A német sportvezető a bizottság Kuala Lumpur-i ülésén beszélt a német ARD közszolgálati televíziós csatorna és a brit The Sunday Times című lap által vasárnap kirobbantott ügyről, hangsúlyozva, hogy a gyanús eredményekkel most a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA) kell foglalkoznia. Hozzátette, hétfőn reggel beszélt Craig Reedie-vel, a WADA vezetőjével, és biztos benne, hogy az ügynökség végére jár ennek az ügynek. vasárnap kirobbantott ügyről, hangsúlyozva, hogy a gyanús eredményekkel most a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA) kell foglalkoznia. Hozzátette, hétfőn reggel beszélt Craig Reedie-vel, a WADA vezetőjével, és biztos benne, hogy az ügynökség végére jár ennek az ügynek.
„Amennyiben kiderül, hogy olimpiai eredményeket tiltott szerekkel értek el, a NOB azonnal lép majd, méghozzá a szokott módon, a zéró tolerancia elve alapján” – hangsúlyozta Bach, aki ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy egyelőre csak gyanúról van szó, bizonyítékok nincsenek, s mindenkit megillet az ártatlanság vélelme.
Az ARD és a The Sunday Times ötezer atléta 12 ezer vérminta-elemzését szerezte meg, és amint azt közölték, ezekből nyolcszáz sportoló esetében bukkantak doppinggyanús értékekre. A vizsgálati eredmények a 2001 és 2012 közötti, tizenegy éves időszakot ölelik fel, s ezek alapján a közben megrendezett olimpiákon és világbajnokságokon kiosztott érmek harmadát gyanús mintát adó atléták szerezték meg. Az érintett sportolók között állítólag 146 éremszerző van.
A beszámolók szerint leginkább Oroszország érintett a botrányban, a 800 gyanús mintát szolgáltató versenyző közül 415 orosz atléta. Mellettük sok a kenyai, az ukrán, a marokkói, a spanyol és a török atléta is a „gyanúsak listáján”.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) a vádak szerint titokban tartotta és nem szankcionálta a doppingvétségeket. Az érintett atlétáknak mindössze az egyharmada ellen indítottak eljárást, a kétharmadukat egyáltalán nem vonták felelősségre.
Az IAAF vezetője, Lamine Diack visszautasította a vádakat, s mint mondta, csak nevetni tud azon a kijelentésen, hogy az atlétikai szövetség 2001 és 2012 között nem végezte volna el megfelelően a feladatát a doppingellenes harcban. Jelezte, még nem tudja pontosan, mivel is állnak szemben, szerinte lehet, hogy új módszerekkel sikerült doppingolás nyomaira bukkanni.
A sportági szövetség már vasárnap elismerte, hogy a minták valósak, s az IAAF titkos adatbázisából kerültek ki engedély nélkül.
Vitalij Mutko orosz sportminiszter már vasárnap tagadta a vádakat.
„Ennek a botránynak semmi köze Oroszországhoz, ez az atlétika globális rendszeréről szól. Augusztusban elnökválasztást tartanak, csak hatalmi harc folyik” – mondta a tárcavezető az IAAF közelgő elnökválasztására utalva.
A vádak megalapozottságát a kenyai atlétikai szövetség is vitatta. A The Sunday Times értesülései szerint 77 kenyai sportolónak volt gyanús a doppingtesztje.