A londoniak egypontos előnnyel várhatják utolsó mérkőzésüket, amelyen hazai pályán fogadják a Wigant. Sir Alex Ferguson együttese szintén pályaválasztóként veszi fel a küzdelmet, méghozzá a Stoke Cityvel szemben.
A Chelsea a Cech – Ivanovics, Terry, Alex, A. Cole – Lampard, Ballack, Malouda – Drogba, Kalou, Anelka összeállításban kezdte a találkozót.
Sir Alex Ferguson együttesében Rio Ferdinand végül is vállalni tudta a játékot és elfoglalta helyét a védelem közepén. Az MU a következő összeállításban vetette bele magát a küzdelembe Van der Sar – G. Nevilla, Rio Ferdinand, Vidics, Evra – Nani, Fletcher, Scholes, Giggs – Rooney, Berbatov.
Chelsea–Wigan
Anelka a mérkőzés elején gyorsan vezetést szerzett a Chelsea-nek! A 6. percben egy hazai szabadrúgás még lepattant a sorfalról, de a visszatett labdát Malouda mellel Anelka elé tette, aki bevágta a kapuba. (1–0) A londoniak közelebb kerültek a bajnoki címhez.
A Premier League történetében még sosem volt ekkora különbségű győzelem az utolsó fordulóban – az eddigi rekordot 2008 májusában a Middlesbrough állította fel a Manchester City ellen (8–1). A Chelsea 105 éves történetében még sosem aratott ilyen különbségű sikert a bajnokságban. A bajnokságot 103 góllal záró londoniak a PL történetében elsőként jutott 100 találat fölé. Legutóbb az angol élvonalban a Tottenham ért el ennél több gólt, 111-et – 1962–1963-ban. |
Anelka 12. angol bajnoki gólját szerezte májusban, a tavasz utolsó hónapjában nála többet csak hárman – Les Ferdinand 15, Michael Owen 14, Andy Cole 13 – szereztek.
Küzd a Wigan, nem engedte kapujához közel a Chelsea-t, viszont a vendégek sem jutottak helyzetig negyedóra elteltével. Inkább csak támadgatott, mintsem támadott a Chelsea, nem is jutott el helyzetig a 25. percig.
A 32. percben tizenegyeshez jutott a Chelsea. Caldwell rántotta le a tizenhatoson belül látványosan Lampardot, amiért a hazaiak büntetőt, a vendégek védője piros lapot kapott. A büntetőt a sértett végezte el és lőtt mértanian, laposan a jobb alsóba. (2–0) Még közelebb került a Chelsea a bajnoki címhez, sőt...
Lampard tizedik büntetőjét értékesítette a szezonban – csak egyszer hibázott –, nála többet csak a 2004–2005-ös idényben Andy Johnson (Crystal Palace) lőtt, utóbbi is csupán eggyel.
Didier Drogba 36 gólt szerzett a 2009–2010-es szezonban minden sorozatot számítva, ez pedig egyéni csúcsa az elefántcsontparti klasszisnak (eddig 33 volt a legjobbja). Chelsea-játékos 25 éve nem volt ilyen eredményes. |
A félidő hátralévő részében a hazaiak akarata érvényesült. Átvették a játék irányítását, de a befejezésekre nem sok erőt és koncentrációt szántak, így az eredmény nem változott. Megérdemelten vezetett a szünetben két góllal a hazai együttes, mert a vendégekben csak erő volt, hit nem, hogy a találkozóból ki is tudnának maguknak hozni valamit.
A pihenőt követően az első helyzet a hazaiak előtt adódott: a beemelt labdát Lampard spiccelte kapufára 11 méterről, Anelka feje elől, de miután utóbbi lesen állt, így érvénytelenítették volna a találatot.
Nem kellett sokat várni az érvényes gólra sem. Az 55. percben Kalou lökte ki a labdát a tizenhatosnál a jobb szélre Lampardnak, majd ugyanő érkezett a beadásra is. Kifejezetten szép akció volt. (3–0)
Egy perc telt el, amikor újabb gólnak örülhetett a hazai publikum. Az 56. percben egy átívelést Anelka lőtt meg kapásból a balösszekötő helyén, a kaputól 13 méterrel, a jól eltalált, pattogós lövés a kapu bal oldalában kötött ki. (4–0)
29 gólos | Didier Drogba | Chelsea |
26 gólos | Wayne Rooney | Man. Utd. |
24 gólos | Darren Bent | Sunderland |
23 gólos | Carlos Tévez | Man. City |
22 gólos | Frank Lampard | Chelsea |
18 gólos | Jermain Defoe | Tottenham |
Fernando Torres | Liverpool | |
15 gólos | Cesc Fabregas | Arsenal |
14 gólos | Emmanuel Adebayor | Man. City |
13 gólos | Louis Saha | Everton |
Gabriel Agbonlahor | Aston Villa |
A 63. percben már az ötödiknál jártak a hazaiak, mármint a mérkőzésen, mert a bajnokságban elérték a századikat! Már Drogba nyolcméteres ollózása is gólt érdemelt volna, de azt még óriási bravúrral védte Pollitt. A kipattanót az alapvonalról Lampard emelte vissza a hosszúra, ahol Drogba emelkedett, és fejelt éles szögből a vendégek hálójába. (5–0)
A 68. percben az Ashley Cole buktatásáért megítélt büntetőt Drogba a kapufa segítségével értékesítette. (6–0)
Drogba már az első találatával (27. gól) egyedül állt a góllövőlista élére, második góljával (28. gól) pedig bebiztosította a helyét a 26 gólos Rooneyval szemben.
A végére is maradt Drogba-gól: a 80. percben egy jobb oldali beadást vetődve gyötört a vendégkapuba. (7–0)
És még mindig nem volt vége! A 90. percben John Cole küzdött meg a beadásért – pedig már földre is került – majd átívelt, a hosszún pedig Ashley Cole vágta kapásból a hálóba a labdát. (8–0)
Ez volt a vége, kezdésre még volt idő, másra már nem nagyon! Negyedik bajnoki címét szerezte a Chelsea!
Manchester United–Stoke City
Amikor a Chelsea vezetést szerzett, Manchesterben Rooney indítását követően Berbatov kapura lövését szögletre blokkolták. Gyakorlatilag egyidőben láthattuk a két helyzetet. Az egyikből gólt lett, a másikból sarokrúgás, de talán azt is mondhatjuk: Anelka és Berbatov szezonja között minimum ennyi volt a különbség.
A mérkőzés előtt a Manchester United szurkolói füstbombával tüntettek a klub amerikai tulajdonosa, a Glazer-család ellen. A szurkolók aranyszínű füstbombával fejezték ki tiltakozásukat. A drukkerek kisebb csoportja az igazgatói bejáratnál tüntetett: Glazer-ellenes jelszavakat skandált. Az amerikai tulajdonosok elleni tüntetéssorozat január óta állandósult Manchesterben az általuk felhalmozott hatalmas adósságállomány miatt. |
Nem sokkal később ugyancsak a bolgár előtt adódott lehetőség, de a bal oldali beadásnál hiába helyezkedett jól a hosszún, közelről a kapu fölé fejelt. Ez talán még nagyobb gólhelyzet volt, mint az indítás utáni lehetőség. A Stoke is megfordult a manchesteri kapu előtt, de a szabadrúgás utáni csúsztatott fejes elszállt a Van der Sar előtt.
A 15. percben a nagy lendülettel érkező Evra egy kiváló kiugratással cselezte be magát a tizenegyespontig, de lövését sikerült blokkolniük a vendégeknek. A 23. percben ismét Berbatovot, ismét egy fejest és ismét egy kapu fölé szálló labdát láthattunk. Miután nem ment a földön, a levegőből próbálkozott a Manchester, de a beívelések után sem jöttössze az United vezetése.
Vezet a Manchester United is! A 31. percben egy bal oldali szöglet után a labda Fletcher elé került, aki közelről nem hibázott. (1–0)
Fletcher negyedik gólját szerezte a szezonban, ami egyéni csúcsának számít.
A bajnokság három dobogósa – Chelsea, Manchester United, Arsenal – a Bajnokok Ligája csoportkörében kezdi meg szereplését a 2010-2011-es kupaidényben, a Tottenham Hotspur a BL-kvalifikáció utolsó fordulójában biztosíthatja a helyét a legjobbak között. Az Európa-ligában a Manchester City és az Aston Villa gárdájának egy fordulót kell letudni a csoportkörért, a Liverpoolnak viszont kettőt is, tekintve, hogy a selejtező harmadik fordulójában kapcsolódik be a sorozatba. A három kieső csapat pedig a Burnley, a Hull City és a Portsmouth lett, bár ez már a záró forduló előtt biztossá vált. |
Követte riválisa példáját az MU is: kétgólos előnyre tett szert. A 38. percben Berbatov tört előre a bal oldalon, laposan középre játszott, ahol az ámuló vendégvédőt megelőző Giggs egyből a bal alsóba bombázott. (2–0)
Giggs ötödik gólját szerezte a szezonban, legutóbb a 2004–2005-ben szerzett ennyit, a köztes időszakban kénytelen volt kevesebbel is beérni.
A félidő hajrájára maradt egy nagy Rooney-helyzet: a lendületesen játszó támadó egy lövőcsellel lerázta Huth-ot, de mire lőtt volna, a német védő összekapta magát és testét a lövésbe dobva blokkolt. Helyzet adódodott a vendégek előtt is: Fuller közeli fejesét azonban bravúrral hárította Van der Sar. Ennyi fért az első játékrészbe, nem több, de ez is elég volt, hogy erőfölényét a Mancester United a pályán is bizonyította, győzelmi terveit pedig két góllal nyomatékosítta.
A szünet után rögtön meglepte ellenfelét a Stoke, helyzetig is eljutott, igaz Delap kapu elé erőből belőtt labdája az oldalvonalon túl végezte... A vendégek a folytatásban sem estek össze, kiegyenlítették a mezőnyjátékot, de végül újabb gólt kaptak. Az 54. percben Fletcher adott jó passzt a keresztbe mozgó Rooneynek, aki befelé cselezett, majd a kapu elé lőtt, a Nani elől menteni szándékozó Higginbotham lábáról saját kapujába pattant a labda. Öngól! (3–0)
Párhuzam a két mérkőzés között: amíg a 61. percben a lecserélt Scholes és Berbatov kapott tapsot a publikumtól Manchesterben, addig a Chelsea-szurkolók már ugráltak, tapsoltak és a bajnoki trófea felfújható másolatát dobálták a levegőbe.
Széthúzta a mezőnyt a Manchester, a középpályákat mindkét együttes hamar átjátszotta, de amíg a vendégek nem jutottak helyzetközelbe, addig a hazai kontrák közvetlen gólveszélyt is magukban hordoztak. Más kérdés: amíg a Stamford Bridge-en potyogtak a gólok, az MU nem tudta előnyét növelni. A 74. percben Van der Sar mutatott be újabb bravúrt, Delap bal felsőbe tartó, csúsztatott fejesét tolta ujjheggyel oldalra. Két perccel megint ők ketten csatáztak, de a holland kapus ismét parádés vetődéssel hárította az ír jobb felsőbe tartó bombáját.
A hajrában azért az MU is beköszönt: a 85. percben Giggs bal oldali szöglete suhant el keresztben az ötösön, a hosszún érkezett Pak, aki látványos csukafejessel vette be a vendégek kapuját. (4–0)
Ez is maradt a végeredmény: gálázott, de hiába a Manchester United, Sir Alex Ferguson régen nézett végig ilyen nyugodtan mérkőzést.
Fülöp Márton kezdett a Manchester Cityben, a találkozón a West Ham United szerzett vezetést, de a vendégek a 21. percben Shaun Wright-Phillips révén egyenlítettek, és egy ponttal gazdagodtak.
A BL-kvótás, és negyedik helyen végző Tottenham úgy kapott ki 4–2-re a Burnley vendégeként, hogy a 32. percben még utóbbiaknál volt a kétgólos előny. A Burnley a szezonban harmadik csapatként tudott fordítani, és meccset nyerni 0–2-ről.
Az Arsenal a Fulham elleni 4–0-s hazai sikerével biztosította bronzérmét, az Európa-ligában döntőre készülő vendégeknél Gera Zoltán nem játszott, miként a másik kulcsember, Bobby Zamora sem.
38. (UTOLSÓ) FORDULÓ | |
Arsenal–Fulham 4–0 (Arsavin 21., Van Persie 26., Baird – öngól 38., Vela 84.) | |
Aston Villa–Blackburn 0–1 (Dunne – öngól 84.) | |
Bolton–Birmingham 2–1 (Davies 33., Klasnic 60., ill. McFadden 77.) | |
Burnley–Tottenham 4–2 (Elliott 42., Cork 54., Paterson 71., Thompson 88., ill. Bale 3., Modric 32.) | |
Chelsea–Wigan 8–0 (Anelka 6., 56., Lampard 32. – 11-esből, Kalou 55., Drogba 63., 68., 80. – a másodikat 11-esből, A. Cole 90.) | |
Everton–Portsmouth 1–0 (Biljaletgyinov 90.) | |
Hull–Liverpool 0–0 | |
Manchester United–Stoke 4–0 (Fletcher 31., Giggs 38., Higginbotham – öngól 54., Pak 85.) | |
West Ham–Manchester City 1–1 (Boa Morte 17., ill. S. W. Phillips 21.) | |
Wolverhampton–Sunderland 2–1 (Doyle 10. – 11-esből, Guédioura 78., ill. Jones 8.) |
1. Chelsea | 38 | 27 | 5 | 6 | 103–32 | +71 | 86 |
2. Manchester United | 38 | 27 | 4 | 7 | 86–28 | +58 | 85 |
3. Arsenal | 38 | 23 | 6 | 9 | 83–41 | +42 | 75 |
4. Tottenham | 38 | 21 | 7 | 10 | 67–41 | +26 | 70 |
5. Manchester City | 38 | 18 | 13 | 7 | 73–45 | +28 | 67 |
6. Aston Villa | 38 | 17 | 13 | 8 | 52–39 | +13 | 64 |
7. Liverpool | 38 | 18 | 9 | 11 | 61–35 | +26 | 63 |
8. Everton | 38 | 16 | 13 | 9 | 60–49 | +11 | 61 |
9. Birmingham | 38 | 13 | 11 | 14 | 38–47 | –9 | 50 |
10. Blackburn | 38 | 13 | 11 | 14 | 41–55 | –14 | 50 |
11. Stoke City | 38 | 11 | 14 | 13 | 34–48 | –14 | 47 |
12. Fulham | 38 | 12 | 10 | 16 | 39–46 | –7 | 46 |
13. Sunderland | 38 | 11 | 11 | 16 | 48–56 | –8 | 44 |
14. Bolton | 38 | 10 | 9 | 19 | 42–67 | –25 | 39 |
15. Wolverhampton | 38 | 9 | 11 | 18 | 32–56 | –24 | 38 |
16. Wigan | 38 | 9 | 9 | 20 | 37–79 | –42 | 36 |
17. West Ham | 38 | 8 | 11 | 19 | 47–66 | –19 | 35 |
18. Burnley | 38 | 8 | 6 | 24 | 42–82 | –40 | 30 |
19. Hull City | 38 | 6 | 12 | 20 | 34–75 | –41 | 30 |
20. Portsmouth | 38 | 7 | 7 | 24 | 34–66 | –32 | 19 |
* A Portsmouth csapatától 9 pont levonva |
Ország | Bajnokcsapat | Kupagyőztes |
Albánia | Dinamo Tirana | |
Andorra | UE Santa Colomá | |
Anglia | Chelsea | |
Ausztria | ||
Azerbajdzsán | Tavaszi-őszi | |
Belgium | Anderlecht | |
Bosznia-Hercegovina | ||
Bulgária | Litex Lovecs | Beroe Sztara Zagora |
Ciprus | Omonia Nicosia | |
Csehország | ||
Dánia | FC Köbenhavn | |
Észak-Írország | Linfield | Linfield |
Észtország | Tavaszi-őszi | |
Fehéroroszország | Tavaszi-őszi | |
Feröer | Tavaszi-őszi | |
Finnország | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Franciaország | Ol. Marseille | PSG |
Görögország | Panathinaikosz | Panathinaikosz |
Grúzia | Olimpi Rusztavi | |
Hollandia | Twente | Ajax |
Horvátország | Dinamo Zagreb | Hajduk Split |
Írország | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Izland | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Izrael | Maccabi Haifa | |
Kazahsztán | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Lengyelország | ||
Lettország | Tavaszi-őszi | |
Liechtenstein | – | |
Litvánia | Tavaszi-őszi | |
Luxemburg | ||
Macedónia | Renova | |
Magyarország | ||
Málta | Birkirkara | |
Moldova | Sheriff Tiraspol | |
Montenegró | ||
Németország | Bayern München | |
Norvégia | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Olaszország | Internazionale | |
Oroszország | Tavaszi-őszi | |
Örményország | Tavaszi-őszi | |
Portugália | Benfica | |
Románia | ||
San Marino | Tre Fiori | |
Skócia | Rangers | |
Spanyolország | ||
Svájc | Basel | |
Svédország | Tavaszi-őszi | Tavaszi-őszi |
Szerbia | Crvena zvezda | |
Szlovákia | MSK Zilina | |
Szlovénia | Koper | Maribor |
Törökország | Trabzonspor | |
Ukrajna | Sahtar Doneck | |
Wales | TNS | Bangor City |