Az igazi plusz azonban a kispadról jött, Aminu és Harris is 17 egységet tett hozzá, sőt Villanueva is bepörkölt 3/3 triplát – a rendszer működött tökéletesen, és mindenki be is dobálta a helyzeteit.

Egy rohanásra futotta a Houstontól. A remekül játszó Dallas már húsz ponttal is vezetett és bár a negyedik negyedben ezt ötre csökkentette a Rockets, az utolsó percekben jött Monta Ellis és lezárta a meccset. Harden 26 pontja mellé főleg Ariza és Josh Smith tudott felnőni, bár utóbbi egy lökéssel sérülést okozott Parsonsnak – a Mavs kiscsatára végül elhagyta a parkettet fájó bokájával, MRI ma várható. Szintén gondjai voltak Dirk Nowizkinek, neki a könyökével, de nála nem tűnt annyira komolynak az ügy – ezekkel együtt is sokkal masszívabb volt ma a hazai gárda.

A Mavericks legjobb dobói: Aminu 17/3, Harris 17/9, Villanueva 13/9, Rondo 13, Parsons 13/3
A Rockets legjobb dobói: Harden 26/9, Ariza 16/12, J. Smith 15/3

Milwaukee Bucks–Denver Nuggets 89–81

Átalakuló gárdák csatája. A Denver JaVale McGee-t, Arron Afflalo-t és Alonzo Gee-t is elcserélte csütörtökön, Ty Lawson házon belüli eltiltás miatt nem játszott – a frissen szerződtetett francia válogatott Joffrey Lauvergne és a Portlandtől érkező három játékos sem léphetett pályára. Ennek ellenére nem vallott szégyent a Nuggets, a félidőben még vezettek – fordulás után viszont teljesen elveszett a ritmusuk, a Lawson helyén kezdő veteránnak, Jameer Nelsonnak ugyanis nem volt rendes cseréje, ő pedig lassan elfáradt.

Fék ledobva. Larry Sanderst kivásárolta a Bucks, Brandon Knight helyére pedig Michael-Carter Williams (illetve a center Miles Plumlee) érkezett a cserehatáridő végén – természetesen még ők sem állhattak csapatuk rendelkezésére. A magasember John Henson (14 pont, 4 blokk) vezetésével azonban az idén kiválóan működő csapatvédekezéshez nyúlt a Milwaukee, és a harmadik negyedben egy 20-7-es futással eldöntötték a meccset.

A Bucks legjobb dobói: Middleton 15/6, Henson 14, Mayo 13/3.
A Nuggets legjobb dobói: Chandler 19/9, Nurkic 11, Gallinari 10/6.

Utah Jazz–Portland Trail Blazers 92–76

Pusztított a Jazz. Hosszú ideje fennálló kényes kérdést oldott meg a Utah vezetősége azzal, hogy elcserélték a center Enes Kantert – a helyére a kezdőbe kerülő Rudy Gobert rögtön megmutatta a döntés helyességét. A francia center védekezésben nagyot alkotott, kiosztott 5 blokkot és végig nyomás alatt tartotta az All-Star LaMarcus Aldridge-ot (14 pont, 5/16 mezőnyből, 4 kapott blokk). Haywardnak és Favorsnak így sokkal több ereje maradt a támadásokra, Trey Burke vezetésével pedig a kispad is hozta, amit kell.

Újratervezés alatt. Három cserejátékosától vált meg a Trail Blazers, hogy megkapják Arron Afflalo-t, illetve Alonzo Gee-t – velük máshogyan fog kinézni az évek óta nagyon erős kezdőcsapattal, de véleményes kispaddal próbálkozó Portland. Ma viszont még azzal kellett főzni, ami volt, és Chris Kamanen kívül nem érkezett érdemi segítség a cseresortól – mivel Aldridge és Lillard (19 pont, 2 gólpassz, 5 eladott labda) sem tudott felpörögni, nem lehetett kérdés a vereségük.

A Jazz legjobb dobói: Hayward 20/6, Burke 19, Favors 16.
A Trail Blazers legjobb dobói: Lillard 19/9, Aldridge 14, Matthews 13/3.

Sacramento Kings–Boston Celtics 109–101

Új seprű jól seper. A 2013-ban Év Edzőjének választott, de ironikus módon azóta edzői állás nélkül tengődő George Karl stílusosan, pontgazdag meccsel nyitott Sacramentóban. Cousins és Gay nagyon hajtott, a center annyira meg akarta mutatni, hogy 31 pontja és 15 pattanója mellett 9 eladott labdát is vétett. Bár az irányító Collison még mindig sérült, a kispad megoldotta a gondokat: Omri Casspi 12 pattanóval jelentkezett, Derrick Williams 11 ponttal, Karl régi harcostársa, a Wizardstól villámgyorsan megszerzett Andre Miller pedig jól mozgatta a gárdát.

