„Nagy a bizonytalanság” – Baji Balázs gyakorlatilag „vakon” edz

Roska Emese BoglárkaRoska Emese Boglárka
Vágólapra másolva!
2020.04.02. 10:39
null
Baji Balázs igyekszik a pozitívumokat keresni, például több ideje marad a tökéletes felkészülésre a jövőre halasztott olimpiáig (Fotó: Tumbász Hédi)
A bizonytalanság a legnagyobb kihívás Baji Balázsnak, aki rehabilitációs szakemberek segítsége nélkül készül, ám még nem tudja, pontosan mire.

– Jó néhány nap eltelt az olimpia elhalasztásáról született döntés óta – sikerült valamelyest újrarajzolnia a terveket?
– Az ugyan eldőlt, hogy a jövő nyáron rendezik a játékokat, de egyelőre nehéz pontosan tervezni – válaszolta Baji Balázs, a Bp. Honvéd világbajnoki bronzérmes gátfutója. – Igaz, jelenleg nem is az olimpia a legfontosabb, hiszen arra ősszel vagy tavasszal kezdenénk felkészülni. Egyelőre inkább az a kérdés, mi lesz az idei versenyekkel. Az augusztusi párizsi Európa-bajnokságot még nem mondták le, ám el tudom képzelni, hogy az is elmarad. Nagy a bizonytalanság, gyakorlatilag „vakon”, nem tudjuk, milyen időzítéssel edzünk, de a teljes leállás nem volna jó, így próbáljuk karbantartani magunkat.

– A korlátozások mennyiben érintették az edzésmunkáját?
– A pályalezárások miatt egyre kevesebb lehetőségünk van, igaz, én azon szerencsések közé tartozom, akiknek a Magyar Atlétikai Szövetség és a klubom, a Honvéd garantálja az edzéslehetőséget, bejárhatok a klub sporttelepére. Kihalt a környezet, sivár a pálya, de tudok edzeni. Igaz, sok olyan részlet hiányzik, amely a rendes felkészüléshez hozzátartozik, például masszőr, gyógytornász, rehabilitációs szakember. Nem lehet teljes edzésmunkát végezni, ám a legnagyobb probléma továbbra is a céltalanság.

– Álljunk meg egy pillanatra! Nagyjából egy évet hagyott ki sérülés miatt, nem veszélyes a rehabilitációs szakemberek segítsége nélkül edzenie?
– Emiatt nem lett vészesen magasabb a rásérülés veszélye, bár nyilvánvalóan nem ideális masszázs és egyéb kezelések nélkül készülni. Igaz, azért a munka mennyiségében és minőségében sem a megszokott, ha pedig bármi panasz lenne, visszaveszünk belőle.

– Említette a bizonytalanságot: hogyan lehet mentálisan erősnek maradni?
– Jó kérdés, egyelőre én is kíváncsi lennék a válaszra… Biztos, hogy nem szabad teljesen feladni és beletörődni, hinni kell abban, hogy az elvégzett munkának meglesz a gyümölcse, még ha nem is az idén nyáron, hanem jövőre, akár az olimpián. Talán én még bízhatok is abban, hogy a halasztással nyert plusz egy év elég lesz arra, hogy teljesen visszajöjjek a sérülés miatti kihagyás után. Őszintén remélem, hogy a családtagjaim, a szeretteim és a barátaim is egészségben vészelik át a nehéz időszakot.

– Fél a koronavírustól, vagy ki lehet zárni a fenyegetést?
– Ez mindennél fontosabb, nem lehet félretenni – a sport másodlagos, még akkor is, ha nekünk, sportolóknak alapvető szükséglet. Most elsősorban arra figyelek, hogy betartsak minden szabályt, nem találkozom a családtagjaimmal, a nagymamámmal. Igyekszem megóvni őket, amennyire lehet, sportolóként meg kivárok, és próbálom átvészelni a járvány időszakát.

– Egzisztenciálisan mennyire érinti a járvány? Kitartanak a szponzorok?
– Egyelőre nem érzem a negatív következményeit, de el tudom képzelni, hogy olyan gazdasági helyzet alakul ki, amelyben nem elsősorban a sport támogatása lesz fontos. Anyagilag a sérülésem is egyfajta visszaesést jelentett, nem örülnék, ha folytatódna ez a helyzet, ám biztos vagyok benne, hogy valahogy megállom a helyemet. Nem félek.

– Hogyan látja a közeljövőt?
– Nehéz bármit mondani… Úgy érzem, egyelőre inkább befelé tartunk, nem kifelé a járványból, biztosan nem egyik napról a másikra múlik el, hosszú újjáéledésre készülök. Kíváncsi vagyok és csak bizakodni tudok, hogy minél kevésbé súlyos és negatív következményei lesznek a koronavírus-járványnak, de sok még a kérdőjel.

TANÓRÁK AZ NSO-N!

A Nemzeti Sportnál úgy döntöttünk, a magunk módján szeretnénk kivenni a részünket a távoktatásból, ezért sportolókat, sporthoz közeli személyeket kértünk fel, hogy csatlakozzanak honlapunk, az NSO tanári karához, és tartsák meg a maguk rendhagyó tanóráját.

Az első héten Baji Balázst, világbajnoki bronz-, Európa-bajnoki ezüstérmes gátfutót „szerződtettük”. A 30 éves atléta civilben állatorvos, olvasóinkat így arra kértük, témába vágóan kérdezzenek tőle a Facebook-oldalunkon hozzászólásban és üzenetben.

A nem mindennapi tanórán szóba kerültek a kutyák és a macskák, sőt, még a madarak, a hörcsögök és a kígyók is.

Ami pedig a folytatást illeti, természetesen minden héten újabb és újabb tanórákkal jelentkezünk. Hogy ne maradjon le semmiről, kövessen minket Facebookon és Instagramon is!

BAJI BALÁZS BIOLÓGIAÓRÁJA

Legfrissebb hírek

Illovszky Dominik óriási futással elődöntős 60 méteren

Atlétika
2025.03.08. 13:04

Molnár Attila országos csúcsot döntve nyert 400 méteren a belgrádi fedett pályás versenyen

Atlétika
2025.01.29. 18:53

Az egykori ezüstlány már a világcsúcsra hajt – portré Keely Hodgkinsonról

Képes Sport
2025.01.15. 12:02

Rekord: kilencmillió dollárra nő a Gyémánt Liga pénzdíjazása

Atlétika
2024.09.18. 13:56

Tovább tart Tebogo jó formája, Ingebrigtsen ismét kikapott

Atlétika
2024.09.05. 22:55

Halász Bence: Remélem, mindenki büszke rám otthon, mert ez emberes munka volt

Párizs 2024
2024.08.04. 23:23

Talán soha nem fáradtam el ennyire – Takács Boglárka

Párizs 2024
2024.08.04. 12:21

Kós olimpiai bajnok, női gyorsváltónk hatodik, Hámori negyeddöntős – ez történt csütörtökön az olimpián

Párizs 2024
2024.07.16. 16:30
Ezek is érdekelhetik