Jó dobások nélkül nem megy. Rengeteg dolgot kiválóan csinált a napokban szintén rengeteg játékost megmozgató Boston, 24 eladott labdába hajszolták a Kingst, voltak kiemelkedő teljesítmények – azonban a Bradley-Zeller-Bass trió kivételével a játék egyik fontos eleme, a pontszerzés komoly gondot okozott. Ráadásul Jae Crowder 11 mezőnykísérlete is jelzi, hogy nem mindig sikerült megtalálni az ideális helyzeteket – hiába kísérleteztek 100 mezőnydobással és 26 büntetővel, a százalékok (40, illetve 57) árulkodóak.

A Kings legjobb dobói: Cousins 31, Gay 28/6, D. Williams 11/3.
A Celtics legjobb dobói: Bradley 28/3, Zeller 22, Smart 16/6.

Golden State Warriors–San Antonio Spurs 110–99

Nem ízlett a back-to-back. A Spurs 24 órával korábban a Clipperstől kapott ki, a pihent GSW-nek egy negyedig tudtak ellenállni – a két középső játékrészben 23 pontot vert rájuk az ellenfél, eldöntve a győztes kilétét. Tim Duncan a tegnapi villogás után ma nagyon fáradt volt, a Tony Parker-Danny Green páros összesen 6 ponttal zárt – bár a cseresor igyekezett (61 pont), ez ma kevés volt.

Nincs megállás. Az All-Star szünet után kirobbant a rajtgépből a Warriors: Curry (25 pont, 11 gólpassz) és Klay Thompson (20 pont) dobófesztivált rendezett, rajtuk kívül még négyen (Barnes, Green, Lee és Iguodala) érték el a 10 pontos határt. A Spurs az elmúlt 61 alapszakasz-meccsükből 53-at nyert meg, idén egyszer már győzött az Oracle-ben, tavaly pedig söpört az alapszakaszban – igazi mumust oktatott tehát a GSW.

A Warriors legjobb dobói: Curry 25/12, Thompson 20/9, Barnes 16/6.
A Spurs legjobb dobói: Leonard 12/3, Baynes 12, Diaw 11/3.

Los Angeles Lakers–Brooklyn Nets 105–114

A nagyszünetig minden szép volt. Igaz, hogy csak egy egységgel, de látványos játékkal vezetett a Lakers két negyed után (57-56) – olyan emberek villogtak, mint Ryan Kelly, Robert Sacre, vagy éppen Jordan Clarkson. A harmadik negyed azonban kijózanító pofont hozott: a Nets tekert még egyet a fordulatszámon, és 40-20-ra mosta le a hazaiakat. A negyedik negyedben még volt egy nagy rohanása a Lakersnek, de a Brooklyn (rossz szokásával ellentétben) most nem engedte ki kezéből a győzelmet.

Előkerültek a rejtett erőforrások. Jarrett Jack sérült, így Deron Williams kezdőként szerepelhetett – az egykori All-Star rögtön 12 ponttal és 15 gólpasszal húzta a csapatot. Joe Johnson régi önmagát (23 pont, 5 tripla), Bogdanovic szezon eleji formáját (18 pont) idézte, Lopez (22 pont, 14 pattanó) megint pusztított a padról beszállva. Az új szerzemény, Thaddeus Young is biztatóan mutatkozott be – bár a Lakers elleni meccsek idén nem mérvadóak, talán valami megindult a Brooklynnál.

A Lakers legjobb dobói: Lin 18/3, Davis 16, Sacre 13.
A Nets legjobb dobói: Johnson 23/15, Lopez 22, Bogdanovic 18/6.

NBA
ALAPSZAKASZ

Orlando Magic
–New Orleans Pelicans 95–84
Philadelphia 76ers–Indiana Pacers 95–106
Atlanta Hawks–Toronto Raptors 80–105
Detroit Pistons–Chicago Bulls 100–91
New York Knicks–Miami Heat 87–111
Minnesota Timberwolves
–Phoenix Suns 111–109
Washington Wizards–֪Cleveland Cavaliers 89–127
Dallas Mavericks
–Houston Rockets 111–100
Milwaukee Bucks
–Denver Nuggets 89–81
Utah Jazz
–Portland Trail Blazers 92–76
Sacramento Kings
–Boston Celtics 109–101
Golden State Warriors
–San Antonio Spurs 110–99
Los Angeles Lakers֪–Brooklyn Nets 105–114

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik